Цугцванг Росії в Криму: Як ФСБ вирощує нових кримськотатарських героїв

В Криму за три роки окупації нараховується близько 50 в'язнів, яких кинули за грати за політичні чи релігійні переконання

Кримський режисер Олег Сенцов, громадський активіст Олександр Кольченко, донедавна – заступники голови меджлісу Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров, фермер Володимир Балух, учасники проукраїнського мітингу у Сімферополі Рустем Ваітов, Руслан Зейтуллаєв, Нурі Прімов і Ферат Сайфулаєв.

Майже всі вони, за версією Росії – екстремісти і терористи. Тільки половина – просто екстремісти і терористи, а половина – з релігійних переконань. Друга половина, це переважно кримські татари, яким Росія шиє членство в ісламській партії Хізб ут-Тахрір, що оголошена терористичною і заборонена на території Росії. Саме про справі Тахріру відбувається левова частка затримань в Криму. За звинувачуваннями у членстві в "ХТ" затримано близько 25 кримських татар. Більше сотні дітей залишилися без батьків-годувальників. Людей хапають в мечетях. Чи не кожного дня ФСБшники в масках вдираються в кримськотатарські будинки. Все перегортають догори дригом, вилучають якусь літературу і уводять батьків в кайданах. Окрема людина в цивільному стоїть і знімає сусідів, які прийшли підтримати нещасну родину, щоб потім виписати їм штрафи за нелегальне зібрання.

Таку ціну платять ті, хто вирішив залишитися в окупованому Криму, але не хоче жити за російськими правилам.

Кримські татари не влаштовують масових заворушень. Ненасильницький опір – їх головний метод боротьби. Інколи здається, що кримські татари це повторюють самі собі, в якості автотренінгу. Як мантру. Висловиш обурення, зробиш хоча б допис у "Фейсбуці" - заарештують і в кращому випадку випишуть штраф. А в гіршому - підеш мінімум на 10 років в тюрму за тероризм, екстремізм, невизнання законності окупації Криму чи зберігання зброї.

Зрештою, після низки чергових обшуків і затримань терпець увірвався старим. 76 річний Сервер Караметов вийшов на одиночний пікет із плакатом "Наші діти – не терористи" під будівлю суду. Діда, страждаючого на хворобу Паркінсона, судили, крім незаконного мітингу, ще й за опір поліції і запроторили за грати на 10 діб.

Наступного дня на такі ж пікети вийшли ще семеро старих. Їх також затримали, але люди продовжили виходити. Тут вже молодь започаткувала акцію "Наші діди – не терористи".

Штрафи за пікети і дописи в соцмережі кримські татари сплачують разом. По-перше – це матеріальна допомога співвітчизникам. По-друге – моральна підтримка, бо штрафи Росія виписує чималі. А по-трете – це дуже дотепно, бо гроші збирають саме залізними грошима. Кожен бажаючий може пожертвувати на сплату штрафів монету номіналом 10 рублів. Таким чином 310000 рублів це 31 тисяча монет, близько двохсот кілограмів грошей.

Кримські татари завалили кримські "суди" залізом.

Діток, які через арешти залишилися без батьків, також підтримують всім народом. В Криму започаткували громадську ініціативу "Бізім балалар" (в перекладі з кримськотатарської "Наші діти") і збирають гроші, іграшки, іншу допомогу для для дітей кримських в'язнів. Наразі малих, чиїх батьків заарештували окупанти, вже сто. Переважно це діти з кримськотатарських родин, що ретельно дотримуються ісламу – саме таких ФСБ записує в члени "Хізб ут-Тахрір" і заарештовує як терористів. Мусульманські родини патріархальні, в них багато дітей і жінки займаються домогосподарством. Утримують родини чоловіки, тож зараз родини заарештованих, яким не допомагає держава, дуже потребують підтримки.

На початку тижня родини кримських політв'язнів отримали дуже втішну звістку – заступники голови меджлісу Ільмі Умеров та Ахтем Чийгоз вийшли на волю. Разом із тим, в Криму пройшли чергові обшуки і затримання, і за гратами опинилися ще шість кримських татар за звинувачуванням в участі в "Хізб ут-Тахрір".

Проте, як далі розвиватиметься ситуація навколо політв'язнів, журналісти Depo.ua поговорили з юристом ГО "Правозахисний рух Криму" Енвером Кадировим. Він офіційно представляє інтереси політв'язнів та їхніх сімей в правовідношеннях на території України і на міжнародному рівні.

Останнього разу в ОБСЄ Кадиров доповідав про складну ситуацію, в якій опинилися родини політв'язнів у зв'язку із втратою годувальника. Такі родини не отримують підтримки від держави у зв'язку із втратою годувальника і багатодітні сім'ї опиняються в страшних злиднях.

Треба сказати, що термін "політв'язні" в даному випадку – умовний, тому що в законодавчому полі ті, кого заарештовано за звинуваченнями в тероризмі за участь в "Хізб ут Тахрір" офіційно політв'язнями поки що не є. Народний депутат України Мустафа Джемілев є автором відповідної законодавчої ініціативи.

Енвер Кадиров

- Ви доповідали, що дітям заарештованих навмисно наносять психічні травми заради тиску на батьків

- Обшуки як правило відбуваються рано вранці, до мирно сплячих дітей в кімнати з гуркотом вдираються силовики. Звісно це стрес. Були випадки прямого залякування дітей з сімей політв'язнів, тим що їхні батьки не вийдуть більше з в'язниці. Є факти необґрунтованих загроз позбавленням батьківських прав. Прокуратура АР Крим відкриває карні справи по незаконному вторгненню і обшукам у фігурантів справ по "Хізб ут-Тахрір".

- Як ФСБшники виявляють тих, хто входить в "ХТ"? В російських новинах часто вказують "екстремістську літературу"

- Їм навіть книжок не треба. В основу справи лягають лінгвістичні експертизи. Єдине, що може підтвердити членство в "ХТ" - розмови. Наприклад, кілька разів в розмові, яку прослуховують спецслужби, згадується слово "сугбет" і це для них вже є ознакою того, що відбувається зібрання "Хізб ут-Тахрір". А "сугбет" кримськотатарською мовою перекладається як "розмова". На латинській версії сайту муфтіяту (лояльного до кримської "влади", ред) слово "сугбет" зустрічається 30 разів. Це до питання про фабрикацію.

До розмови долучається Фазил Амзаєв, голова інформаційного офісу "Хізб ут-Тахрір Україна". Далі його репліки ми помічатимемо його ініціалами

- (Ф.А.) По останньому арешту – шістьох взяли, одному – закидають організацію, іншим – участь. Вони пили чай в мечеті, разом з ними було ще кілька десятків людей. То може треба було кілька десятків пов'язати?

- І імама затримали?

- (Ф.А.) Імама не затримали, він казав - не збирайтеся, бо вами цікавляться. В мечетях камери встановлюють…

- (Е.К.)Списки членів "Хізб ут-Тахрір", які складав кримський муфтіят, знаходилися в кримському главку СБУ

- Муфтіят злив ці списки ФСБ?

- Так, злив, навіть документи публікувалися в ЗМІ.

- На затриманих чинять тиск?

- Росія застосовує тортури. Є свідчення мусульман Башкирії про тортури, які чинило над ними ФСБ - це все була робота Віктора Палагіна, який зараз очолює ФСБ в Криму. Вже видно його почерк, затриманого Рената Параламова катували електричним током, погрожували зґвалтуванням. Це улюблена ФСБшна практика – погрожувати затриманим зґвалтуванням ломом чи поліцейською дубинкою. Це робиться для того, щоб примусити людину співпрацювати із слідством.

- Або щоб арештами і знущаннями спровокувати кримських татар на велику акцію протесту і потім наголошувати: от бачте, справді вони є загрозою для російського суспільства

- Принцип боротьби кримських татар полягає в ненасильницьких діях. Ця акція демонструє, що Палагін, при всій жорсткості своїх методів, не може переломити дух народу. Гадаю, що і відставку Смірнова можна з цим пов'язувати. Вони безсилі проти кримських татар.

- Які, на вашу думку, перед ним стояли завдання?

- Домогтися лояльності. А всі ці свята на бюджетні гроші, тиск на підприємців, психологічний тиск очікуваного результату не дали. Палагін не впорався, з Кремля наїхали на Аксьонова, а той просто відірвався на Смірнові.

- Що буде далі? Що чекає на заарештованих, політв'язнів і якими будуть взаємовідносини кримських татар і російської влади?

- В кримської "влади" цугцванг. Що б Росія не робила в Криму, виходить все гірше і гірше. Вони думають, що з часом знайдуть способи оправдати анексію, затримання і заяви про терористів, але з часом все це лавиною Росію і завалить. На форумі ОБСЄ до мене підходили іноземні, в тому числі американські аналітики, вони вивчають нашу ситуацію, планують поїздку в Київ щоб отримати інформацію з першоджерел. Наразі формується кейс, який буде передано в Держдеп, де обговорюватиметься подальше ослаблення чи посилення санкцій. Все, що відбувається в Криму: одиночні пікети, обшуки, затримання бачить увесь світ. Принцип ненасильницького опору - це і спосіб викликати увагу (і повагу) цивілізованого світу і я впевнений, що традиційні все зростатиме в геометричній прогресії. Приклад Сервера Караметова показовий і молоді було б соромно їх не наслідувати

- (Ф.А.) Одиночний протест - це заразно. Якщо він перекинеться на всю Росію, їм буде гаплик. Тому вони намагаються всіма правдами-не правдами їх придушувати.

Раніше кримськотатарське середовище було більш розрізненим, тривали якісь суперечки. Зараз люди згуртувалися. Ви ж знаєте про цю акцію з монетами, якими сплачуються штрафи? Вже кілька сплатили таким чином, а взагалі зібрали приблизно мільйон монет, це десь на 15 штрафів. В Бахчисараї коли сплачували штраф 300 тисяч за нашу посестру, поліцейський виявився з почуттям гумору, каже, я себе почуваю наче Скрудж Макдак.

Скажу ще щодо Палагіна. Поява Палагіна в Криму виявилася для керівництва Росії ведмежою послугою - вони думали, що вийде як в Башкирії, але не вдається у випадку з Кримом.

- Чому не вдається?

- Башкирія довгий час перебуває в складі РФ, працівники ФСБ – башкири. А кримські татари постійно знаходилися в атмосфері боротьби, при союзі, після союзу - тому що Крим було віддано на відкуп проросійським силам. І ті репресії, які Палагін вирішив використовувати в Криму як своєрідну палицю призвели до того, що народ ще яскравіше задав розповіді прадідів і дідів. Вони розуміють, що зараз відбувається те ж саме, тільки трошки більш цивілізованим чином.

Тепер ФСБ намагається знайти якісь інші засоби завоювати лояльність хоча б якогось більш-менш значущого відсотку кримських татар, але все це схоже на муки алкоголіка, який вкотре вийшов із запою і думає: зараз почну нове життя. Палагін намагається підключити телеканал Міллет, КОТ, муфтіят, в 2015 році прийняли Аксьоновим підписаний план профілактики на 20 сторінках: бесіди, інформаційна робота. Але це все не працює бо це російське керівництво і репресії для них як горілка для алкаша. Як тільки щось пішло не по їхньому, вони зриваються.

- (Е.К.) От і виходить, що ФСБ, проводячи репресивну політику в Криму проти кримських татар, вирощує нове покоління кримських татар. Він вирощує нове покоління національних героїв, які збережуть свою історичну пам'ять. І будуть такі як Алім Айдамак в майбутніх поколіннях.

ДОВІДКА

Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі (Ісламська Партія визволення) — міжнародна ісламська політична партія. Як повідомили Depo.ua в міжнародному офісі "Хізб ут-Тахрір Україна", мета партії - поновлення ісламського способу життя, де інструментом є держава, тобто поновлення ісламської держави. Від, наприклад, ІДІЛУ, їх відрізняє виключно ненасильницький характер дій. Члени "ХТ" розділяють країни світу на мусульманські і не мусульманські з тим, що прихід до влади політично не можливий країнах, де переважна кількість людей є християнами. Тобто в Росії чи в Україні мети створити халіфат для членів "ХТ" не стоїть. Крим вони розглядають виключно як територію України і встановлювати халіфат там також не планується. Мета "ХТ" в Україні, як і в інших не мусульманських країнах це збереження мусульман від асиміляції.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Мітки: #ФСБ