Летючий голландець і паспорт натурала: Як любителям органіки не стати жертвами маркетологів

Світлана Берзіна, міжнародний експерт Програми ООН з навколишнього середовища ділиться секретами здорового життя і радить, як не потрапити на гачок маркетологів

 

Летючий голландець і паспорт натурала: Я…
Світлана Берзіна, міжнародний експерт Програми ООН з навколишнього середовища

Екологічний, натуральний, органічний, біо – ці поняття все частіше сьогодні спокушають нас на покупку. Ще б пак: вони ж нерозривні з трендом здорового та екологічно дружнього способу життя. Але що ж насправді вони означають? Чи можна безумовно довіряти такім позначенням на пакуванні? Хто і як забезпечує контроль за їх застосуванням? Давайте розбиратися, а допоможе нам у цьому наш гість на Depo.ua Світлана Берзіна, міжнародний експерт Програми ООН з навколишнього середовища.

Гачки, на які виробники ловлять прихильників ЗСЖ

"Є недобросовісні виробники, які зловживають і вживають слова "еко", "біо", "натур", "органік" на етикетці та в рекламі чи на власних сайтах безпідставно. Є доброчесні товаровиробники і є недобросовісні конкуренти. Щоб їх відрізнити треба звернутися до усталених знаків та логотипів, що належать до певних сертифікаційних систем. Інші позначки є сумнівними. Як їх відрізнити?

Всі хто має можливість купувати продукти менш шкідливі для здоров`я та довкілля, напевне мають смартфони. Тож можуть просто зараз завантажити безкоштовний додаток на ваших гаджетах, який називається Ecolabel Guide. Яку можливість він надає? Ви скануєте позначку, сканер обробляє запит і видає інформацію про те, що вона означає або що вона взагалі нічого не означає, і це є той самий маркетинговий хід".  

Некроплена картопля не означає органічна

"Продукт може вважатися органічним, якщо він відповідає органічним стандартам. Якщо це продукт, вирощений у домашньому господарстві, ви вважаєте, що все зробили правильно, не кропили картоплю, не використовували фунгіциди, інсектициди тощо, це не означає, що він органічний. До такої продукції існують дуже суворі вимоги, і першим кроком до їх дотримання є лабораторне дослідження грунту, на якому буде рости подальша продукція рослинного походження. Або ця сировина буде кормом для тварини, яка буде потім надавати нам органічне молоко або продукти переробки м`яса".

В Україні близько 500 органік-операторів, не більше

"В Україні вже склався певний сегмент органічних харчових продуктів, який складається з понад 500 операторів готової до вжитку продукції. Вони пройшли сертифікацію і маркуються таким значком".

 

Знак-летючий голландець

"Ось такий знак є національним, але ви, на жаль не побачите його на жодному продукті в Україні, тому що Міністерство аграрної політики і продовольства, яке було ліквідоване 3 вересня, не забезпечило розробляння необхідних правил і процедур для того, щоб цей знак надавався нашому вітчизняному виробнику".

 

Держава контролює, але нахабства декому не займати

"Поодинокі випадки безпідставного використання саме оцих логотипів, які належать або державі, або сертифікаційним системам, контролюються. Якщо це відбувається – це скандальна судова справа. Були дуже гучні випадки були 10-15 років тому, і зараз такого не спостерігається. Але спостерігаємо те, що виробники продовжують називати свою продукцію органічною та екологічною в ТМ, рекламній частині етикетки. Тому треба орієнтуватися на логотипи і перевіряти значення цих логотипів через смартфон".

Збрехав – віддай 3% річного доходу

"Безпідставне декларування що твій продукт є органічним, екологічним тощо теж є порушенням законодавства, в тому числі, про недобросовісну конкуренцію. Є суттєві штрафи для такого товаровиробника, який робить безпідставні заяви без сертифікату – від 1 до 3 % річного доходу за минулий рік. І це мільйонні суми. Антимонопольний комітет у минулому році розглянув близько 200 таких справ і більше половини було оштрафовано".

Паспорт для "натурала"

"Місяць тому був запроваджений ось такий знак – це схема сертифікації, яка визначає натуральність продукту. Натуральний продукт не може містити ГМО, замінників природної сировини, трансжири, має дуже велике обмеження по застосуванню харчових домішок (з 1000 допускається лише 16, сумарно не можуть перевищувати 5% загального об`єму складників)".

Жорсткіше, ніж держава

"Ще одне маркування – це екологічне маркування, яке вказує на перевагу продукції з точки зору її впливу на довкілля і здоров`я людини. За принципами і методами вона дуже схожа на органічну сертифікацію, але не вимагає обов`язкову сертифікацію всіх складників, які входять у продукт. Контролює контамінати, важкі метали, залишки агрохімії і має більш жорсткі норми ніж державні".

"Зелене окозамилювання" сміттєсортування

"Ми розглядаємо добросовісних виробників, які хочуть надавати більш якісну і більш безпечну продукцію, обираючи той чи інший стандарт і є "грінвошери" серед операторів, які повинні забезпечити сортування твердих побутових відходів від населення.  Нагадаю, що наш закон "Про відходи" є застарілим, і є проект нового закону "Про управління відходами", але коли він буде прийнятий не відомо. Старий закон забороняє захоронення відходів на полігонах, але він не виконується. Від операторів вимагається окремий збір органічних і неорганічних відходів і переробку останніх. Але ніхто цього не перевіряє. Одні замилюють очі, інші закривають. І тут поки що спрацює лише громадянська позиція".

За стихійні пожежі нема кому карати

"Не працює поліція по цих випадках. Відсутність важелів впливу і ліквідація Держекоінспекції також впливає на цю ситуація. Цей орган не відрізнявся зубастістю та оперативністю реагування, і реформувати її було необхідно, але реформа була не завершена, а інспекція ліквідована. Не зрозуміло як буде здійснюватися природоохоронний нагляд. Поліція має певні повноваження, але поки що не справляється".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme