Глобалізація 4.0: Як вижити у світі, що єднається

Нову хвилю глобалізації назвали "Глобалізацією 4.0". Експерти твердять: якщо засвоїти помилки минулого, процес може значно покращити життя людей

Глобалізація 4.0: Як вижити у світі, що…

Цифрова революція трансформує виробництво, а геополітичні проблеми стають дедалі складнішими, тим часом експерти прогнозують посилення інтеграційних процесів. Причому, з інтенсивністю, невідомою людству з часів падіння Берлінської стіни, пише Джулія Ласкомбе для WeForum, передає Depo.ua.

До чого приведе цей процес, питання відкрите. В одному варіанті він може посприяти економічному зростанню і зменшенню бідності, в іншому - посилити політичну кризу та майнову нерівність. При цьому при найближчому розгляді вектори не протиречать один одному.

Тож, аби світ пішов правильний шляхом - покращення загального рівня життя та поліпшення екологічної ситуації, - зміни потрібно зустрічати із заздалегідь заготовленими підходами. Наступні комплексні дії допоможуть спрямувати глобалізацію у правильне русло:

1. Інвестиції у посилення локальних та регіональних економік

Подальша інтеграція не означає лише піднесення ролі великих міст. Варто розбудовувати місцеві та регіональні системи, які можуть відіграти роль у наступній хвилі глобалізації. А це означає - покращувати освіту та розвивати інфраструктуру в регіонах, аби створити достатню кількість робочих місць та успішних підприємств.

2. Оновлення освітніх інституцій та скорочення розриву у навичках

За прогнозами, до 2022-го принаймні 54% робітникам по всьому світу знадобиться перекваліфікація чи принаймні додаткова освіта. Через роботизацію, чимало спеціальностей можуть виявитися незатребуваними. Студентів варто готувати до тих типів роботи, на які буде попит в наступні 20 років. Зокрема, у Новій Зеландії впроваджують національний технологічний навчальний план, аби навчити студентів бути авторами, а не лише споживачами цифрових технологій.

3. Фокус на найбільш вразливих категоріях населення

Від негативних ефектів глобалізації можуть постраждати вразливі категорії населення. Глобальні та місцеві інституції мають розвивати міжнародні та точкові стратегії, аби пом'якшити наслідки. Зокрема, це означає забезпечити біднякам доступ до їжі через соціальні програми на кшталт Feeding America (Годуючи Америку - ред.).

4. Зупинення кліматичних змін

50% людей до 30 років вірять, що зміна клімату - найбільш значуще питання майбутнього, яке спершу вдарить по бідним регіонам. Серед завдань - продумати схему, аби виділені для підтримання регіону кошти, йшли, в тому числі, на боротьбу з глобальним потеплінням. Крім того - задати глобальні тренди на екологічні програми та свідоме ставлення до навколишнього середовища.

5. Рух до соціальної справедливості

Справедливість - ще одна цінність міленіалів, які стануть рушійною силою глобалізації. Наразі різноманітні соціальні програми вже стали світовим трендом і ледь не запорукою визнання на ринку. Недаремно корпоративна соціальна відповідальність для середніх і великих компаній - обов'язкова складова бізнес-планів.

Тож країни, де нехтують цією цінністю, ризикують залишитися позаду.

Втім, подібні декларації видаються дещо наївними. Хоча розробляти концепції та плани важливо, втілення їх у життя може зіштовхнути з новими реаліями та викликами. Експерти констатують: глобалізація 4.0 вже у розпалі, більшість залишається непідготовленою до процесу. Зокрема, старі шаблони мислення тут не працюють, акцентує Клаус Швеб для Project Syndicate.

На думку аналітика, питання не стоїть, що обирати - свободну торгівлю чи протекціонізм, роботів чи найманих працівників, економічне зростання або рівність. У таких дихотоміях наразі немає потреби, бо реалії вимагають замінити "чи" на "і", змирившись з тим, що протилежні процеси можуть розвиватися паралельно.

Саме час виявити прогалини у старій системі та сформувати новий підхід.

При цьому, сама природа явища вимагає того, щоб проблеми вирішувалися також на глобальному рівні. А для цього потрібна більша залученість і... розвинена уява. Уява, яка здатна долати географічні кордони.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme