Для чого Квіт пустив Мілонова в українські школи?

Тотожність "національно-патріотичної освіти" в Україні та Росії є хороши приводом, аби почати "десовєтизацію" школи

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Для чого Квіт пустив Мілонова в українсь…

Депутат законодавчих зборів Петербурга Віталій Мілонов звернувся до російського уряду з пропозицією створити патріотичну організацію для дітей. За задумом Мілонова, вступ в організацію під назвою "Добродєл" або "Союз святого Георгія" повинен бути обов'язковим для всіх дітей після дитячого саду.

Члени всеросійської організації повинні будуть займатися громадськими роботами, а також відвідувати патріотичні гуртки та лекції з історії Росії. Символами цієї чудесної структури стануть георгіївські стрічки.

Все це дозволить російській молоді успішніше протистояти отруті й розпусті, яка виливається з Інтернету і ловить в тенета споживацтва незміцнілі уми.

Нічого дивного в такому розвитку подій немає. Після знищення інакомислячих, аншлюсу та штурмовиків "антимайдану", поява путінюгенду виглядає своєчасною і доречною.

Можна було б вчергове посміятися над "ватниками", роздумуючи про переваги, які принесла нам свобода. Але чомусь не виходить.

Бо поки в Росії тільки дискутують про створення "добродєлів", в нас з 1 вересня в школах запрацює національна концепція патріотичного виховання. Комусь це, можливо, видасться навіть хорошою ідеєю. Хоча комусь іншому все-таки буде здаватись, що гордість за країну і патріотизм мала б формуватись самим суспільним життям, а не вивченням напам'ять мантр про любов до Вітчизни, як то практикується в сучасній українській школі. Яка має дивовижний талант - генерувати у дітях люту нелюбов до всього, чого вчить - від поезії до математики з географією.

Втім, це подробиці. Цікавіше інше. У публічний доступ потрапив навчальний посібник "Курс юного патріота", за яким, ймовірно, і буде здійснюватися викладання - якщо не з цього року, то з наступного.

"Курс юного патріота" навряд чи залишить байдужим будь-кого, хто зможе ознайомитися з його змістом", - пишуть автори посібника, і тут вони, без сумніву, мають рацію.

"У розділі "Хто такі патріоти?" дитина дізнається про те, ... як виглядає патріот, а також про невидимий зв'язок із власним родом". Авторську орфографію та пунктуацію збережено. "У розділі «Твоя совість, патріоте!» дитина дізнається, навіщо патріотам потрібна совість". Це не метафори і не наклеп ольгінських тролів. Це точні цитати з анотації "підручника". Ну і далі - про протиставлення "патріот" - "лузер" та інші фантастичні знахідки авторів. На тлі яких російський Мілонова з "Добродєлами" виглядає замалим не інтелігентом. Кому цікаво - може подивитись сам.

Для чого Квіт пустив Мілонова в українські школи? - фото 1
На посібнику стоїть гриф "Схвалено Міністерством освіти і науки України для використання у загальноосвітніх навчальних закладах (лист № 14.1/12-г-1661 від 14.10.2014 р.)". На той момент його очолював вже не Табачник, якщо хтось забув.

Втім, міністр освіти і науки Сергій Квіт оперативно відписався у Фейсбуці, що "Курс юного патріота" схвалило не Міносвіти, а директор ліквідованого Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Олександр Удод". Так ніби інститут цей на момент схвалення славного посібника не був державною науково-методичною установою МОН.

Щодо "Курсу юного патріота" - все насправді доволі просто. Це банальна і примітивна спроба "зрубати капусти" на "модному тренді". Вартість цього шедевру, до речі, 330 гривень. За одну не надто товсту книжечку і "конструктор-пазл Мапа Єдиної України". І написаний він людьми, які у вільний від написання посібників час люблять поговорити про біоенергетику, "родову пам'ять" та навіть "програму терапії роду" (!). І які планують випустити чи то ще дві, чи то вісім (!) частин курсу.

Звичайно, є обґрунтована надія, що після всього піднятого галасу цей славний посібник по-тихому сховають подалі від очей зацікавленої громадськості і забудуть назавжди. Туди йому й дорога.

Але "концепція патріотичного виховання" нікуди не дінеться. Під неї і далі будуть виділятись гроші і кадри, які готуватимуть "методичні рекомендації по стимуляції патріотизму" і писатимуть звіти про "підвищення патріотизму на 22%". А на практиці все реалізуватимуть ті ж викладачі молодшої і середньої школи. Гарантій, що в них всіх разом вийде щось помітно краще, ніж "Курс патріота", немає жодних. Власне, вийде у цих людей те єдине, що вони чи їх вчителі бачили в своєму житті. Радянська лінійка з піонерами і комсомольцями. Нехай з Грушевським чи Бандерою замість Лєніна. Єдине, що шкільна програма, переповнена й переобтяжена цілком божевільним предметами, невдовзі перестане поміщатися і в 12 років. Нічого - збільшать. У відповідності до європейського досвіду.

Українських дітей вже вчать "Основам здоров'я" - на 5-му уроці в переповнених і погано вентильованих класах, зі скривленими спинами в незручних партах. Їх вчать "християнській етиці", де розповідають про роль стрітенської свічки, яка захищає від грому (за 4 роки до курсу фізики і концепції громовідводів). При тому що в їхніх підручниках з природознавства переплутані орбіти планет Сонячної системи. І, безумовно, єдине, що їм бракує - це уроків патріотизму, розроблених колишніми комсоргами чи спеціалістами по "родовій езотериці та біоенергетиці".

Російські "духовні скрєпи" куються для того, щоб втримати в інтелектуальному рабстві споживачів "зомбоящика". Навіщо подібний підхід мавпує українська школа - не може сказати ніхто. Схоже, що вона просто перетворилась на химерну кафкіанську систему, яка існує для отримання все нових і нових ресурсів для підтримки свого існування - з практично нульовою користю для зовнішнього світу. Вчити дітей на практиці доводиться, головно, батькам чи репетиторам.

І єдиним способом вивести освіту з цього штопору, схоже, було б повторити досвід зі створенням поліції. Паралельна структура, в яку фізично не може потрапити жоден адміністратор з сьогоднішньої освіти - а вчителі проходять тільки після ретельного тестування, контрольованого громадськістю. Це буде довго, дорого і важко. Але без цього ми приречені.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme