Екологічна бомба Донбасу: як вижити з отруйною водою та їжею
Сьогодні - Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів. ДеПо з'ясував, чим небезпечна для екології війна, і як жителям Донбасу зберегти здоров'я в несприятливих умовах
- Головна
- Ольга Черныш
-
6 листопада 2014 13:30

На думку експертів, головна небезпека війни на Сході для навколишнього середовища полягає в тому, що бої відбуваються в місцях зосередження промислових об'єктів.
«Донбас - сильно індустріалізований район. Для виробництва електротехнічного обладнання, наприклад, трансформаторів, використані матеріали, що містять дуже небезпечні речовини - стійкі органічні забруднювачі (СОЗ). Під час вибуху або загоряння вони потрапляють у довкілля - забруднюють грунт, грунтові води, накопичуються в живих організмах. В Україні немає служб, які б контролювали ситуацію», - прокоментував ДеПо експерт Національного екологічного центру Олег Савицький.
За словами експерта, СОЗ зберігаються в навколишньому середовищі і мають високу токсичність, а в світі ще не придумали ефективного способу боротьби з отрутами. Потрапляючи в організм людини через воду і продукти харчування, наносять удар по імунітету і репродуктивній системі, можуть викликати онкологічні захворювання.
«У 2001 році Україна підписала Стокгольмську конвенцію, яка забороняє використовувати СОЗ на виробництві, однак повністю оновити обладнання на заводах не встигла», - стверджує еколог.
При цьому панікувати Савицький не радить - мовляв, такі речовини небезпечні, швидше, в довгостроковій перспективі. А вчинивши заходи з екологічного врегулювання ситуації, ризик можна звести до мінімуму.
«В історії ще немає випадків, коли населення довгий час перебувало під впливом СОЗ», - акцентує Савицький.
Вельми плачевно для регіону може обернутися і просідання шахт.
«Запускаються незворотні геологічні процеси. Просідає грунт поблизу і під населеними пунктами. Порушується система енерго- і водопостачання регіону», - розповідає експерт.
Про небезпеку хімічного забруднення говорить і глава громадської організації «Комітет екологічного порятунку України» Марко Шпікула.
«У всіх промислових об'єктах повинні бути очисні споруди. Однак невідомо, що відбувається з дамбами для відходів. В умовах війни за ними немає можливості доглядати. Є висока ймовірність, що хімікати йдуть в річку. Тому жителям регіону вкрай важливо використовувати очисні фільтри для води, кип'ятити воду, а краще вживати воду з пляшок. Зрозуміло, що в селах у деяких збереглася звичка пити воду з криниці - ось про неї зараз краще забути», - радить еколог.
Величезна шкода наноситься і дикій природі, флорі і фауні регіону.
«Знищуються біосферні заповідники. Після бомбардування установками «Смерч» землі повністю випалені, загинули багато рослин, тварин, комах. У тому числі, рідкісні види з Червоної книги. Якщо оцінювати збитки в грошах, йтиметься про мільярди гривень», - нарікає Марко.
На думку експерта, війна є шоком не тільки для людей, а й для тварин. Радує те, що психіка будь-якої живої істоти здатна відновлюватися.
«Звичайно, можна говорити про скорочення народжуваності і, відповідно, зниження популяції багатьох видів тварин. Однак психологічна травма - питання другорядне. Приказка «час лікує» працює і тут. Будь-яких міграцій тварин не спостерігається - можна говорити хіба що про локальні», - акцентує фахівець.
З питанням про те, як зберегти здоров'я в несприятливих умовах, ДеПо звернувся до Директора Київського центру клінічної імунології Олега Назара.
Як і Шпікула, Назар порадив особливу увагу звернути на якість вживаної води, а також тимчасово відмовитися від сирих продуктів.
«Перед вживанням фрукти та овочі краще помістити в воду і дати відстоятися 30-40 хвилин. Хімікати частково осядуть. Потім продукти краще проварити », - радить Олег.
Також медик рекомендує періодично очищати організм. «У перший тиждень кожного місяця корисно пропити курс сорбентів тривалістю 5 - 6 днів. Одна таблетка - за годину до їжі вранці, і одна - за дві години після їжі ввечері. Корисно вживати і гепатопротектори - ці препарати активізують роботу печінки і, відповідно, допомагають вивести небезпечні речовини. Можна використовувати природні засоби - допоможуть шипшина, кукурудзяні рильця, артишок, розторопша. Тут немає великої небезпеки передозування. В разі чого, трапиться пронос - організм дасть знати, що вже достатньо. Протипоказанням є алергія - людям з алергічним ринітом, який виникає в періоди цвітіння цих рослин, від їхнього вживання варто відмовитися », - каже медик.
Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
Всі новини на одному каналі в Google News
- 00:01 З 16 січня вся сфера обслуговування переходить на українську мову: Як каратимуть порушників
- 23:57 Тернопільська райрада звернулася до Зеленського: Підіть у відставку добровільно
- 23:37"Слуга" розповіла, коли Рада збирається остаточно порізати саму себе до 300 місць
- 23:17У Міноборони розповіли, скільки українських військових загинуло на Донбасі минулого року
- 23:08 Дубінський образився на Арахамію, який не хоче зібрати фракцію через його санкції
- 23:00 Україна на карантині до 28 лютого: Що відбувається (ХРОНІКА)
- 22:54"Покажіть мені цього супергіганта": Ляшко прокоментував заборону на продаж презервативів
- 22:49 У КСУ зізналися, скільки Тупицький заробив за 2020 рік
- 22:34Українська співачка показала, як радіє виступу путінолюба Тіматі ФОТО Відео
- 22:22Генсек ООН закликав країни ділитися COVID-вакцинами, бо "вакционалізм приречений на провал"
- 22:20 ДСНС Закарпаття підтвердила інформацію про те, що зниклого у Карпатах львів'янина знайшли
- 21:59Російські автогонщики врізалися в гелікоптер під час ралі Дакар Відео
- 21:56Трампівці, які захоплювали Капітолій, хотіли спіймати і убити урядовців, – прокуратура
- 21:54Допомагав активістам тікати до Тайваню: У Гонконзі затримали українця, – ЗМІ
- 21:51Тренер ПСЖ захворів на коронавірус
- 21:48У мережі показали реальний рівень зарплат і пенсій мешканців "ДНР"
- 21:31З понеділка Британія впускатиме в країну тільки з негативним ПЛР-тестом
- 21:30Хакери викрали інформацію про оцінку COVID-вакцин в ЄС
- 21:25Стало відомо, які продукти сильно подорожчали в ОРДЛО