Еверест за день виріс майже на метр: Як це сталося

2020 рік запам’ятається нам багатьма подіями – і вони пов’язані не лише з пандемією.  Кілька днів тому гора Еверест – найвища вершина земної кулі...підросла майже на метр лише за один день

Еверест за день виріс майже на метр: Як…

 

Зсув тектонічних плит? Чи, може, її присипало рекордною кількістю снігу?

Не зовсім. Висота самої гори, по суті, не сильно змінилася (Точніше, вона змінюється постійно, але дуже повільно – Еверест "росте" приблизно на 0,5 метрів за сторіччя. Крім того, постійно змінюється рівень снігової шапки на вершині).

Але от офіційні показники її висоти на папері – так. Сталося це тому, що Китай та Непал – країни, на кордоні між якими і знаходиться Еверест, врешті домовилися про єдину цифру.

До цього різниця у даних двохдержав становила понад 4 метри.

Depo.ua пропонує короткий огляд того, чому так сталося, як країни тривалий час боролися за визнання власних вимірів Евересту, і от, нарешті – дійшли згоди.

Цифрова плутанина

Нова висота гори становить 8 848,86 м. Це на на 86 сантиметрів більше, ніж раніше визнана висота Непалом. І на 4 метри більше, ніж (тепер вже застаріла) офіційна цифра Китаю.

Але звідки така різниця?

Справа у тому, що до вимірювання висоти гори дві країни підходили по-різному: у Китаї вважали, що виміряти висоту варто лише по скелястій породі, не враховуючи покриву з криги і снігу на вершині гори (а він доволі товстий). У Непалі ж, на противагу цьому, пропонували таки враховувати "шапку" Евересту. І варіант із вимірюванням висоти разом із крижаним покривом таки прийняли з китайської сторони – хоча цьому і передувала ціла історія. У Непалі ще майже з десять років тому заявляли, що Китай чинить на них тиск задля прийняття їх варіанту вимірювань.

У гонку з вимірюваннями встрягали і США – у 1999 році Національне географічне товариство Сполучених Штатів дійшло висновку, що найвища точка у світі - 8 850 метрів. Втім, Непал ніколи не визнавав їхню цифру.

Міжурядові сварки 

Висота, якою раніше послуговувався Непал – 8448 метрів була визначена ще у 1954 році організацією Survey of India.

Висота, яку раніше визнавали у Китаї – 8 844,43 метрів. Її визначили під час китайського дослідження 2005 року. І відтоді між Китаєм та Непалом розгорівся "холодний конфлікт" – обидві країни стояли на власних позиціях. 

Умовне перемир’я настало у 2010 році – лише тоді  обидві сторони домовилися, що їхні вимірювання стосуються різних речей – висоти безпосередньо скелястої поверхні, і висоти з урахуванням снігової шапки. 

Та перемир’я було недовгим.  Як повідомляє ВВС, урядовці Непалу у 2012 році заявили, що Китай чинить на них тиск. Втім, піддаватися йому у Непалі не стали. Натомість вирішили вперше зробити власні виміри висоти гори. І це було питання не лише національної гордості.

Адже у 2015 році Непал сколихнув землетрус магнітудою від 7,8 до 8, 1 балів – найпотужніший у цій країні з 1934 року.

Тоді поштовхи відчувалися і у столиці Непалу Катманду, і на Евересті – стихійне лихо спровокувало подальші наслідки у вигляді сходження снігових лавин –вони поховали під собою кілька десятків людей.  Загалом внаслідок стихійного лиха загинули понад 8 тисяч людей, ще 14 тисяч було поранено.

Через землетрус геологи припустили, що висота Евересту могла змінитися. Адже кілька інших вершин у Гімалаях, розташовані ближче до епіцентру стихійного лиха, "всохли" приблизно на метр. Втім, реальність виявилася зворотною – гора таки трохи "підросла". 

Як міряли Еверест 

У 2018 році непальський уряд оголосив, що витратить на вимірювання гори 1,3 мільйона доларів.

Геодезисти країни використовували два методи. Перший був заснований на тригонометрії – це старий та перевірений часом підхід.

Другий метод включав новітні технології з використанням даних супутникової навігаційної системи.

Не все проходило добре: один із непальських геодезистів, який ще минулоріч дістався вершини Евересту та доставив туди пристрій глобального позиціонування і георадар, втратив один із пальців ноги від обмороження. Крім того, його команда стикнулася із небезпекою через нестачу кисню при спускові з гори. Ще з 297 точок Непалу до гори звезли гравіметри. Робота кипіла, коли раптом країни таки порозумілися щодо Евересту.

Після візиту президента Китаю Сі Цзіньпіна в Непал в 2019 році було вирішено, що до проєкту з вимірювання евересту долучиться і Китай – і тоді обидві країни зійдуться на єдиній та остаточній цифрі його висоти.  В результаті цієї співпраці у 2020 році ми і отримали нові дані про ріст гори.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"