Українській науці загрожує бум балакучих лептонів

В Україні фактично легалізовано плагіат, а наука перетворюється на імітацію

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Українській науці загрожує бум балакучих…

Скандал навколо дисертації дружини віце-прем'єра з гуманітарних питань Катерини Кириленко знову набирає обертів.

На засіданні Спецради НУБіП підтвердили докторський статус Кириленко, що обурило наукову спільноту. Більш того, на думку ректора університету Станіслава Ніколаєнка, критика роботи, де скопійовані цілі фрагменти, а лептони наділяються магічною здатністю мислити, прирівнюється до фашизму.

"На кожному етапі були позитивні враження (від дисертації – ред.). Сьогодні комісія сказала, що немає явних порушень. Дрібниці не повинні порушувати загальну картинку. Згадайте виступ Катерини Кириленко – мені хотілося аплодувати цій жіночці. Про те, що вона дружина В’ячеслава Кириленка я дізнався лише після того, як приїхав з захисту. Якщо це псевдонаука, давайте ми ліквідуємо через суди університет Поплавського (Київський національний університет культури – ред..). До чого ми дійдемо? До психології фашистської Німеччини", - зазначив Ніколаєнко.

А цитата Кириленко про користь псевдонауки фактично стала хітом соцмереж.

Чому українській науці загрожує бум мислячих лептонів - фото 1

Втім, попри обурення вченої спільноти, на даному етапі спецраді нічого не загрожує, а за наявної системи боротися з плагіатом в науці взагалі марно.

Зокрема такої думки дотримується одна з опонентів Кириленко, наукова співробітниця Інституту математики НАН України Ірина Єгорченко, яка оприлюднила аудіозапис засідання спецради у мережі. 

Чому українській науці загрожує бум мислячих лептонів - фото 2

Єгорченко відповіла на кілька питань depo.ua, пояснивши, чому навести лад у науці та освіті настільки важко, а викладачі займаються переважно імітацією науки. 

- Ірино, чи є ймовірність, що під тиском наукової спільноти розпустять Спецраду?

- Йомвірність є, якщо знімуть Кириленка. Поки на міністерство постійно тиснуть, цього не буде.

- Чи взагалі передбачена процедура розпуску таких спецрад?

- Так, передбачена. Але зараз у нас незрозумілий розподіл повноважень між МОН та НАЗЯВО (Національне агентство із забезпечення якості освіти - ред.), тому в реальності така процедура неможлива. МОН позбавляє наукових ступенів, а на практиці спецради і навіть їхні керівники жодним чином не караються.

Це ефект "розширення норми". Якщо дозволили плагіатити Кириленко, покарати вже нікого неможливо, плагіат в країні де-факто дозволений. Наразі ж МОН практично визнав, що у нас можна списувати без вказування джерела. Отже витрачати гроші на антиплагіатне програмне забезпечення безглуздо. 

Кириленко - це демонстрація системної проблеми, але якщо з нею не розібратись - мало шансів на якісь реальні реформи і справжню освіту.

Дуже багато людей говорять - а чого ви вчепились в Кириленко, таких багато. Але з цими багатьма нічого не можна буде зробити, поки для дружини високопосадовця МОН легітимізує плагіат.

- Чому наразі НАЗЯВО не виконує своїх функцій?

- Туди обрали багато скомпрометованих людей. Навіт очільника агентства звинувачували у плагіаті (Олександр Волосовець - ред.). Двоє членів агентства - табачниківські люстровані чиновники (екс-голова Департаменту атестації кадрів Віктор Бондаренко та люстрований екс-заступник голови Державної інспекції навчальних закладів Юрій Дудник - ред.). Вони боротись ні з чим не будуть. Там є кілька притомних людей, але то не більшість.

Нормально викладають і створюють науку одиничні викладачі і групи викладачів, але від всіх  вимагають імітувати науку і писати тонни статей, хоч плагіат, хоч про що завгодно. Часто переписують багато разів власні старі дисертації, курсові студентів, плагіатять (часто перекладають російські роботи), або просто пишуть "воду" чи нісенітниці. Популярний жанр - переказ законодавства, який видають за наукову роботу.

- Ви писали у "Фейсбуці", що наразі доцільно долучити до розбору справи Кириленко певні органи ЄС. Визначились, які?

- У ЄС є різні ради з наукової етики. З конкретними організаціями ще треба визначатися. 

- Як європейські комісії з етики можуть вплинути на українських чиновників та освітян?

- Наші урядовці бояться міжнародного розголосу. Тому це може допомогти, навіть якщо вони почнуть лише імітувати боротьбу з плагіатом. Кириленко - це настільки очевидний і ганебний випадок, що уникнути реагування не вийде. Плюс є ще один момент. Масовий плагіат з російських гуманітарних текстів - це копіювання ідеології. Що, до речі, є і у Кириленко. Плюс вона платила значні гроші російській фірмі за публікації у  фіктивних журналах, де друкується що завгодно, а муляж журналу отримують лише автори. 

- Ви кажете, про тиск на працівників МОН. Хтось конкретно вам говорив, що на нього тиснуть?

- На працівників МОН тиснуть, але дозволу на оприлюднення мені ніхто не давав, тому нічого говорити не можу. Але тиск очевидний - адже ніби розумні люди на чорне говорять біле. У Кириленко плагіат типу "копіпаст", переписані великі шматки тексту з незначними змінами. Зрозуміло, що таку лептонну маячню двоє людей водночас придумати не можуть. Повторюються помилки інших людей, що теж вказує на копіювання.

Нагадаємо, раніше в ЗМІ були опубліковані факти щодо масштабного плагіату в докторській дисертації Катерини Кириленко, а також псевдонаукових тверджень у роботі. Зокрема, тепер вже докторка наук заявила, що елементарні частинки лептони здатні відчувати емоції. Пізніше Кириленко затролили образами мислячого та емоційного каміння. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme