Довідка з роботи і розписка про зняття відповідальності з вихователів: Що насправді вимагають від батьків, аби віддати дитину до садочка

Український уряд анонсував відкриття дитячих садочків по всій Україні з 25 травня, проте українці були впевнені, що заклади дошкільної освіти відкриються без всіляких "але". Проте сталося не як гадалося...

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Довідка з роботи і розписка про зняття в…

Depo.ua розкаже усе, що відомо про відкриття садочків по Україні та умови, за яких це стане можливо.

Коли мають відчинитися садочки

Спочатку ЗДО мали відкритися разом із іншими навчальними закладами тільки на четвертому етапі виходу України з карантину, 1 вересня. Проте після хвилі обурення батьків, міністр охорони здоров’я  Максим Степанов 13 травня заявив, що це може відбутися і після 22 травня.

А прем'єр-міністр Денис Шмигаль на "Годині запитань до уряду" у Верховній Раді розповів, що дитячі садочки відкриють згідно з планом поетапного виходу з карантину, коли буде відновлено роботу міжміського та приміського транспорту.

"Про роботу дитячих садків: у нас є план поетапного виходу з карантину, чітко розписано, коли почнуть працювати дошкільні навчальні заклади та як відбуватиметься ослаблення карантинних умов. На жаль, ми повинні зараз дотерпіти хоча б ще кілька тижнів, може місяць, коли знизиться кількість хворих і зросте кількість тих, хто одужає", – сказав прем'єр.

Він нагадав, що діти можуть бути безсимптомними хворими, а вихователі в садочках також мають право на захист від хвороби.

"Тому питання дитячих садків розглядатиметься тоді, коли розглядатиметься питання міжміського та приміського транспорту", – зазначив Шмигаль.

Згодом стало відомо, що садочки відкриються на другому етапі виходу з карантину, одночасно з запуском громадського транспорту. Проте потрібно розуміти, що це не станеться в один день. Кожний місцевий уряд самостійно затверджує дату, дивлячись на готовність закладу до безпечної роботи.

Наприклад, столичний Департамент освіти розробив та презентував проєкт Регламенту відновлення освітнього процесу у закладах освіти міста. Однак, це не означає, що вже після 22 травня дитячі садочки столиці відкриються – за словами директорки Департаменту Олени Фіданян, після відповідного рішення уряду про завершення обмежень та розпорядження КМДА розпочнеться підготовча робота, що триватиме 10-14 днів, і лише потім дитячі садочки зможуть відкритися. Тобто на початку або всередині червня.

Наразі, за даними столичної влади, дитячі садочки мають відкритися з 1 червня.

За яких умов будуть працювати ЗДО

МОЗ розробило основні рекомендації, згідно з якими ЗДО (Заклади дошкільної освіти, – ред,) можуть відчинити свої двері вже у червні. Раніше Depo.ua наводив основні положення, тож нагадаємо.

Всім працівникам дошкільних закладів будуть вимірювати температуру перед початком роботи. Якщо температура тіла понад 37,2, це вважатиметься ознакою вірусного респіраторного захворювання і вихователя до роботи вже не допустять.

Дітям вимірювати температуру будуть при вході та щочотири години протягом дня. Якщо температура понад 37,2 С, то діти не допускаються до садочка. Якщо температуру виявили протягом дня, дитину ізолюють з відповідним інформуванням медиків та батьків. 

Ранкова зустріч дитини з вихователем має відбуватись поза межами будівлі садочку. Батьки або особи, які супроводжують, повинні мати на собі захисну маску або респіратор. Очікування на території садочка має бути обмеженим. 

На вході до закладу потрібно забезпечити спиртовмісний антисептик для обробки рук.

Окрім того, на період карантину забороняється використовувати у дитячих садках: тканинні багаторазові рушники; м'які іграшки; килими з довгим ворсом; перебувати у взутті у закритому приміщенні. 

Рекомендується обмежити вправи та ігри, які передбачають безпосередній фізичний контакт між дітьми та персоналом, використання великої кількості інвентарю та сенсорні заняття.

Вихователів мають забезпечити п'ятиденним запасом масок та дезінфекторів. 

Щодо прибирання приміщень дитсадків пропонується:

Дезінфекція поверхонь не рідше, ніж кожні 2 години та відразу після закінчення занять;

Вологе прибирання з використанням мийних та дезінфекційних (в кінці зміни) засобів – не рідше, ніж кожні дві години та відразу після закінчення робочого дня/зміни;

Провітрювання приміщень протягом не менше 15 хвилин перед відкриттям та почергове провітрювання кімнат протягом дня;

Централізований збір використаних масок, паперових серветок в окрему урну з кришкою та одноразовим поліетиленовим пакетом.

Рекомендується відсторонити від роботи людей, які знаходяться в групі ризику. Наприклад, працівників старше 60 років та тих, хто має хронічні захворювання. 

Жодних зборів та загальних заходів.

У разі виявлення в садочку захворілої дитини або дитини з підвищеною температурою вихователь повинен буде поінформувати про це медичного працівника та керівника закладу, після чого керівник зв’язується з батьками та медичною установою, а медичний працівник ізолює дитину від інших. Діти і працівники, які контактували з дитиною також ізолюються в окремому приміщенні – потім виводяться на свіже повітря, після чого місця, де вони перебували, дезінфікують.

До встановлення діагнозу хвора або з відповідними симптомами дитина та усі контактні особи мають перебувати на самоізоляції.  

Що насправді вимагають від батьків, аби віддати дитину до садочка

Попри наявність офіційних рекомендацій МОЗ щодо роботи дитячих садочків чи окремих зауважень від влади, виявилося, що на місцях, наприклад в Одесі, вимагають ще купу документів.

Обурена мама опублікувала повідомлення від керівництва садочку, в якому від батьків вимагають довідку з роботи для двох батьків, довідку про стан здоров'я (це звичайна практика і тут нема нічого дивного, – ред.) і розписку про те, що батьки беруть на себе відповідальність за дитину у садочку (насправді, дуже дивне прохання, – ред.).

Пост мами з Одеси став настільки популярним, що отримав більше тисячі коментарів. Як виявилося, такі "прохання" надходять не тільки до батьків з Одеси, а й у інших містах України. Користувачі мережі повідомили про такі вимоги у деяких закладах Києва, Львова, Бердянська, Херсона.

"Садок тільки для дітей батьків, що працюють!": Реакція мережі на вимоги по відкриттю ЗДО

Звісно ж, перший пункт про офіційне працевлаштування обох батьків викликав найбільше емоцій. Українці згадали Конституцію, в якій зазначено, що право на дошкільну освіту має будь-яка дитина, про велику кількість фрілансерів, про тих, хто втратив роботу через пандемію коронавірусу і зараз змушений погодитися на будь-яку роботу, аби вижити, навіть без офіційного працевлаштування. Проте знайшлися і ті, хто впевнений, що до садочка мають право ходити лише діти тих батьків, які реально працюють, а не просто втомилися від свого чада. 

"Педиатр-екстрасенс?": Довідка про відсутність контактів з хворими на коронавірус обурила мережу

Ще один пункт вимог щодо початку роботи деяких українських садків також викликав величезне обурення, а саме – довідка про відсутність контактів із хворими на коронавірус. По-перше, батьки уявили, які черги у поліклініках створить ця вимога. Ті, хто береглися від вірусу ризикують підчепити його саме у стінах державної поліклініки, куди тепер ходять не тільки здорові українці. Не кажучи вже про практику об'єднання дитячих і дорослих амбулаторій.

Батьки не впевнені, що така довідка може бути справжньою, адже лікар не є екстрасенсом, аби знати напевно про відсутність контактів із хворими. По-друге, діти, частіше за інші категорії людей, є безсимптомними переносниками COVID-19.

Також подив викликала розписка про зняття відповідальності, точніше, зазначення, якої саме відповідальності.

Післяслово. Кожен українець повинен розуміти, що наш уряд копіює модель виходу з карантину у західних сусідів. Тому усі вимоги, які ви можете отримати від керівництва садочків - це не ініціатива персоналу чи завідувача. Ті, хто згадують про Конституцію, забувають про те, що під час карантину деякі її норми, як то було із свободою пересування, тимчасово обмежуються.

Якщо сказати батькам, що до садочка можна відвести свою дитину тільки в разі велкої потреби, почнеться "штурм" цих закладів - дітей почнуть чи не залишати під парканом і втікати. Крім жартів, саме тому запроваджено такий рівень бюрократії - це має працювати як фактор стримування, адже необхідність отримати довідку в нашій країні здатна загубити будь-яку справу від початку. 

До речі, довідками для садочків торгують, так само, як і довідками про щеплення, про стан здоров'я. Тому для батьків, у яких є гроші чи знайомства, проблем із дозволами не буде.

У випадку з медичною довідкою виходить взагалі цирк. Усіх в один і той самий час поженуть до медзакладів, де будуть натовпи й черги. В умовах коронавірусу, який помірно існує і нікуди не зник, для нього це просто джекпот. Не кажучи вже про те, що наразі у багатьох містах дитяча і доросла амбулаторії знаходяться в одній будівлі. Чи зможе педіатр визначити, чи була дитина в контакті? Ні. Чи зможе лікар визначити, чи брешуть батьки дитини, чи кажуть правду? Знову ні. І так далі. Це замкнене коло. Врятувати може тільки масове тестування на COVID-19, але в Україні воно лише анонсується.

Декого дивує розписка про зняття відповідальності, але попри те, що офіційно відповідальність за життя та здоров'я дитини лежить на працівниках садочку під час перебування дитини у ЗДО, насправді це й близько не так. Сотні випадків, описаних у спільноті Батьки SOS, є цьому підтвердженням. Зламані руки і носи, втрата свідомості, втеча з садочка, тощо.. Зазвичай, якщо батьки дуже стурбовані та вимагають покарань, вихователів, які не змогли вгледіти дитину звільняють, інколи штрафують, але про відшкодування моральних та фізичних збитків не йдеться. Тому така розписка не дивує. Раптом ваша дитина, не дай Боже, захворіє на коронавірус, як на і сотні інших хвороб - це ваша відповідальність. Та і що казати про вихователів, так було і до карантину, адже багато батьків вели, ведуть і будуть вести дітей у будь-якому стані: з ГРВІ, грипом, температурою...

Тому кожен, хто поведе дитину в садок у червні, має задуматися, чи дійсно у вашому випадку відвідувати садок - це єдиний вихід. Чи не наражаєте ви на небезпеку персонал садочку і усіх, хто живе з вами під одним дахом та має контакти зі старшими членами родини. Зрештою ваша дитина – це ваша особиста зона відповідальності і ані уряд, ані керівництво садочку, ані персонал не може вам дати 100% гарантії щодо здоров'я вашої дитини.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme