Епідемія на порозі: ТОП-3 способи вижити без звичних антибіотиків

Скоро антибіотики перестануть діяти, а бактерії з'їдять людей

Епідемія на порозі: ТОП-3 способи вижити…

Так звучить одна з найпопулярніших страшилок світу медицини, адже все більше бактерій вчаться чинити опір навіть найпотужнішим пігулкам.

На жаль, страшилка підкріплюється фактами. Щорічно тисячі людей у всьому світі гинуть через бактеріальні інфекції, стійкі до антибіотиків.

Зокрема, у США жертвами суперінфекцій стає 23 тис. людей, у Європі - 25 тис., у світі загалом - 700 тис.

За прогнозами медиків, через 30 років останній показник сягне позначки у 10 млн життів.

Новини зі світу медицини продовжують жахати. Зокрема, кілька днів тому вчені виявили новий стійкий вид бактерій Klebsiella pneumoniae, які не бере навіть колістин, відомий як антибіотик останньої надії. Його розробили ще у 1950-х, але побоювалися використовувати через широкий спектр побічних ефектів.

Причиною бактеріальної катастрофи вчені називають зловживання антибіотиками, надмірне захоплення пігулками як серед медиків, так і пацієнтів. У багатьох експертів нарікання викликає широке використання антибіотиків у тваринництві.

В українському МОЗ вважають, що остання проблема викривлена, адже більшість антибіотиків руйнується ще до споживання м'ясних страв людиною.

"Зазвичай, коли м'ясо тварини, що вживала антибіотики, потрапляє до продажу, там лишаються вже залишкицих препаратів. Більшість з них потім знищується під час термічної обробки м'яса (...) Тому загрозу передусім становлять не антибіотики у м'ясі, а стійкі до них бактерії, які також там можуть бути присутні. Такі бактерії не вразливі до антибіотиків, а отже від хвороб, які вони спричиняють, вилікуватися дуже важко", - не так давно заявила очільниця міністерства Уляна Супрун.

Втім, у багатьох країнах з антибіотиками у сільському господарстві активно борються. Зокрема, забороняють їх використання для стимулювання накопичення м'яса тварини, хоч і дозволяють для профілактики захворювань. Так, у Швеції об'єм використання антибіотиків у тваринництві з 1990 до 2016 впав у понад 10 разів.

Але і вегетаріанці, які вживали антибіотики раз у житті, від суперінфекції не застраховані. Адже антимікробні препарати можуть міститися навіть у меді. Зокрема, за даними Олега Барського, директора заводу BEEHIVE, що займається переробкою меду і експортом на європейські ринки, антибіотики є у 30% українського меду, пише Вичерпно.

Чи влаштують бактерії людиноцид у найближчі десятиліття, наразі питання спірне. Адже науковці активно корплять над новими засобами боротьби з хворобами.

Зокрема, значна частина вчених робить ставку на віруси. Саме цій темі присвячено дослідження науковці інституту Джорджа Мейсона, пише Popular Mechanics. Мікроорганізми-бактеріофаги споживають конкретні бактерії, а організму людини не шкодять. В медицині вони вже використовуються - зокрема, проти стафіло- і стрептококу. Втім, їхня ефективність поки що не захмарна. Багато з них дуже вузькопрофільні і борються з конкретними групами конкретних бактерій, крім того, фагу не завжди вдається дістатися до ураженої діяльності організму.

Втім, наука розвивається, і новітні віруси-рятівники працюють тонше. Деякі з них не намагаються з'їсти бактерії, а натомість редагують геном патогенів, після чого "шкідники" стають вразливими до звичайних пігулок.

Ще одне рішення - нанороботи, здатні очистити кров від бактерій. Маленькі помічники, потрапляючи в організм, шукають патогени і руйнують їхню ДНК. Після удару бактерії вже не можуть відновитися. Зокрема, над таким проектом працює Eligo Bioscience, а появу перших ліків з нанороботами прогнозують у 2020-му, зазначає Business Insider.

І зрештою медики продовжують розробляти нові антибіотики. Так, дослідники з Браунівського та Гарвардського університетів повідомили про створення пігулок для терапії надстійкого виду стафілококу. Якщо раніше подібні ліки були надзвичайно токсичними і спричинювали патологічні зміни у клітинах, винайдені ліки відносно безпечні. Розробники таких ліків загальної паніки не розділяють. Мовляв, зараз ситуація кепська, але нові препарати вже на порозі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme