Дифтерія в Україні: Як щепитися і що робити, якщо в клініці нема вакцин

В Україні зафіксували перші випадки дифтерії за 2019 рік, а рівень щеплення проти неї серед населення - вкрай низький

Дифтерія в Україні: Як щепитися і що роб…

Depo.ua розповідає,  чому варто вакцинуватися, де брати вакцину і скільки це коштуватиме у державних та приватних клініках.

В Україні почастішали випадки захворювання на дифтерію. Так, в Ужгороді госпіталізували трьох студентів з таким діагнозом, а ще дванадцять виявилося носіями токсикогенного збудника хвороби. У столичному ліцеї №303 на Позняках небезпечне захворювання підхопив один з учнів.  Однокласників хворого відправили на карантин. 28 жовтня стало відомо, що жінку 1986 року народження з підозрою на дифтерію госпіталізували в Олександрівську лікарню (до речі, на пацієнтку використали всі наявні в столиці дози спеціальної сироватки. На кількамільйонне місто не залишилося жодної дози).

Загалом з початку року в Україні було зафіксовано 20 випадків дифтерії, 5 з яких підтверджено лабораторно (в Луганській, Хмельницькій, Закарпатській, Тернопільській та Київській областях). При цьому, за даними Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я,  станом на 1 жовтня в Україні щеплено від дифтерії тільки 59,5% дітей у віці до року і 52,3% дорослих (відсоток від кількості, передбаченої планової вакцинацією).

Лунали навіть звернення до президента України з вимогою скликати засідання РНБО і обговорити ситуацію із захворюванням на дифтерію. Враховуючи нинішній рівень вакціинації, є ризик виникнення епідемії. А дифтерія - смертельно небезпечне захворювання, яке дуже легко підхопити, передається воно повітряно-крапельним шляхом. 

За даними CDC,  99% людей, які мають щеплення від дифтерії, не хворіють. Імунізація від всіх хвороб, за даними ВООЗ, запобігає 2-3 мільйонам смертей у світі щороку, а ще 1,5 мільйона людей можна врятувати, якщо охоплення щепленнями збільшиться. 

Де робити щеплення

Україна на державному рівні закуповує індійські вакцини проти дифтерії та правцю. Закупівлі робляться через дитячий фонд ЮНІСЕФ і МОЗ гарантує їхню безпечність. Ці вакцини безоплатні для дітей і дорослих. Аби вакцинуватися на безоплатній основі, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря.

Але в той же час, в соцмережах вже з'явилося чимало дописів про те, що в державні кліники - великі черги на вакцинацію. Та й так званими "індіанками", тобто вакцинами з Індії, дехто щеплюватися боїться.  Журналісти Depo.ua обдзвонили ряд приватних клінік Києва, аби дізнатися, які вакцини є у наявності і скільки вони коштують. Зараз у приватних клініках вам запропонують вакцини виробництва Бельгії ("Бустрікс") за ціною близько 550 грн (без прийому лікаря). При цьому подальших поставок бельгійських вакцин найближчим часом не очікується.

Читайте також: Дифтерія в Україні: Що це за страшна хвороба і як від неї вберегтися

Натомість у наявності є українська вакцина, яку пропонують у середньому за 145 грн (без прийому лікаря). При цьому вакцина + прийом стандартно йдуть за вартістю від 500 грн.

Зазначимо, що якщо ви підписали декларацію із сімейним лікарем, який приймає у приватній клініці, то вам зроблять безоплатне щеплення вакциною, яку закупили на державному рівні.

Як і коли вакцинуватися від дифтерії

Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять у 6 років вакциною АДП, наступну у 16 років — АДП-М, пишуть на сайті МОЗ.

Інфографіка МОЗ

Дорослі ж повинні ревакцинуватися (вакцинуватися повторно) кожні 10 років. Тобто якщо востаннє ви робили щеплення у 16, то першу ревакцинацію слід зробити в 26 років, другу - у 36 і так далі. Втім, якщо ви захочете ревакцинуватися раніше - це також можна зробити.

Втім, вже за кілька років ревакцинація не гарантуватиме, що ви не захворієте. Натомість наявність своєчасних щеплень забезпечить легший перебіг хвороби і зменшить ризик важких ускладнень. 

 

Я не знаю, чи вакцинований(а). Що робити?

На випадок, якщо ви не знаєте про наявність у вас щеплень, а медичні записи за дитячі роки втрачено, ви можете здати аналіз на антитіла. Результати покажуть, чи отримували ви колись дозу вакцини від дифтерії (або іншу). Надалі ваш лікар проконсультує вас щодо необхідності одного чи й ряду щеплень.

Так, якщо доросла людина або дитина старша 7 років раніше не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.

Чи можливі побічні ефекти від введення вакцини?

Вакцини, як й інші медичні засоби, можуть викликати реакції, але зазвичай вони є помірними: наприклад, підвищення температури тіла, больові відчуття або набряки у місці ін’єкції. Як правило, такі помірні реакції минають за кілька днів.  

Як радять у МОЗ, якщо температура тіла дитини зростає до 38°C і вище, їй можна дати парацетамол. Проте щодо будь-яких симптомів, які викликають занепокоєння, варто проконсультуватися із педіатром або сімейним лікарем.

Серйозні реакції на вакцини бувають, але вкрай рідко. До того ж, ризик серйозних ускладнень від захворювання, якому можна запобігти вакцинацією, є набагато вищим, ніж ризик виникнення серйозної реакції від щеплення. 

Що таке дифтерія

Як зазначає МОЗ, дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий. 

Симптоми:

  • біль у горлі;

  • підвищена температура;

  • наліт на мигдалинах сірого кольору;

  • осиплість голосу;

  • ускладнене дихання та ковтання;

  • висока температура;

  • набряк слизової оболонки носоглотки;

  • збільшення лімфатичних вузлів.

Лікарі акцентують увагу на важливості своєчасної діагностики хвороби, адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз.  Списувати усе на "звичайну застуду" і чекати поки "саме минеться" небезпечно.

Часто дифтерія проявляється утворенням щільної плівки та  набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи і може призвести до смерті. Токсичне ураження серцево-судинної та нервової систем і вторинні інфекції також можуть мати летальні наслідки. Про небезпеку цього захворювання говорить і висока смертність: у 50-100 випадках із 1000. І що раніше людині встановлять діагноз, тим вищі її шанси на одужання.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme