Дітей без щеплень не пустять до шкіл та садків: Що кажуть юристи

14 серпня міністерка освіти та науки України Лілія Гриневич під час спільного брифінгу з виконувачкою обов’язків очільниці Міністерства охорони здоров’я Уляною Супрун вкотре підняла питання вакцинації школярів та вихованців дошкільних закладів освіти 

Дітей без щеплень не пустять до шкіл та…
Вінницька обласна адміністрація

Пані Супрун заявила, що діти, які не пройшли вакцинацію, не будуть допущені до занять у навчальних закладах. За її словами, в колективі невакцинованих дітей інфекція поширюється дуже швидко. Це одна з причин, чому кількість хворих на інфекційні хвороби дітей з кожним початком навчального року збільшується.

Нещеплені діти в колективах створюють ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб, що є загрозою для життя і здоров'я не тільки учнів, а й членів їх сімей та працівників навчальних закладів.

Міністерка освіти і науки Лілія Гриневич заявила про важливість установок, які дає Міністерство охорони здоров'я, зазначивши, що дотримуватися їх необхідно кожному.

У своїй промові Гриневич сказала, що в разі якщо батьки відмовляться від вакцинації, держава дозволить кожній дитині здобувати освіту, запропонувавши альтернативну форму навчання: дистанційне або індивідуальне.

"Підготовка до школи – це не тільки про те, що треба купити зошити та щоденники. Це, насамперед, про здоров’я. В умовах колективу невакцинованих дітей інфекція поширюється дуже швидко. І саме тому щоразу з початком навчального року кількість хворих на інфекційні хвороби різко зростає. Цього року ми хочемо запобігти цьому заздалегідь. І для цього нам потрібна допомога батьків – вакцинуйте своїх дітей, щоб захистити їх", – розповіла Уляна Супрун, в.о. Міністра охорони здоров’я України.

Згідно з календарем щеплень діти до 6 років повинні мати щеплення проти:

  • Гепатиту В
  • Туберкульозу
  • Кору
  • Паротиту
  • Краснухи
  • Дифтерії
  • Правця
  • Коклюшу
  • Поліомієліту
  • ХІБ-інфекції

У 6 років дітям роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.

Якщо у дитини є протипоказання, їй надається відповідна довідка на підставі даних обов'язкового медичного профілактичного огляду дитини за участю лікаря-педіатра та інших лікарів-фахівців. Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти приймає комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу.

Якщо батьки раніше зробили фальшиві довідки про щеплення, вони можуть безперешкодно і безкоштовно вакцинувати дітей. Для цього потрібно просто звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра.

Втім, дискусія навколо недопуску до занять триває вже тривалий час. При цьому апелюють прибічники тієї чи іншої позиції не лише до етичних, а й до законодавчих норм. 

Depo.ua розпитав українських юристів, чи має право уряд вводити подібні обмеження. 

Адвокатка Яна Рубчук:

"З огляду на положення Конституції України, яка має вищу юридичну силу, вважаю головним, що кожен має право на освіту, держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, профтехнічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Також рішенням Конституційного Суду від 4 березня 2004 року визначено: "... нікому не може бути відмовлено в праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права ...". А вже звідси випливає, що відмовити в прийомі в садок або школу без щеплення не можна. Інше питання – це обов'язок садка, школи займатися фізичним і спортивним вихованням дітей, що дозволить підтримувати здоров'я, не дати імунітету послаблюватися і бути менш схильним до тих захворювань, від яких проводять вакцинацію".

Втім, співрозмовниця Depo.ua додає, що своїх дітей вакцинує, і як мати рекомендує це робити іншим.

Медична адвокатка Ганна Гаро, адвокатка Оксана Бобак:

"Відмова від прийняття дитини до дошкільного навчального закладу саме на підставі відсутності у неї профілактичних щеплень є незаконною. Однак, у разі відсутності у дитини обов’язкових, передбачених чинним законодавством України, профілактичних щеплень, її право на відвідування дошкільного навчального закладу дійсно може бути обмежене. Так, законодавчо визначено обов’язкове проведення профілактичних щеплень від таких захворювань, як туберкульоз, поліомієліт, дифтерія, кашлюк, правець та кір (ч. 1 ст. 27 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення").

Законодавець у ст.15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", встановлює, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень, і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.

При цьому, чітко визначається, що дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Як було зазначено Верховним Судом у постанові від 17 квітня 2019 року у справі №682/1692/17, вимога про обов`язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров'я, а також здоров`я зацікавлених осіб, є виправданою. Тобто в даному питанні превалює принцип важливості суспільних інтересів над особистими, однак лише у тому випадку, коли таке втручання має об'єктивні підстави - тобто було виправданим.

Не зважаючи на те, що дитина має гарантоване державою право на безоплатну дошкільну освіту в державних і комунальних закладах дошкільної освіти (ч.2 ст. 28 Закону України "Про дошкільну освіту"), а батьки мають право обирати одну із визначених форм здобуття їхньою дитиною дошкільної освіти, держава, з метою дотримання прав дитини на дошкільну освіту та забезпечення безпеки та здоров`я всіх дітей, встановлює певні правила для реалізації такого права. Таким чином, Верховний Суд визначив, що право дитини на освіту у такій ситуації не порушується.

Разом з тим, право батьків на відмову від проведення їх дітям профілактичних щеплень, гарантується ст. 284 ЦК України, ст. 43 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров’я", ст. 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб". У випадку відмови від вакцинації, питання відвідування дошкільних навчальних закладів дітьми без профілактичних щеплень, вирішується лікарсько-консультативними комісіями закладу охорони здоров’я. Згідно ст.15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", у разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Відповідно до спільного листа Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 29.09.2014 року "Щодо вирішення окремих питань про зарахування до дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів дітей, у яких відсутні обов'язкові профілактичні щеплення", керівник навчального закладу зобов'язаний прийняти дитину до закладу за наявності відповідних медичних довідок встановленого зразка, а для дітей, у яких відсутні обов'язкові профілактичні щеплення (незалежно від причин), додатково подається висновок лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу державної (комунальної) форми власності, у якому зазначено, що дитина здорова і може відвідувати навчальний заклад.

Якщо лікарсько-консультативна комісія приймає рішення щодо заборони відвідування дитиною, у якої відсутні профілактичні щеплення, навчального закладу (при складній епідеміологічній ситуації та (або) індивідуальних показниках), то питання щодо форм здобуття освіти такими дітьми вирішується місцевими органами управління освітою. Таким чином, у разі якщо лікарсько-консультативна комісія не надасть згоди на допуск дитини до відвідування дошкільного навчального закладу, батьки мають право обрати альтернативну форму навчання, наприклад, дистанційну чи індивідуальну.

Адвокатка АО "Артіус" Інна Власенко:

В Україні діє Закон "Про захист населення від інфекційних хвороб" від 6 квітня 2000 року.

"Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється", -  йдеться у статті 15 вказаного Закону. 

Згідно зі статтею 3 Конституції України "Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю". Виходячи з вказаної норми Конституції України, запобігання поширенню інфекційних хвороб є прямим обов‘язком держави та її громадян.

Згідно зі статтею 68 Конституції України "Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людейНезнання законів не звільняє від юридичної відповідальності".

Статтею 12 вказаного закону регламентовано, профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень. 

Частиною 3 статті 53 закону "Про освіту" також передбачено, що здобувачі освіти зобов’язані "відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля".

 

Дитина, яка ж не отримала щеплення, не лише стає потенційно небезбечною для оточення, а й сама піддається підвищеному ризику захворіти, відвідуючи місця масового скупчення людей.

 

Одночасно з вказаним, статтею 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" також передбачено виключення коли дитина, яка не отримала щеплення або його проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів може бути прийнята до відповідного дитячого закладу та відвідувати його.

Враховуючи зазначене, можна підсумувати, що держава, встановивши Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб" заборону відвідування дітьми закладів (освіти, виховання, спорту) без щеплень не лише реалізує свій обов’язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров’я учнів і працівників шкіл/дитячих садків, а й захищає саму нещеплену дитину від ризику захворіти.

 

Юристка юридичної консалтингової компанії "Де-Юре" Наталія Ляшенко: 

 

"Згідно зі статтею 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних захворювань", проведення дитині щеплень згідно з календарем щеплень є підставою для видачі медичної довідки, необхідної для прийому до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів. Дітям, які не отримали профілактичні щеплення згідно з календарем, відвідування дитячих закладів не дозволяється крім випадків, передбачених законом.

В даному випадку конституційне право на освіту жодним чином не порушено. По-перше, згідно зі статтею 9 Закону України "Про освіту", існує безліч форм здобуття освіти, зокрема і дистанційна, і сімейна (домашня). Отже, відвідування дитячого садка або школи - це лише одна з форм отримання дитиною освіти. Крім того, дане обмеження спрямоване на дотримання балансу приватного та громадського інтересу. Складно не погодитися з твердженням Верховного Суду про те, що завданням держави є забезпечення дотримання оптимального балансу між реалізацією права дитини на освіту та інтересами інших дітей, які полягають в даному випадку в забезпеченні їх безпеки і здоров'я.

Окремо хотілося б відзначити, що гучні заяви про порушення норми Конституції щодо права на освіту старанно обходять увагою іншу норму Конституції - про те, що життя і здоров'я людини є найвищою соціальною цінністю, а саме на захист життя і здоров'я дітей спрямовані обмеження відвідування дитячих установ невакцинованих дітьми.

Адвокат Крістіна Очкур:

Дійсно, Верховний суд постановив рішення у справі, яким "дозволив" дитячому садку не приймати дитину на навчання через відсутність щеплень. Суд приймав рішення, керуючись принципиом переваги суспільних інтересів (в даному випадку інтересів інших дітей та батьків, що навчаються у садочку) над інтересами однієї дитини.

Об'єктивно, право дитини на навчання дозволяє обирати форму навчання, наприклад – дистанційну (домашню форму). Тому відмова у прийнятті до закладу, де відсутність щеплень у певної дитини може спровокувати захворювання (тобто несе імовірно загрозу іншим дітям) не є порушенням права на навчання у глобальному сенсі, а є лише відмовою у прийнятті на певну форму навчання.

Враховуючи таку позицію Верховного суду, влаштувати дитину без щеплень буде складно. Тому щеплення необхідно робити, тим паче, що у нашій державі є можливість обрати та придбати більш якісну вакцину, якщо ви не довіряєте тим, що закуплені державою.

Нагадаємо, у березні Італія заборонила відвідувати школу та дитсадок невакцинованим дітям.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme