Чому в Європі вважають, що до буркіні личить пояс шахіда

14 вересня 2010 року сенат Франції схвалив законопроект, що забороняє жінкам носити паранджу, чадру та нікав в публічних місцях

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Чому в Європі вважають, що до буркіні ли…

І це нагадує нам, що проблема мусульманського одягу (і боротьби з ним) у Франції не нова і з'явилася задовго до терактів. 

Згодом, закон так і не набрав чинності, та провалилосі і намагання "роздягнути" мусульманок, примусивши не носити на пляжі буркіні. Нагадаємо, влада комуни Сіско на Корсиці (Франція) заборонила носіння цього одягу. За нею і мери міст Ле-Кат, Уа-Плаж і Ле-Туке планують в подальшому на законодавчому рівні заборонити традиційний мусульманський купальник.

Заборонили його в Каннах і Вільнев-Лубе.

Почалося це після того, як на Корсиці сталася бійка на пляжі між родинами північно-африканського походження і місцевою молоддю. За словами очевидців, бійка спалахнула через те, що туристи фотографували кількох жінок, які купалися в буркіні. У результаті бійки постраждали п’ятеро людей.

Чому в Європі думають, що до буркіні личить пояс шахіда - фото 1

Мусульманки були обурені, адже поліестеровий костюм, що закриває тіло, залишаючи відкритими тільки кисті рук, ступні та обличчя був для них єдиною можливістю поплавати в морі. Ці купальники винайшла мусульманка з Австралії Ахеда Дзанетті, спостерігаючи за сестрою. Ахеда дивилася, як та грає в баскетбол в традиційному мусульманському одязі і формі своєї команди поверх нього і їй стало до того шкода малу, що вона стала придумати, у що б її можна було перевдягнути.

Так з'явилися буркіні (від слів "бурка" (просторий верхній одяг) та "бікіні") і дуже скоро вони набули популярності в мусульманських країнах та по всьому світі. В Японіі, наприклад, пішли далі і розробили фейскіні – купальник, що закриває ще й лице.

Чому в Європі думають, що до буркіні личить пояс шахіда - фото 2

Щоправда, там їх носять не через релігію, а щоб тіла не торкнулася засмага, бо це в Японії не модно.

Мер комуни Сіско пояснював заборону буркіні так: "Ми живемо на пороховій діжці, на Корсиці, це рішення спрямоване не проти мусульманського населення, це для його захисту".

Інші французькі політики у своїй аргументації використовували тезу про те, що нібито не хочуть, щоб поведінка мусульман на пляжах суперечила принципу відділення релігії і "моральним канонам". На думку мера Канн Давида Ліснарда, носіння буркіні не відповідає нормам моралі і секулярності (концепція, згідно з якою уряд і інші джерела права повинні існувати окремо від будь-якого типу релігій і релігійної віри) в світлі того, що Франція схильна до атак ісламських терористів.

Це схоже на підозру в тому, що в мусульманки під буркіні ховається пояс шахіда…

За великим рахунком, якщо бійка виникла через те, що хтось фотографував жінок в буркіні, то забороняти буркіні – така ж драконівська справа як і забороняти фотографування на пляжі. Проблема не в буркіні, а в тому, що фотографи, можливо, були занадто нав'язливі, а чоловіки, що були із жінками в буркіні, поводилися як агресивні бабуїни. Мали б розуміти, що вони не в мусульманській країні, тут їхні жінки виглядають екзотично і звісно, люди проявлятимуть цікавість.

Якщо ж ті пляжні фотографи провокували тих мусульманських чоловіків, сміялися з їхніх супутниць (ми ж не знаємо, як вони поводилися!), вони могли б викликати поліцію.

Тобто, проблема в неадекватній реакції одних людей на дії інших. Так само могли б відреагувати на фотографування представники будь якої релігії, в будь якій країні. Якби хтось почав фотографувати євреїв з їхніми пейсами, і євреї б надавали фотографам копняків, навряд чи у Каннах заборонили би ортодоксальний єврейський стрій.

Зірки, наприклад, частенько б'ють папараці. Ніхто ж не забороняє у Франції роботу папараці, чи зіркам ходити вулицями. Бо й всім світом і населенням це буде сприйматися як ідіотизм.

Але знущання над мусульманками чомусь ідіотизмом не вважається. "Якщо живеш в моїй країні, веди себе згідно її законів", скажете ви і будете в чомусь праві, тому що християнки, приїжджаючи, наприклад, до Йемену, вдягаються відповідно до вимог Йемену.

Але одна справа – одягнутися, а інша – роздягатися, чи це не очевидно? Бо християнку чоловік  за появу в хіджабі з дому не викине. А що буде із "закутаною" мусульманкою, яка одного дня вийде з дому в шортах?

Звісно, необхідно поважати правила та закони країни, в яку ти прибув. І одна справа - заборонити, наприклад, падати посеред вулиці навколішки в сторону Кааби, бо це дійсно заважатиме перехожим, а мусульманин заздалегідь може потурбуватися про місце для молитви. Інше – заборонити одяг, без якого жінка не зможе показатися на людях. Заборонивши буркіні, європейці заборонили жінкам, за права яких вони стільки боролися, купатися на пляжі.

Чому в Європі думають, що до буркіні личить пояс шахіда - фото 3
Не простіше в таких речах як зачіски, макіяж, зовнішній вигляд навчити громадян адекватній реакції ніж вводити заборону? Ви ж Європа, ви всьому світові диктуєте, якими треба бути толерантними.

Якщо в Києві, скажімо, в Гідропарку з'явиться дівчина в буркіні, це мабуть також викличе увагу. Фотографуватимуть – мають право, це громадське місце і якщо це робиться ненав'язливо (як у нас зазвичай і роблять: клацнув на смартфон, залив у "Фейсбучек" и сидиш, лайками милуєшся) то й бійок виникати не повинно. Ніхто ті буркіні не заборонятиме, якщо на них портретів Путіна не буде. Та й тоді не заборонять, тільки за власницю буркіні трохи лячно…

До чого це ми? В кожній країні є свої, скажімо так, не любимі категорії людей. В Україні це – адепти російського світу з його пароксизмами та фанаберіями.

В Європі, конкретніше – у Франції, цією не любимою категорією стають мусульмани, які суворо дотримуються норм ісламу. Бо для французів після терактів мусульмани стали асоціюватися із смертельною небезпекою. Вибухи вимкнули у французів опцію мультікультуризму.

Можна їх зрозуміти. Українцям також не всі росіяни заподіяли лиха, але всі тепер вважаються підозрілими. Проте в нас не заборонили російську мову. Не заборонили навіть георгіївські стрічки та російський триколор. Поліція охороняє ходу Московського патріархату.

Франція ж чогось полізла мусульманкам під буркіні. Добре, що згодом Державна рада Франції визнала незаконною заборону на носіння буркіні, яка була прийнята в місті Вільнев-Любі поруч з Ніццою. Але ми бачимо, що намагання "роздягнути" жінок мали місце ще до терактів та напруження, що виникло між мусульманським населенням Франції і не мусульманами. Тож причини треба шукати не в страху перед поясом шахіда, що може ховатися під широкою сукнею.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme