UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

День святого Андрія: Як гадати на кохання

Сьогодні, 13 грудня, відзначається свято святого апостола Андрія Первозванного

День святого Андрія: Як гадати на коханн…

Depo.ua розкаже, як ворожити на судженого.

Історія свята

За євангельським переказом, Андрій, родом з Віфсаїди (Галілея), був найближчим учнем пророка Іоанна Предтечі, який хрестив Ісуса Христа. Святий Іоанн сам направив майбутніх апостолів Андрія Первозванного і Іоанна Богослова до Ісуса, вказавши, що він є Агнець Божий.

Андрій першим з апостолів пішов за Христом, а потім привів до нього свого брата Петра. Тому апостола Андрія і називають Первозванним.

Після зішестя Святого Духа на апостолів святий Андрій вирушив проповідувати в східні країни. Пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, узбережжя Чорного моря, Крим, Причорномор'я і по Дніпру піднявся до того місця, де тепер розташований Київ.

Як свідчить давньоруська "Повість временних літ", у Київських гір апостол Андрій сказав, що були з ним: "Чи бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа, буде місто велике, і Бог спорудить багато церков". Апостол піднявся на гори, благословив їх і поставив на вершині хрест.

Потім святий продовжив свій шлях по Дніпру і дістався до поселень слов'ян, де був побудований Новгород. Звідси він пройшов через землі варягів до Риму і знову повернувся у Фракію, де в невеликому візантійському селищі - майбутньому могутньому Константинополі - заснував християнську Церкву.

На своєму шляху Первозванний апостол зазнав багато печалей і мук від язичників - його виганяли з міст, били. Але і багато чудес Господь явив через учня Свого.

Апостольський шлях святого Андрія завершився в грецькому місті Патри, де в 62 році він був розп'ятий на хресті, що мав форму літери "Х".

Традиції Дня святого Андрія

Андрія з нетерпінням чекали всі незаміжні дівчата, адже саме в ніч на 13 грудня за новим стилем було прийнято ворожити на судженого-рядженого.

В цей день всі незаміжні моляться Андрію Первозванному, щоб він подарував їм гарних наречених.

Ворожіння

Всі ворожіння проходили в ніч з 12 на 13 грудня.

Ворожіння на сон

У цей день дівчина могла побачити судженого уві сні. Для цього треба було покласти під подушку шматочок хліба, випеченого своїми руками і сказати: "Суджений-ряджений, приходь мого хлібця скуштувати". Також під ліжко дівчини клали різні предмети з чоловічого гардероба, щоб побачити уві сні нареченого.

Під подушку було прийнято класти гребінець і перед сном просити уявного нареченого, щоб він уві сні розчесав їй косу.

Ворожіння на "балабушках"

Увечері ворожили на "балабушках" - маленьких пиріжках, воду для приготування яких носили від колодязя в роті. Під час того, як дівчину носили крижану воду в роті, хлопці з їх оточення смішили, намагаючись, щоб дівчата зайвий раз вийшли на двір.

Зібравшись разом, дівчата викладали свої "балабушки" в ряд. Чию "балабушку" першої собака з'їсть - та перша і вийде заміж.

Ворожіння на попелі

Для цього ворожіння потрібно спалити на тарілці зім'ятий аркуш паперу. Запалити свічку і по тіні, утвореної попелом, визначити свою долю. Якщо з'являться обриси замку, будівлі - до вінчання.

Ворожіння на воді

Налийте води в широку миску. Візьміть половинку шкаралупи волоського горіха і закріпіть в ній недогарок свічки. По краях миски викладіть папірці з іменами знайомих чоловіків. Запаліть свічку, поставте шкаралупу посередині миски і чекайте, до якої папірці з ім'ям підпливе ваш імпровізований кораблик долі.

Ворожіння на дітей

Якщо мрієте дізнатися, скільки буде дітей, треба в ніч на Андрія налити з вечора в чарку води, опустити каблучку і виставити на мороз. Скільки буде горбків, стільки буде й синків, а скільки ямок - стільки дочок.

Калита

Калита - це давня традиція українського народу. Свою назву традиція отримала завдяки коржу з білого тіста, круглої форми, що символізує сонце, який печуть лише на свято Андрія Первозванного, передає "Обозреватель".

Замішуючи тісто, кожна дівчина повинна думати про свого коханого, так як калита - це ще й символ щасливого шлюбу.

У калиту додавали сушені ягоди і мед, а всередині робили дірочку, щоб крізь корж можна було протягнути стрічку.

Традиційно ввечері збиралася галаслива компанія хлопців і дівчат за смачними стравами і без спиртного. Звичай говорить, що ввечері на Андрія дівчата співали пісні про кохання, а хлопці намагалися відкусити підвішену до стелі калиту. Таким чином хлопці, які вперше прийшли на вечорниці, проходили ініціацію і отримували дозвіл з цього моменту бути членом компаній, які влаштовували і брали участь в вечорницях. Також "новачкам" дозволялося з цього моменту виконувати чоловічу роботу, ходити на побачення, свататися і одружитися.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme