Досі у полоні: Емір-Усеїн Куку – правозахисник, якого записали в терористи

Правозахисника, кримського татарина Еміра-Усеїна Куку в лютому 2016 року заарештувала окупаційна влада Криму за сфальсифікованим обвинувачуванням в членстві в партії Хізб ут-Тахрір. З того часу його тримають під арештом в нелюдських умовах, не даючи навіть побачитися з дітьми

Досі у полоні: Емір-Усеїн Куку – правоза…
Джерело фото: Мер'єм Куку-Ашчі/Facebook

Нещодавно до України повернулися 35 наших громадян, яких Росія утримувала в полоні за сфабрикованими звинуваченнями. Але досі в полоні залишаються щонайменше ще 130 українців. Це і фігуранти гучних справ, і прості люди, звинувачені в шпигунстві, і кримські татари, яких судять за нібито причетність к організації Хізб ут-Тахрір, яку на Росії оголошено терористичною.

Емір-Усеїн Куку – один з фігурантів так званої справи ялтинського Хізб ут-Тахріру. Його, а ще Арсена Джеппарова, Рефата Алімова, Мусліма Алієва, Інвера Бекірова і Вадима Сірука затримали в лютому-квітні 2016 року в Ялті. Їх звинувачують у причетності до забороненої на Росії ісламської політичної організації Хізб ут-Тахрір.

Depo.ua продовжує розповідати історії ув'язнених і закликає не забувати про них.

Фото: Мер'єм Куку-Ашчі/Facebook

Емір-Усеїн Куку жив на південному березі Криму, працював спеціалістом центру інформаційного та матеріально-технічного забезпечення Ялтинської мерії і завжди був активним учасником культурного і громадського життя кримськотатарської спільноти. Він організовував і брав участь в національних святах і жалобних заходах, займався реставрацією старої Кореїзької мечеті, боровся за збереження кримськотатарського кладовища, відстежував випадки дискримінації мусульман.

Читайте також: Чому Україна не приймає біженців з Росії, хто такі хізби і до чого тут халіфат

Для нього це було справою сімейною, Емір-Усеїн Куку народився в сім'ї ветерана Національного руху кримських татар Кемала Куку – відомого кримськотатарського національного руху в Новоросійську і в Краснодарському краї. Будинок родини Куку був свого роду штабом, куди постійно приходили активісти з усього Краснодарського краю, тут готували проекти звернень і заяв до керівництва СРСР, організовували збір коштів для відправки делегатів у Москву, планували мирні акції — мітинги та зустрічі з керівництвом краю та міста щодо проблем кримських татар.

Тож Емір-Усеїн дитинства ріс в атмосфері боротьби за відновлення прав кримськотатарського народу. Його родина повернулася в Крим в 1993 році, як тільки це стало можливими, отримали земельну ділянку під зведення будинку в рідному селі Куку — Кореїзі і разом з батьком Емір-Усеїн побудував будинок. В 2005 році одружився на вчительці англійської та кримськотатарської мови Мер'єм, в них народилися син Бекір і донька Сафіє.

Фото: Мер'єм Куку-Ашчі/Facebook

Коли почалася окупація Криму, Емір-Усеїн вже був активним учасником громадського життя Ялти і Кореїзу і звісно ж, не залишився осторонь головних подій на півострові. На мітингу на підтримку територіальної цілісності України, що відбувся 26 лютого 2014 року в Сімферополі Куку був, і після того продовжував активне громадське життя. Напередодні 70-річчя Перемоги, разом з батьком він заходився створювати Алею пам'яті уродженцям селищ Кореїз і Місхор, щоб увічнити пам'яті кримських татар, яких призвали з цих місць на Другу світову війну в складі радянських військ, розповідають Крим.Реалії

Коли в Криму почали зникати молоді кримські татари і почалися обшуки, Емір-Усеїн приєднався до Кримської контактної групи з прав людини, що займається пошуками зниклих і юридичним захистом заарештованих кримських татар. Активність не залишилася непоміченою.

20 квітня 2015 Куку викрив намагання ФСБ завербувати його в якості таємного інформатора. Після цього його схопили люди в камуфляжі без розпізнавальних знаків, провели вдома обшук і повезли на допит.  Дорогою побили, відбили нирки.

Стверджувалося, що слідчі дії проводяться в рамках кримінальної справи за ст. 282 КК РФ ("Дії, спрямовані на збудження ненависті або ворожнечі").

11 лютого 2016 в будинку Еміра-Усеїна Куку в Кореїзі знову відбувся обшук і цього разу його затримали і завели справу за фактом нібито участі в діяльності оголошеної в Росії терористичною організації "Хізб ут-Тахрір" (в Україні ця організація легальна). 12 лютого суд обрав запобіжний захід у вигляді арешту і з того часу його не відпускають з-за грат.

Читайте також: Цугцванг Росії в Криму: Як ФСБ вирощує нових кримськотатарських героїв

Адвокат Еміра-Усеїна Куку Еміль Курбедінов та його мати Муніра Абдураімова розповіли про нелюдські умови утримання в сімферопольському СІЗО: їжа, в якій плавають таргани та шкіра з шерстю, клопи і блохи, від яких уся постільна білизна в крові, нестача ліжок, через що ув’язнені сплять по черзі. Крім того, мусульман постійно годують свининою, ставлять перепони проведенню молитви, не дають дотримуватися гігієни, постійно відключаючи воду.

26 червня 2018 року, на свій день народження, Куку почав безтермінове голодування та оголосив ультиматум Путіну з вимогою припинити репресії проти кримських татар та інших вірян у Криму. Через 24 дні він припинив голодування, втративши дев'ять кілограмів. Стан його здоров'я за цей час значно погіршився.

На нього чекає дружина і діти. Батько невдовзі після окупації Криму помер. Дружина Емір-Усеїна Мерьєм Куку-Ашчі тепер теж активна правозахисниця і громадська діячка.

Фото: Мер'єм Куку-Ашчі/Facebook

Увесь час, що Куку знаходиться за гратами, йому не дозволяють побачитися навіть з дітьми. За увесь час в них було три побачення

Родина Еміра-Усеїна також під тиском. Через місяць після арешту, до його 9-річного сина Бекіра у школі підійшов працівник ФСБ, коли нікого не було поруч. Він сказав Бекіру, що його "тато зробив щось погане та буде гнити у в'язниці 10-12 років", повідомляє amnesty.org.ua

Судові слухання проводилися в закритому режимі, справу розглядав Ростовський окружний військовий суд на виїзних засіданнях у Сімферополі. Близько року Куку перебував в СІЗО № 4 Ростова-на-Дону в одиночній камері під постійним відеоспостереженням. 11 лютого 2019 шістьох фігурантів ялтинської справи "Хізб ут-Тахрір" етапували з Росії назад до анексованого Криму для додаткового розгляду справи.

4 квітня цього року Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону вдруге почав розглядати по суті "ялтинську справу Хізб ут-Тахрір". Основний свідок звинувачення у цій справі - оперативний співробітник ФСБ Олександр Компанєйцев. За його словами, висновки про причетність фігурантів справи до організації "Хізб ут-Тахрір" та їхні наміри "повалити чинний державний лад" він зробив, виходячи "із своїх роздумів".

Емір-Усеїну Куку загрожує 25 років в'язниці.

Читайте також: Їх вже 60 тисяч: Де в Криму ховаються справжні терористи

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme