Еверест за день виріс майже на метр: Як це сталося
2020 рік запам’ятається нам багатьма подіями – і вони пов’язані не лише з пандемією. Кілька днів тому гора Еверест – найвища вершина земної кулі...підросла майже на метр лише за один день
- Головна
- Марія Зайчик
-
10 грудня 2020 12:40

Зсув тектонічних плит? Чи, може, її присипало рекордною кількістю снігу?
Не зовсім. Висота самої гори, по суті, не сильно змінилася (Точніше, вона змінюється постійно, але дуже повільно – Еверест "росте" приблизно на 0,5 метрів за сторіччя. Крім того, постійно змінюється рівень снігової шапки на вершині).
Але от офіційні показники її висоти на папері – так. Сталося це тому, що Китай та Непал – країни, на кордоні між якими і знаходиться Еверест, врешті домовилися про єдину цифру.
До цього різниця у даних двохдержав становила понад 4 метри.
Depo.ua пропонує короткий огляд того, чому так сталося, як країни тривалий час боролися за визнання власних вимірів Евересту, і от, нарешті – дійшли згоди.
Цифрова плутанина
Нова висота гори становить 8 848,86 м. Це на на 86 сантиметрів більше, ніж раніше визнана висота Непалом. І на 4 метри більше, ніж (тепер вже застаріла) офіційна цифра Китаю.
Але звідки така різниця?
Справа у тому, що до вимірювання висоти гори дві країни підходили по-різному: у Китаї вважали, що виміряти висоту варто лише по скелястій породі, не враховуючи покриву з криги і снігу на вершині гори (а він доволі товстий). У Непалі ж, на противагу цьому, пропонували таки враховувати "шапку" Евересту. І варіант із вимірюванням висоти разом із крижаним покривом таки прийняли з китайської сторони – хоча цьому і передувала ціла історія. У Непалі ще майже з десять років тому заявляли, що Китай чинить на них тиск задля прийняття їх варіанту вимірювань.
У гонку з вимірюваннями встрягали і США – у 1999 році Національне географічне товариство Сполучених Штатів дійшло висновку, що найвища точка у світі - 8 850 метрів. Втім, Непал ніколи не визнавав їхню цифру.
Міжурядові сварки
Висота, якою раніше послуговувався Непал – 8448 метрів була визначена ще у 1954 році організацією Survey of India.
Висота, яку раніше визнавали у Китаї – 8 844,43 метрів. Її визначили під час китайського дослідження 2005 року. І відтоді між Китаєм та Непалом розгорівся "холодний конфлікт" – обидві країни стояли на власних позиціях.
Умовне перемир’я настало у 2010 році – лише тоді обидві сторони домовилися, що їхні вимірювання стосуються різних речей – висоти безпосередньо скелястої поверхні, і висоти з урахуванням снігової шапки.
Та перемир’я було недовгим. Як повідомляє ВВС, урядовці Непалу у 2012 році заявили, що Китай чинить на них тиск. Втім, піддаватися йому у Непалі не стали. Натомість вирішили вперше зробити власні виміри висоти гори. І це було питання не лише національної гордості.
Адже у 2015 році Непал сколихнув землетрус магнітудою від 7,8 до 8, 1 балів – найпотужніший у цій країні з 1934 року.
Тоді поштовхи відчувалися і у столиці Непалу Катманду, і на Евересті – стихійне лихо спровокувало подальші наслідки у вигляді сходження снігових лавин –вони поховали під собою кілька десятків людей. Загалом внаслідок стихійного лиха загинули понад 8 тисяч людей, ще 14 тисяч було поранено.
Через землетрус геологи припустили, що висота Евересту могла змінитися. Адже кілька інших вершин у Гімалаях, розташовані ближче до епіцентру стихійного лиха, "всохли" приблизно на метр. Втім, реальність виявилася зворотною – гора таки трохи "підросла".
Як міряли Еверест
У 2018 році непальський уряд оголосив, що витратить на вимірювання гори 1,3 мільйона доларів.
Геодезисти країни використовували два методи. Перший був заснований на тригонометрії – це старий та перевірений часом підхід.
Другий метод включав новітні технології з використанням даних супутникової навігаційної системи.
Не все проходило добре: один із непальських геодезистів, який ще минулоріч дістався вершини Евересту та доставив туди пристрій глобального позиціонування і георадар, втратив один із пальців ноги від обмороження. Крім того, його команда стикнулася із небезпекою через нестачу кисню при спускові з гори. Ще з 297 точок Непалу до гори звезли гравіметри. Робота кипіла, коли раптом країни таки порозумілися щодо Евересту.
Після візиту президента Китаю Сі Цзіньпіна в Непал в 2019 році було вирішено, що до проєкту з вимірювання евересту долучиться і Китай – і тоді обидві країни зійдуться на єдиній та остаточній цифрі його висоти. В результаті цієї співпраці у 2020 році ми і отримали нові дані про ріст гори.
Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News
- 08:04Українська тенісистка шокувала розпусним фото на корті
- 08:03 У Дніпрі за добу від COVID-19 померли 6 людей
- 07:56Білл Гейтс попередив, що наступна пандемія може бути вдесятеро гіршою
- 07:53Обличчям в землю: У Дніпрі спецпризначенці затримали групу чоловіків ФОТО
- 07:35 Війна на Донбасі: Ворог стріляє з важких мінометів, гранатометів та кулеметів
- 07:21 Російська пропагандистка Маргарита Симоньян приїхала в окупований Донецьк ФОТО
- 07:00 Іменини Олени: Привітання, смс і листівки ФОТО
- 07:00У світі зафіксували уже понад 101 млн випадків COVID-19: В яких країнах найбільше
- 23:58"Ніби новий з'явився": Тренер "Мехелена" – про українського футболіста Шведа ФОТО
- 23:57У Швейцарії усіх жителів безкоштовно протестують на коронавірус
- 23:45 Українські стрибуни здобули феєричні перемоги в Італії ФОТО
- 23:36Радник Байдена розповів, що той збирається робити із Росією та ЄС
- 23:23Український футбольний клуб оголосив про припинення свого існування ФОТО
- 23:17 Нинішня влада вкрала у попередників слоган про пенсії, які більше не будуть предметом політичних маніпуляцій, – Денисенко
- 23:01 Україна на карантині до 28 лютого: Що відбувається (ХРОНІКА)
- 22:58 Український клуб програв у Кубку Європи, але все одно вийшов із групи ФОТО
- 22:56На Росії затримали брата Навального (ОНОВЛЕНО)
- 22:54Росіяни поскаржилися, що їхній виступ у ПАРЄ по темі затримання Навального перервали
- 22:50Італія розраховує у вересні отримати власну вакцину від COVID-19