Російській слід, витік повідомлень і геноцид: Головні скандали року від Facebook

Рік, що минає, для соціальної мережі Facebook виявився непростим. Компанії довелося виходити далеко не з одного скандалу

Російській слід, витік повідомлень і ген…

Depo.ua пригадує найбільш резонансні історії навколо цифрового гіганта.

1. Трамп і Cambridge Analityka

Скандал із компанією Cambridge Analityсa, яка використала персональні дані понад 87 млн користувачів Facebook, можна по праву назвати одним із головних зашкварів року.

Як з'ясувалося, американські маркетологи аналізували інформацію користувачів і на основі неї створювали персоналізовану політичну рекламу. Така стратегія допомогла Дональду Трампу стати президентом США. Зрештою Cambridge Analityсa закрилася, акції Facebook полетіли вниз, а сам Марк Цукерберг навіть вибачався перед Європарламентом.

Втім, вже за кілька місяців ринкова ціна компанії зросла на 45%, а потім знову почала падати.

У підсумку, Facebook закінчила рік із кращими показниками, ніж на його початку.

Джерело: Ino.com

Нагадаємо, колишній співробітник Cambridge Analytica Крістофер Вайл заявив, що зібрані дані можуть зберігатися на Росії.

2. Оприлюднене листування

Восени соцмережа постраждала через атаку хакерів, вірогідно, - російських. У вільний доступ виклали дані 257 тис. користувачів, включно з приватними повідомленнями 81 тис. юзерів.

Із загальної кількості профілів 47 тис. належать українцям.

Скриншот
На сайті Fbserver навіть запропонували купити архів викрадених повідомлень.

Втім, у компанії працюють над недоліками системи - принаймні, постійно про це повідомляють. Зокрема, у грудні прибрали баг, через який хакери могли дістати доступ до світлин, прихованих від публічного доступу.

За знайдену вразливість у системі Facebook пропонує винагороду до $40 тис.

3. Кампанія проти Сороса

У лисптопаді у NYT вийшла скандальна стаття "Затримка, заперечення та відхилення: як лідери Facebook пережили кризу". Тези матеріалу дали супротивникам Цукерберга нову зброю.

Зокрема, у матеріалі стверджується, що після скандалу Cambridge Analytica соцмережа спробувала відволікти увагу громадськості. І коли м'які засоби не спрацювали, задіяли важку артилерію.

Нібито Facebook звернувся до компанії Definers Public Affairs, аби запустити кампанію проти Джорджа Сороса та створити враження, що саме він фінансував акції проти соцмережі. Також, за інформацією видання, для дискредитації Сороса планували використати кілька єврейських правозахисних груп, назвавши деякі моменти його діяльності антисемітськими.

Президент фонду Сороса Патрік Гаспард звернувся у відкритому листі до головного операційного директора Facebook Шеріл Сандберг.

"Те, що ви сприяли поширенню таких спотворень, виходить за рамки пристойності... Схоже, що ці спроби були частиною стратегії з відволікання уваги від того, що ваша компанія не здатна відповісти на проблеми, з якими зіткнулася... Ваші методи загрожують цінностям, на яких заснована наша демократія", - зазначено у листі.

4. Мова ворожнечі

Масштабний скандал розгорівся у 2018-му навколо ситуацію з народом рохінджа у М'янмі. Як заявили представники ООН після розслідування, армія країни діяла з "геноцидними намірами" проти меншини.

Ідеологічним підгрунтям стали пости у Facebook.

Отримавши можливість користуватися смартфонами і виходити в Інтернет, бірманці почали активно користуватися саме Facebook. Google та інші компанії їхній алфавіт не підтримували, натомість у дітищі Цукерберга опція була доступна.

Мешканці М'янми, до того ж, виявилися зручними "мішенями" для фейків та інших інтернет-маніпуляцій. Адже з правилами безпеки у цифровому світі вони знайомі не були.

Владні кола країни використали соцмережу для розпалювання ненависті проти рохінджа. Журналісти Reuters у своєму розслідуванні знайшли понад 1000 публікацій, коментарів і роликів, які налаштовували буддистську більшість проти мусульманської меншини.

Журналісти відправили у Facebook лист із перерахованими порушеннями. Вказані публікації із соцмережі видалили, хоча пізніше правозахисники вказували керівництву компанії на інші пости ворожнечі, і на такі звернення не завжди реагували оперативно.

Після публікації результатів розслідування ООН Facebook заблокувала акаунти вищого керівництва М'янми. Втім, потік звинувачень не припинився. У компанії пояснювали: вони б раді реагувати вчасно, але не мають достатнього штату перекладачів із бірманської. Себто, фактично визнали власну безвідповідальність: ми даємо опцію, а за наслідки її використання кожен відповідає сам по собі.

Cоціальна мережа Facebook прийняла рішення заблокувати акаунти вищого військового керівництва М'янми і інші пов'язані з ним сторінки після звинувачень слідчих ООН в "геноцидних наміри" армії країни щодо мусульманського народу рохінджа.

Про це повідомляє прес-служба Facebook.

"Сьогодні ми вживаємо більше заходів щодо М'янми, видаливши всього 18 облікових записів Facebook, один акаунт Instagram і 52 сторінки

5. Знали і мовчали

Як дізнався Bloomberg від голови комітету Палати громад Великої Британії Дем'єна Коллінса, що розслідує вплив фейкових новин, у Facebook ще з жовтня 2014 року знали, що компанії, пов'язані з Росією збирали дані користувачів.

Історія набула більших масштабів, адже за попередньою версією, про російську кампанію у Facebook дізналися лише після президентських виборів у США у 2016-му.

Втім, Коллінс розкопав електронний лист, де один з інженерів компанії розповідає про збирання даними асоційованими з Росією підприємствами ще у 2014-му.

Посилився скандал і тим фактом, що цього літа з компанії звільнився директор з інформаційної безпеки Алекс Стамос, який розслідував роль російської "армії тролів" у перемозі Дональда Трампа. У ЗМІ застрочили: Стамос виступав за публічність і відкрите пояснення використаних росіянами методів, але керівництво наполягло на збереженні таємниці. Сам відділ натомість скоротили з 120 до 3 людей.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"