Екологічна бомба Донбасу: як вижити з отруйною водою та їжею

Сьогодні - Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів. ДеПо з'ясував, чим небезпечна для екології війна, і як жителям Донбасу зберегти здоров'я в несприятливих умовах

Екологічна бомба Донбасу: як вижити з от…

На думку експертів, головна небезпека війни на Сході для навколишнього середовища полягає в тому, що бої відбуваються в місцях зосередження промислових об'єктів.

«Донбас - сильно індустріалізований район. Для виробництва електротехнічного обладнання, наприклад, трансформаторів, використані матеріали, що містять дуже небезпечні речовини - стійкі органічні забруднювачі (СОЗ). Під час вибуху або загоряння вони потрапляють у довкілля - забруднюють грунт, грунтові води, накопичуються в живих організмах. В Україні немає служб, які б контролювали ситуацію», - прокоментував ДеПо експерт Національного екологічного центру Олег Савицький.

За словами експерта, СОЗ зберігаються в навколишньому середовищі і мають високу токсичність, а в світі ще не придумали ефективного способу боротьби з отрутами. Потрапляючи в організм людини через воду і продукти харчування, наносять удар по імунітету і репродуктивній системі, можуть викликати онкологічні захворювання.

«У 2001 році Україна підписала Стокгольмську конвенцію, яка забороняє використовувати СОЗ на виробництві, однак повністю оновити обладнання на заводах не встигла», - стверджує еколог.

При цьому панікувати Савицький не радить - мовляв, такі речовини небезпечні, швидше, в довгостроковій перспективі. А вчинивши заходи з екологічного врегулювання ситуації, ризик можна звести до мінімуму.

«В історії ще немає випадків, коли населення довгий час перебувало під впливом СОЗ», - акцентує Савицький.

Вельми плачевно для регіону може обернутися і просідання шахт.

«Запускаються незворотні геологічні процеси. Просідає грунт поблизу і під населеними пунктами. Порушується система енерго- і водопостачання регіону», - розповідає експерт.

Про небезпеку хімічного забруднення говорить і глава громадської організації «Комітет екологічного порятунку України» Марко Шпікула.

«У всіх промислових об'єктах повинні бути очисні споруди. Однак невідомо, що відбувається з дамбами для відходів. В умовах війни за ними немає можливості доглядати. Є висока ймовірність, що хімікати йдуть в річку. Тому жителям регіону вкрай важливо використовувати очисні фільтри для води, кип'ятити воду, а краще вживати воду з пляшок. Зрозуміло, що в селах у деяких збереглася звичка пити воду з криниці - ось про неї зараз краще забути», - радить еколог.

Величезна шкода наноситься і дикій природі, флорі і фауні регіону.

«Знищуються біосферні заповідники. Після бомбардування установками «Смерч» землі повністю випалені, загинули багато рослин, тварин, комах. У тому числі, рідкісні види з Червоної книги. Якщо оцінювати збитки в грошах, йтиметься про мільярди гривень», - нарікає Марко.

На думку експерта, війна є шоком не тільки для людей, а й для тварин. Радує те, що психіка будь-якої живої істоти здатна відновлюватися.

«Звичайно, можна говорити про скорочення народжуваності і, відповідно, зниження популяції багатьох видів тварин. Однак психологічна травма - питання другорядне. Приказка «час лікує» працює і тут. Будь-яких міграцій тварин не спостерігається - можна говорити хіба що про локальні», - акцентує фахівець.

З питанням про те, як зберегти здоров'я в несприятливих умовах, ДеПо звернувся до Директора Київського центру клінічної імунології Олега Назара.

Як і Шпікула, Назар порадив особливу увагу звернути на якість вживаної води, а також тимчасово відмовитися від сирих продуктів.

«Перед вживанням фрукти та овочі краще помістити в воду і дати відстоятися 30-40 хвилин. Хімікати частково осядуть. Потім продукти краще проварити », - радить Олег.

Також медик рекомендує періодично очищати організм. «У перший тиждень кожного місяця корисно пропити курс сорбентів тривалістю 5 - 6 днів. Одна таблетка - за годину до їжі вранці, і одна - за дві години після їжі ввечері. Корисно вживати і гепатопротектори - ці препарати активізують роботу печінки і, відповідно, допомагають вивести небезпечні речовини. Можна використовувати природні засоби - допоможуть шипшина, кукурудзяні рильця, артишок, розторопша. Тут немає великої небезпеки передозування. В разі чого, трапиться пронос - організм дасть знати, що вже достатньо. Протипоказанням є алергія - людям з алергічним ринітом, який виникає в періоди цвітіння цих рослин, від їхнього вживання варто відмовитися », - каже медик.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"