Як знущалися з мертвих і живих, і ненароджених чотирилапих радянських космонавтів

Рівно 56 років тому Радянський Союз відправив в орбітальний космічний політ двох собак Білку та Стрілку

Як знущалися з мертвих і живих, і ненаро…

Але радянські собаки, що прославилися під прізвиськами Білка та Стрілка, не були єдиними тваринами, яких СРСР поклав на вівтар космічних амбіцій. На щастя у 50-ті роки минулого століття діяльність організацій з захисту тварин ще геть нікого не цікавила.

Дезік та Циган

Саме у СРСР вчені придумали запускати до космосу собак, а до цього американці тренувалися, запускаючи на орбіту мавп, які дуже швидко помирали. Радянський союз здійснив перший запуск собак у липні 1951 року. Дезік і Циган злетіли на 88 кілометрів, першими з живих істот випробували невагомість і приземлилися.

Після було багато польотів, а один із собак літав на геофізичній ракеті цілих п'ять разів. Активних зоозахисників в країні не було, тож за бідолаху ніхто не вступився. 

Бувало і так, що тварин без жодних докорів сумління відправляли на вірну смерть, як це сталося із Лайкою.

Лайка

Долі жертв радянських космічних досліджень - фото 1

Лайка - собака-космонавт, перша тварина, виведена на орбіту Землі. Була запущена в космос 3 листопада 1957 року на радянському кораблі "Супутник-2". На той момент Лайці було близько двох років.

Повернення Лайки на Землю конструкцією космічного апарата не передбачалося. Тварина мала з тиждень кружляти орбітою планети, а потім загинути мученицькою смертю. Але фінал настав раніше - Лайка померла через 5-7 годин після старту, здійснивши чотири витки навколо Землі. 

Дослідники неправильно розрахували площу супутника, а систему терморегулювання не передбачили.  Температура підвищилась до 40 ° C , і собака померла від перегріву. Тільце Лайки теліпалося навколо орбіти ще 2370 витків. Зрештою супутник згорів в атмосфері. 

Спеціальна комісія з ЦК і Ради міністрів не повірила, що Лайка померла через конструкторські помилки - визнавати власні огріхи у країні було не в моді. Натомість вирішили віддати в топку науки ще кілька життів - наказали провести експерименти зі схожими умовами на Землі, в результаті яких загинуло ще два собаки.

Чайка та Лисичка

28 липня 1960 року на кораблі "Супутник-5" були запущені двоє собак - Чайка та Лисичка. На 19-й секунді польоту у ракети-носія зруйнувався бічний блок, в результаті чого вона впала і вибухнула. Про експеримент не трубили - ще б пак, дарма загубили двох істот і "пролітали" купу грошей і сил. 

Білка та Стрілка

19 серпня 1960 року в Радянський Союз запустив на орбіту корабель "Супутник-5", на борту якого знаходилися собаки Білка і Стрілка. За час польоту корабель здійснив 17 повних витків навколо Землі. Окрім собак на борту знаходився сірий кролик, 40 мишей, два пацюки, мухи а також кілька рослин.

Білка та Стрілка були дублерами Чайки і Лисички. 

Долі жертв радянських космічних досліджень - фото 2

Гарантій повернення тварин живими і здоровими, звісно ж, не було. Запускали  їх, аби дослідити, як політ впливатиме на живі організми. Сумнівалися, що істоти зможуть витримати перевантаження і тривалу невагомість. Втім, сталося диво - собаки змогли пережити космічний рейд. 

Долі жертв радянських космічних досліджень - фото 3

На цьому поневіряння собак не закінчилися - їх оселили у вольєрі Інституту авіаційної та космічної медицини, звідки, як бойове знамено, тягали по школах, дитячих садках і дитячих будинках. Через кілька місяців у Стрілки народилося шість здорових цуценят. Одного з них - Пушинку - Хрущов вручив дружині Джона Кеннеді Жаклін. Так радянські пропагандисти забезпечили американцям постійне нагадування, мовляв, дивіться, як ми вас переграли. 

Після смерті обох собак спіткала доля Леніна - з них зробили опудалка і виставили в Меморіальному музеї космонавтики в Москві. Дітям показують трупики і зазначають, що дивлячись на них, варто шалено радіти і пишатися, і геть не співчувати. 

Долі жертв радянських космічних досліджень - фото 4

За твердженням працівників музею, де знаходяться опудала радянських собак, їхні імена були дещо іншими - Вільна та Крапля. Про ці імена свідчать креслення, датовані 1960 роком.

Вихваляння хвостатими мандрівницями триває і зараз. Так, у 2011 році на Росії випустили мультфільм, присвячений собакам. Днями має відбутися прем'єра продовження стрічки "Білка та Стрілка". Також росіяни поставили мюзикл за однойменною назвою. 

Легендарних собак активно обвішують георгіївськими стрічками і всіляко намагаються на них заробити. 

Долі жертв радянських космічних досліджень - фото 5

Долі жертв радянських космічних досліджень - фото 6

Угольок і Вітерець

На Білці і Стрілці радянські мучителі не заспокоювалися і навіть політ Гагаріна їх не вгомонив.  Так, у 1966 році вирішили подивитися, як довго тварини зможуть витримати у космосі і заслали ще двох собак - Уголька і Вітерця у 22-денне вигнання. 

Обидва повернулися живими, але намучитися встигли добряче - з літального апарату собак дістали геть лисими. 

До речі, звали Вітерця зовсім інакше - це був Пер, але перед польотом його перейменували. З роками у нього випали всі зуби через вимивання кальцію і навіть ковбасу для нього доводилося розжовувати.

Крім собак у космос запускали інших тварин - зокрема, перепелиць і кроликів. 

Науковці згадують, як кроликів Зірочку і Марфушу перед польотом вертіли в центрифузі і трясли на вібростенді. Зазначають з лицемірним блюзнірством: мовляв "наші маленькі герої усе витримали мужньо". 

Долі жертв радянських космічних досліджень - фото 7

Використовувати тварин російни продовжують і зараз. Зокрема, готують чотирьох мавп до запуску на Марс. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme