Досі у полоні: Олексій Чірній – перший і останній у справі Сенцова

Олексій Чірній – четвертий фігурант у справі кримської четвірки: весною 2014 року Сенцов, Кольченко, Афанасьєв і він потрапили до лап ФСБ в окупованому Сімферополі. Чірній є першим, бо саме з нього почалася ця справа, під тортурами Олексій дав необхідні окупантам показання і визнав провину. Водночас Чірній є останнім, бо тільки він з кримської четвірки досі залишається в російській тюрмі

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Досі у полоні: Олексій Чірній – перший і…

Днями до України повернулися 35 наших громадян, яких Росія утримувала в полоні за сфабрикованими звинуваченнями. Але досі в полоні залишаються ще 110 українців. Це і фігуранти гучних справ, і прості люди, звинувачені в шпигунстві, і кримські татари, яких судять за нібито причетність к організації Хізб ут-Тахрір, яку на Росії оголошено терористичною.

Depo.ua продовжує розповідати історії ув'язнених і закликає не забувати про них.

Кандидата історичних наук (стародавній світ і середні віка), викладача Сімферопольського інституту культури Олексія Чірнія затримали 9 травня 2014 року. Тоді йому було 32. Олексій захоплювався історичною реконструкцією, писав дисертацію в Києві на тему "Воєнно-політична історія Парфії" і брав участь в фестивалях історичної реконструкції. Вдома в Сімферополі на нього чекають лицарські обладунки. Звичний темп його життя назавжди змінила Революція гідності, він брав участь в протестах на Майдані і багато в чому змінив свої погляди.

В квітні 2014, коли в Криму вже завзято хозяйнували окупанти, Олексій Чірній вирішив підпалити офіс партії "Единая Россия". Сенцов про це нічого не знав і до терористичних актів не закликав", – розповідає krymr.com Микита Боркін – один з активістів кримського спротиву, якого ФСБ не встигли заарештувати. Чірній шукав однодумців, з якими міг би втілити свою ідею в життя і тих, хто продав би йому інгрідієнти, необхідні для створення вибухівки чи вже готовий пристрій. Так він вийшов студента-хіміка Олександра Пірогова. Або сам Пірогов на нього вийшов, бо як потім виявилося, той був раніше судимий і сидів на гачку у ФСБ. Він записав розмову з Чірнієм, де той каже, що йому потрібно ще знайти для вибухівки і казав, що це "вже чисто мій проект, як ти розумієш". Ці слова, до речі, підтверджують, що ніякого "командира Сенцова" в нього не було. Все спланував і збирався зробити сам.

Чірнія звинуватили в участі у "терористичному угрупованні", у "терористичних діяннях", пов’язаних із підпалом офісу партії "Єдина Росія", а також у підготовці підриву пам’ятнику Леніна та меморіалу "Вічний вогонь" у Сімферополі. Всупереч його волі, Чірнія оголосили російським громадянином. Під тортурами він дав свідчення і розповів про терористичну групу під керівництвом Олега Сенцова. В той же день заарештували Афанасьєва, який також не витримав тортур і сказав те, що треба "слідчим", 10 травня схопили Сенцова, який не хотів виїжджати з Криму, бо планував спробувати витягти Чірнія з тюрми, а 16 травня – Кольченка, який спочатку переховувався, а потім вирішив, що все вже минулося і спокійно гуляв містом. Біля будівлі ФСБ його і пов’язали.

Через два місяці після затримання Чірнія російські правозахисники повідомили, що він перебуває на примусовому лікуванні у Державному науковому центрі соціальної та судової психіатрії ім. Сербського в Москві, де до нього могли застосовувати психотропні препарати. Наступного місяця його було переведено до психіатричного відділення столичної Бутирської тюрми. Це місце, відоме під назвою "Кішчин дім" і має серед ув’язнених моторошну репутацію. Правозахисниця Зоя Свєтова про зустріч із Чирнієм в "Кішчиному домі" розповідає, що він виглядав дивно загальмованим, насилу розумів, про що його запитують, казав, що "голова, як у тумані", що "життя моє закінчене: не буде ніякого майбутнього, немає тієї країни, в якій я жив".

Перші дев’ять місяців за гратами Чірній провів у повній ізоляції. Не давали спілкуватися ані з родичами, ані з адвокатом. На суді Афанасьєв заявив, що свідчення з нього вибили тортурами і відмовився від них. Чірній відмовився відповідати на питання і лише підтвердив вірність показань, які дав на стадії слідства. Адвокат Ілля Новіков, який тільки через рік після арешту зміг потрапити до Чірнія, дійшов висновку, що покази було вибито під тортурами і він досі боїться своїх катів. Єдиний випадок, коли адвокати можуть на суді зайняти відмінну від підзахисного позицію, це коли захисник впевнений в самообмові.

"Розпочався суд у справі Олексія Чирнія. Я одразу заявив про своє переконання в тому, що він обмовив себе та інших під тиском слідства. Сам Олексій не хоче розривати угоду зі слідством, побоюється наслідків. Він розуміє, що отримає, імовірно, від 7 до 10 років, як раніше це сталося з Афанасьєвим. Ми домовилися, що я висловлю свою позицію, а він не підтримає її і попросить суд не повертати справу до прокуратури, а розглянути її сьогодні", - передає його розповідь ресурс Let My People Go. Як наслідок, на вимогу сторони обвинувачення адвоката Новікова відсторонили від захисту через "конфлікт позицій".

У своєму останньому слові на суді Олексій Чирній хоча й визнав свою провину, але висловив незгоду із кваліфікацією власних дій як "терористичних".

Його перша зустріч із консулом Геннадієм Брескаленком відбулася лише в лютому 2015 у московському слідчому ізоляторі "Лефортово", тоді в’язень повідомив, що під час затримання у травні 2014 його катували.

Навесні 2015 на Росії почався суд у справі Чірнія. Зрештою  Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону оголосив вирок, його визнали винним у тероризмі (ч. 2 ст. 205 КК РФ) та підготовці теракту (ч. 3 ст. 222 КК РФ) і засудили до 7 років ув'язнення суворого режиму за звинуваченням у підготовці терактів у Криму. Повідомлялося, що Олексій Чірній визнав свою вину в інкримінованих злочинах і уклав досудову угоду про співпрацю, давши свідчення на інших фігурантів.

У березні 2016 Генадія Афанасьєва, засудженого на Росії до 7 років ув’язнення, повернули по обміну. 6 вересня 2019 року в Україну по обміну повернулися Олександр Кольченко і Олег Сенцов.

В жовтні 2016 Україна подала запит на видачу Чірнія. Але віз и нині там.

За ці роки Чірнія кілька разів перевозили з колонії в колонію, наразі його утримують в Батайську Ростовської області. Сидіти йому залишилося близько 2,5 років, після чого Олексій планує повернутися в Україну.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme