У черзі на вагітність: Що врятує світ від вимирання

На тему демографічної кризи написано стоси досліджень. Адже ще кілька десятків років, і в цивілізованих країнах буде банально нікому годувати пенсіонерів. Втім, екстрені заходи дають сумнівний ефект

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
У черзі на вагітність: Що врятує світ ві…

В Іспанії на одну жінку репродуктивного віку припадає 1,27 дитини - цей показник найнижчий у Європі. Прогнозується, що у 2050-му відсоток людей, старших 65-ти років зросте до 18,8% (у 2015-му показник складав 2,7%). Згідно з дослідженням ЦРУ The World Factbook, Вже зараз середній вік Італійців - 45,5 років. В Німеччині і того більше - 47, 1 років. В Україні - 40,6 років.

Натомість у бідних країнах Азії та Африки рейтинги коливаються біля позначки 20. З одного боку, низький рівень життя призводить скорочення його тривалості. З іншого,народжують у таких країнах активніше.

Деякі аналітики стверджують: аби розрішити ситуацію, потрібно забезпечити притік мігрантів з "молодих" країн. Мовляв, даремно та ж Іспанія "полює" на нещасних, які стікаються в країну в пошуках кращого життя. Між тим, "полює" вона не зовсім вдало. За перші вісім місяців минулого року в Іспанію приїхали в три рази більше мігрантів, ніж за аналогічний період 2016 року, йдеться у звіті Міжнародної організації з міграції. Та й сподівання на біженців доволі спірні.

Ще у 2015-му Ангела Меркель відкрила кордони для сирійців. Тоді писали: робити добро приємно, особливо якщо економіка країни пожвавиться від притоки рук і мізків.

Втім, вже у 2016-му з'явилися неприємні новини: лише 13% мігрантів спромоглися знайти роботу у Німеччині, констатує National Review. А з тих, хто приїхав у країну у 2013-му, працевлаштувався 21%. Якщо ж розглядати новоприбульців 2015-го, тут результат лише 5%.

В принципі, справа не лише у забобонах і небажанні роботодавців зв'язуватися з чужими. Адже лише у 40% з них є незакінчена вища або вища освіта. Зате 31% не провчилися у школі і чотирьох років. Звісно, можна сподіватися, що в наступних поколіннях біженці асимілюються, втім, чекати, що діти неосвічених батьків підтягнуться і масово отримають диплом крутих вишів, - надто оптимістично. При цьому німецький уряд вже порахував, що у 2016-2020 роках витратить на біженців $86 млрд.

НАРОДІТЬ ЗАРАДИ КРАЇНИ

У деяких країнах народжуваність заохочують іншими засобами. Наприклад, у Данії влітку 2016-го народилося на 1200 дітей більше, ніж у цей самий сезон 2015-го. Пов'язують це з кількома соціальними кампаніями, які заохочували народжуваність.

Наприклад, місцевий оператор Spies Travel закликав зачинати дітей під час відпустки слоганом "Зроби це для мами". Мовляв, батьки вже зачекалися на онуків... Інший варіант - "Зроби це заради Данії". Якщо пара дослухалася, і могла довести, що запліднення відбулося саме у готелі, її дитині обіцяли виплати протягом трьох років.

Потім послідувала кампанія від місцевої влади Копенгагену із питаннями чи сперматозоїди чоловіків "пливуть надто повільно" і чи жінки "порахували свої яйцеклітини".

НАРОДЖУВАТИ ЗА ГРАФІКОМ

Втім, те, що заохочується державою, може блокуватися бізнесом. Так, у Японії, яка за середнім віком - 47,3 роки - перевершила навіть Німеччину, нещодавно розгорівся скандал.

Чоловік однієї зі співробітниць поскаржився місцевому виданню: його дружину гнобить керівництво лише через те, що вона завагітніла, пише The Daily Mail.

Дівчину, яка працює нянею, змусили вибачитися перед шефом. Але той навіть після цього він продовжує публічно звинувачувати її в "егоїстичності".

Справа в тому, що у компанії існував чіткий графік, за яким співробітниці могли вагітніти. При цьому молодші обов'язково повинні були пропустити вперед старших.

Новина спонукала інших японок розповісти про схожі ситуації: виявилося, що це не прикрий випадок, а тренд. Так, 26-річна співробітниця косметичної компанії у передмісті Токіо, зізналася, що у них в команді також існує чіткий електронний розклад щодо одружень і вагітностей. Тож за 22 дівчат усе вирішило керівництво. Їй особисто казали, що з народженням дитини вона має почекати до 35 років.

Тим часом середній репродуктивний вік повзе вгору не тільки тут. В тій самій Данії жінки народжують у 33 роки, тоді як у 80-ті народжували у 24. І хоча тривалість життя при цьому збільшилася, репродуктивний вік продовжився не настільки.

Тож від молодої працівниці, хай не так відкрито як в Японії, очікують, що вона буде в тренді в не завагітніє у найближчі п'ять - десять років. А от зміна уявлень - процес нелегкий.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme