Повільно та не всіх: Хто і як в Україні тестує на коронавірус

"Тестуйте і ще раз тестуйте" – єдина дієва тактика, включно з превентивною самоізоляцією при боротьбі із пандемією COVID-19. Втім, в Україні на коронавірус тестувати не поспішають 

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Повільно та не всіх: Хто і як в Україні…

Цього тижня Всесвітня організація охорони здоров'я закликала всі країни активно тестувати населення на коронавірус, наслідуючи приклад Південної Кореї та Тайваню.

"Наше основне послання: тестуйте, тестуйте, тестуйте", – сказав очільник ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус.

І це не просто слова. Таким методом вже вдалося зупинити значний спалах COVID-19 у маленькому містечку на півночі Італії – комуні Во Еуганео, де провели експеримент: на зараження коронавірусом протестували усіх 3400 жителів містечка, незалежно від наявності симптомів. Людей, у котрих підтвердили діагноз, відправили на жорсткий карантин, включно із людьми, які з ними контактували.

Як пише ВВС, через 10 днів усіх протестували повторно – кількість хворих знизилася на 90%.

У той час, коли в Польщі тести роблять активно, причому використовують швидкі тест-системи, в нас із цим проблеми: мільйонні завезення почалися тільки з початком епідемії. А основну роботу виконувала лабораторія в Києві, яка дає результати за пару днів. Зараз лабораторії працюють в інших обласних центрах. Для прикладу, в Україні лабораторія Центру громадського здоров’я дослідила більше 640 зразків, виявивши поки що 18 випадків коронавірусу. У Польщі їх 305, але станом на неділю, 15 березня, там зробили понад 2000 тестів, а зараз роблять по 1200-1500 тестів на день.

Тим часом глобальні тестування та жорсткий карантин показали значну результативність і у Китаї: в місті Ухань – епіцентрі захворювання, звідки і почалася ширитися епідемія, за останню добу (18-19 березня) не виявили жодного нового випадку зараження.

Про необхідність масових тестувань та ізоляції населення кричать і наукові дані. Ось кілька цитат із статті у журналі Science, назва якої говорить сама за себе:  "Значна кількість незадокументованих випадків інфікування сприяють швидкому поширенню нового коронавірусу (SARS-CoV2)". 

* "Ми вважаємо, що 86% усіх випадків інфікування були незадокументовані ([82% -90%]) до появи обмеження на поїздки від 23 січня 2020 року. Per person, рівень незадокументованої передачі інфекції становив 55% від кількості зафіксованих випадків інфікування ([46% -62%]), проте, через їх більшу кількість, незадокументовані випадки інфікування були джерелом інфекції для 79% зареєстрованих хворих. Ці дані пояснюють швидке географічне поширення SARS-CoV2 і свідчать про те, що стримування цього вірусу буде особливо складним."

* "Наші результати також вказують на те, що для повного контролю над SARS-CoV2 необхідне кардинальне посилення ідентифікації та ізоляції незадокументованих зараз випадків інфікування."

* "оцінка епідеміологічних особливостей спалаху після 23 січня в Китаї свідчить про те, що зусилля державних органів контролю та інформованість населення знизили швидкість поширення вірусу, збільшили показник реєстрації випадків зараження та зменшили навантаження на вже перевантажену системи охорони здоров’я."


А що в Україні?


Тим часом в Україні заявлена система відстежує лише людей із явним симптоматичним перебігом COVID-19 – як мінімум, не найбільш ефективна політика. Аби зробити тест на коронавірус, вам потрібно мати яскраво виражені симптоми хвороби і або нещодавно повернутися із зони підвищеного ризику зараження, або контактувати із зараженими людьми – лише тоді лікар може направити ваші зразки до лабораторії, де їх перевірять на новий коронавірус. При цьому результатів доводиться чекати по кілька днів – так, у хворої з Чернівців коронавірус підтвердився вже після смерті

Щоправда, з урахуванням поширення зараження на території України МОЗ вже пообіцяло змінити алгоритм виявлення хворих на коронавірус. Проте як саме, поки що не повідомляється.

Втім, з урахуванням того, що, за даними ВООЗ, 80% людей легко переносять хворобу, а у значної кількості осіб вірус не викликає специфічних симптомів,  послуговуючись даними наведеного вище дослідження, маленькою кількістю проведених ПЛР-аналізів та тим фактом, що без підтвердженого контакту із хворими вам тест на коронавірус не робитимуть (а передається він доволі легко), можна зробити висновок, що реальної ситуації із зараженими SARS-CoV2 офіціна статистика МОЗ не відображає – носієм потенційно може бути будь-хто.

Як можна протестуватися

Нині для діагностики Сovid-19 застосовуютьсся два типи тестів, обидва з яких наявні в Україні. Перший – лабораторний аналіз на полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР-тест), коли у людини з підозрою на зараження береться мазок з горла та носа, а у лабораторії у зразках шукають частинки вірусу.

Також у наявності так звані експрес-тести – на наявність у крові імуноглобулінів (антитіл, що виробляються через 5-7 днів після інфікування). Щоправда, їх ефективність та точність значно нижча за лабораторний аналіз, і вони виявляють лише непрямі ознаки наявності вірусу – недостатньо для 100% постановки діагнозу.

Спочатку в Україні була заявлена єдина лабораторія, яка робила ПЛР-тест на коронавірус – вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров’я МОЗ, яка входить до Європейської регіональної лабораторної мережі ВООЗ з лабораторного нагляду за рядом захворювань (поліомієлітом, кором, краснухою, ротавірусними гастроентеритами, а також грипом та ГРВІ), а також  бере участь у реалізації Глобальної програми ВООЗ з ліквідації поліомієліту, елімінації кору та краснухи в Україні, проходить щорічну акредитацію ВООЗ з питань лабораторної діагностики поліомієліту, кору та краснухи, а також бере участь у зовнішньому оцінюванні ВООЗ з питань лабораторної діагностики грипу методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

Нині у МОЗ заявляють, що у всіх обласних центрах України і в Києві є обладнані лабораторії і фахівці для перевірок на коронавірус методом ПЛР. Регіональних лабораторій, де вже перевіряють на COVID-19 в Україні нині 9, без урахування референс-лабораторії ЦГЗ МОЗ. Вони, зокрема, в Житомирі, Тернополі, Дніпрі, Вінниці, Рівному, Львові, Запоріжжі та Київській обласній лабораторії.

16 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що 21 березня до України з Китаю привезуть мільйон систем експрес-тестів на коронавірус (нагадуємо, досить ненадійних за точністю діагностики). Тести направлять до лікарень а також військовим у зону ООС. 

Окрім того, повідомлялося, що у разі необхідності Інститутом молекулярної біології НАН України виготовлено 200 тис. експрес-тестів на коронавірус, а для проведення тестування в регіонах України будуть використовуватися пересувні лабораторії.

Тим часом експрес тести можна знайти у деяких приватних клініках, але там вони швидко закінчуються і коштують недешево – близько 1500 грн.

Втім, як повідомляє Liga.net з посиланням на першого заступника голови КМДА Миколу Поворозника повідомляло, що одна з приватних київських клінік проводить недостовірні тести на коронавірус. 

"Цією клінікою було поставлено кілька позитивних проб. Після того, як вони пройшли референс-лабораторію, всі було анульовано", – повідомив Поворозник. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"