ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Футбол і цифра: Кому вигідно заборонити "Інтеру" ЧС-2018

Комітет Верховної Ради з питань свободи слова підтримав проект постанови щодо недопущення трансляції в Україні ЧС-2018 на Росії

Depo.Життя
7 червня 2018 08:30
ФОТО: depo.ua

Цей проект був одержаний ВР ще 11-го травня. Авторами є відомі радикали і Олег Ляшко, Андрій Лозовий, Ігор Мосійчук та Олег Березюк із "Самопомочі".

Сама по собі постанова досить цікава. Почнемо з назви: "Проект Постанови про недопущення трансляції в Україні заходів, що відбуватимуться на території Російської Федерації, якщо їх трансляція порушує законні права та інтереси громадян України".

Всередині бачимо текст: "Визнати, що трансляція в Україні заходів, які відбуватимуться на території Російської Федерації в рамках проведення Чемпіонату світу з футболу 2018 року, вважатиметься такою, що порушує законні права та інтереси громадян України внаслідок збройної агресії і тимчасової окупації Російською Федерацією частини території України". На перший погляд, жодних заборон немає. Втім, у пояснювальній записці знаходимо посилання на положення частини другої статті 6 Закону України "Про телебачення і радіомовлення"​​​. І саме в цьому законодавчому полі пропонується заборонити телерадіоорганізаціям трансляцію ЧС-2018 на Росії. Мовляв, потрібно недопустити популяризацію в Україні країни-агресора через футбол та засудження зовнішньої агресивної політики РФ по відношенню до України. У заходах ЧС братимуть участь перші особи Росії, а в умовах санкцій та агресії така картинка, очевидно, може завдати шкоди психіці пересічного українця. Інструментарій Статті 6 названого Закону справді дає широке поле для того, щоб спробувати заборонити транслятору, а він у нас один - ТК "Інтер", показувати матчі ЧС.

Яка справжня мета

Буквально вчора стало відомо, що Парламентський комітет з питань свободи слова підтримав проект постанови. Окремі політики та журналісти висловили в соцмережах своє обурення.

Depo.ua раніше вже також писав, що трансляції ЧС-2018 - це ідеальне рішення.

І справді, телеканал "Інтер", який придбав в НСТУ права на показ матчів, за які ще до війни були заплачені чималі бюджетні гроші (близько $6 млн) - це вже успіх. Бо НСТУ показувати футбол не планувало, покупця тривалий час не було, а з боргами за придбані права (належать FIFA) вони остаточно ще не розрахувалися. Відповідно, і гроші українського платника податків могли піти в нікуди. З'явився "Інтер", який тягнув до останнього з придбанням. Подейкують, щоб заплатити менше грошей. Телеканал вже анонсував показ 56 матчів з 64, а також представив коментаторів. У спортивній спільноті українців наявність трансляцій футболу сприйняли із радістю. Бо не доведеться тепер сидіти на російських телеканалах через Інтернет. Втім, можливо, таки доведеться йти на такий крок. Якщо постанова популістів-радикалів буде підтримана у ВР. Постанова, яка для кожного українця з мозком виглядає не більше, ніж тупим популізмом. Хоча б з кількох причин.

По-перше, чомусь вона була отримана ВР тільки в травні 2018-го. Не рік ба навіть півроку тому, а за місяць до старту Мундіалю. Тобто, у кращому випадку вона буде ухвалена за якийсь тиждень до старту ЧС-2018.

По-друге, "Інтер" навряд чи тепер не транслюватиме ЧС-2018 навіть після її прийняття, що дасть можливість окремим гарячим головам вимагати від "Нацради" покарати телеканал. Українці ж, які збиралися дивитися футбол, і так це робитимуть. На SopCast чи російських Інтернет-ресурсах, де є доступ до російських телеканалів-трансляторів. І бачитимуть Путіна, якого і без того щодня спостерігають в українських новинах. Але небезпека навіть не в цьому. Там будуть російські коментатори, які можуть в теорії почати насміхатися над Україною, вливаючи у вуха власну пропаганду. Ось де справжня загроза, чи не так?

Та очевидно, що мета постанови тут не захистити вразливий мозок пересічного українця від Путіна та російської пропаганди в особі Мессі та інших футбольних зірок. Головна жертва - телеканал "Інтер", серед власників якого такі люди як Фірташ, Льовочкін. Цей телеканал і справді "зашкварений", його регулярно блокують різні активісти, хоча з дуже хорошими рейтингами. Варто лише згадати концерт до 9 травня і слова ведучих про "вулиці, які називають іменами фашистів" в Україні. І трансляція ЧС-2018 в умовах ухваленої постанови лише додасть негативного маркування каналу. А попереду - глобальний переділ ТБ-ринку.

В серпні завершується термін дії ліцензій на цифрове мовлення в загальнодержавній мережі - попереду новий конкурс. А з червня відбувається поетапне припинення аналогового мовлення в Україні. Цей процес повинен завершитися не пізніше січня 2019 року. В чинному законодавстві (затвердженому Кабінетом Міністрів Плані використання радіочастотного ресурсу України), терміном припинення використання технології аналогового телевізійного мовлення взагалі зазначається 30 червня 2018 року.

Перший конкурс на цифру в 2011-му для "Інтера" був успішним. Щоправда, на той час головна боротьба між гравцями на телеринку точилася за аналогове мовлення, якого більше не буде. Залишиться тільки цифра і саме на неї тепер орієнтуються телекомпанії. А в умовах нападок на канал через його інформаційну політику, "зашквари" до яких теоретично додасться заборонена трансляція ЧС-2018 (тільки якщо ВР підтримає постанову) з цифрою в "Інтера" можуть бути проблеми. Та вирішальну роль тут гратиме не футбол. Питання цифри і відмова від аналогового мовлення відбувається напередодні президентських виборів, які мають пройти 31-го березня 2019-го. Якщо аналогове телебачення зникне в січні 2019-го (відключити мають всіх, окрім Ua:Перший - їх у травні 2019-го), то до виборів залишиться два місяці. У цифрі ж в умовного "Інтера" не буде переваги у покритті, яка є при аналоговому телебаченні, коли у селах добре працювали лише умовні два-три телеканали, одним із яких і був канал Льовочкіна-Фірташа.

Покриття буде таке саме, як і в інших гравців. Це, звісно, за умови вдалого проходження конкурсу на цифру. І тут ще важливо, щоб пересічні українці підготувалися технологічно, придбали ТБ-тюнери (від 400 грн), щоб не лишитися без телебачення, або не дивитися програми через Інтернет.

Перед виборами перехід на цифру дуже вигідний, оскільки "зрівняє" покриття і, відповідно, у більш-менш рівних умовах за впливом опиняться телеканали, які у нас використовуються політиками. Тобто, Льовочкін та Фірташ, навіть за умови отримання цифри, не матимуть переваг у мовленні в умовній українській глибинці, де раніше телеканал міг впливати на людей в умовах інформаційного вакууму.

Більше того, Петро Порошенко квапить з відключенням аналогового телебачення вже у 2018-му році. Можливо, щоб не було скандалу за кілька місяців до виборів.

Тут напрошується висновок, що справа ЧС-2018 і його трансляції на "Інтері" лежить виключно в політичній площині. Захист інтересів українців тут декларативний. Оскільки, як вже було сказано, хто хотів - і так побачить Путіна та футбол. Якщо, звісно, наші спецслужби не будуть ходити по хатах і відключати Інтернет. А загроза не отримати цифру через "зашквари", в теорії, може вплинути на місцями антиукраїнську інформаційну політику телеканалу-транслятора. Що також комусь зіграє на руку перед виборами.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя