Чому Кириленко може ще більше русифікувати Донбас

"Шароварні" та застарілі радянські підходи до культурної українізації Донбасу можуть принести регіону більше шкоди, ніж серіали про російських ментів

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Чому Кириленко може ще більше русифікува…

Днями Міністерство культури оприлюднило план заходів на 2016 рік для реалізації загальноукраїнського проекту культурної інтеграції "Український Донбас"

Ніби це й добре: українізувати культурну площину Донбасу вже 24 роки саме час. Нарешті зібралися це зробити державні діячі.

Краще пізно, ніж ніколи.

В рамках проекту "Українського Донбасу" чиновники Мінкультури запланували гастролі національних та місцевих мистецьких колективів містами і містечкам Донеччини і Луганщини, культурний обмін між митцями та працівниками культури Донбасу та інших областей.

Майстер-класи з декоративно-прикладного мистецтва, вишивки, обрядові свята на Масляну та Трійцю – це може бути цікаво.

Вистава академічного театру імені Лесі Українки, Харківського національного театру опери та балету, театру ім. Заньковецької , ансамблю Вірського, хору імені Верьовки, капели бандуристів це справжній подарунок для інтелігента. Інше питання, скільки людей на Донбасі цікавляться українськими народними піснями, гопаком та бандурою… Але то таке.

Запланована навіть концертна програма за участю зірок сцени та екрану: Анатолія Хостікоєва, Наталії Сумської та Богдана Бенюка. Це круто, не кожен мешканець столиці цих талановитих митців на власні очі бачив.

Але, на жаль, на цих зірках світлі плями в плані заходів на 2016 рік для реалізації загальноукраїнського проекту культурної інтеграції "Український Донбас" закінчуються.

"До 202-ї річниці від дня народження Т.Г. Шевченка - презентація пересувної виставки "Сходження до небес" музею Т.Г. Шевченка".

"Презентація виїзних пересувних виставок Вінницького обласного краєзнавчого музею "Державотворчі традиції на Вінниччині", "Ніхто не забутий, ніщо не забуто", "Реліквії війни", "Людомор на Поділлі", "Сім чудес Вінниччини", "Міста та містечка нашого краю (кін. ХІХ – поч. ХХ ст.)" в районах Донецької області"

Організація скайп-конференції місцевих поетів Рубіжанського літературного об’єднання "Райдуга” з поетами міст Житомирської області.

"Онлайн-спілкування, "інформаційний міст" між районами та містами з метою пропаганди пам’яток історії і культури рідного краю".

Люди, ви серйозно? Поети по скайпу? А вони самі між собою перезнайомитися не могли? Без плану Міністерства культури? А якщо поети братимуть участь в цьому заході не захочуть? Зганяти будете чи інші бюджетники ними прикидатимуться? Ну, для фотозвіту.

Читаємо далі. "Відкритий районний фестиваль воєнно-патріотичної пісні "В єдиному строю" за участю військовослужбовців ЗСУ Волноваського району". "Урочистий концерт "Міць та сила української армії". Військові то добре, декому  хорові солдатські співи подобаються, але наскільки люди будуть готові сприймати співаючих військовослужбовців, якщо вони мають імідж карателів?

"Проведення районного смотру-конкурсу "Ранкова зірка" за участі творчого дитячого колективу з Херсонської області".

А Юрія Ніколаєва покличете?

Чому нафталінові заходи Мінкультури можуть ще більше русифікувати Донбас - фото 1

Не вистачає "Алло, ми шукаємо таланти" і "А ну-ка дєвушки"...

Читаєш ці плани і таке враження, що все як раніше: міністерство розіслало на місця вимоги "висунути пропозиції до…", тітоньки на місцях тиждень сушили мізки, як би написати, щоб було красиво, потім прогресивний Київ додав інтерактиву у вигляді чатів та скайпів.

Ми ж вже ніби не в "совку", намагаємося бути європейцями. Але не можна досягнути чогось нового, використовуючи старі методи. Конференції, семінари, виставки… Тим Шевченком, при всій повазі до Тараса Григоровича, українцям вже набили оскомину, як росіянам - Пушкіним.

В Україні сила-силенна сучасних талановитих авторів. Володимир Шкляр, Андрій Курков, Андрій Жадан, Оксана Забужко, Світлана Талан, Люко Дашвар, Наталя Гурницька. Закупіть їхні книжки, привезіть в бібліотеки, дайте дорослим і дітям. Організуйте потім читання із обговоренням, нехай приїдуть письменники, проведуть автограф- та фотосесії. Можливо, всі на Донбас поїхати не погодяться, але 100% є ті, хто поїде. Читати відому українську книжку, коли ти особисто знайомий з автором – це ж класно. Особливо молоді з маленького містечка.

А онлайн-чат нехай буде із відомими спортсменами та акторами, тобто з тими, з ким люди просто так у реальному житті скоріш за усе поспілкуватися не зможуть. А так буде видно, що це організували саме для них, для жителів Донбасу, що відома зірка відклала всі свої справи і спілкується з ними, нехай і в інтернеті, щиро відповідає на питання. Чи не зробить це донбаську молодь ближчою до українства, ніж виставка "Шевченко в моєму серці"?

Зрозуміло, що всі ці безглузді збори та виставки – то від бідності. Ну, не дозволяє бюджет зараз возити на Донбас "ВВ", Руслану та "Океан Ельзи" (вони як схочуть то й самі поїдуть). Але нащо витрачати державні кошти на заходи, якими майже ніхто не зацікавитися?

До речі, про кошти. Сайт depo.ua написав запит до Міністерства культури, щоб дізнатися, скільки грошей з державного бюджету виділяється на проект "Український Донбас".

В Кириленка відповіли, що "ресурсне забезпечення даного проекту: кошти Держбюджету, передбачені Міністерству культури на фінансування заходів у рамках бюджетної програми "Здійснення концертно-мистецьких та культурологічних загальнодержавних заходів, заходів з виявлення та підтримки творчо обдарованих дітей та молоді, заходів, пов’язаних із забезпеченням свободи совісті та релігії, державна підтримка регіональних культурних ініціатив та аматорського мистецтва, поповнення експозицій музеїв та репертуарів театрів, концертних та циркових організацій, забезпечення розвитку та застосування української мови"; кошти місцевих бюджетів; інші джерела, не заборонені чинним законодавством".

Зазначили, що "метою є формування і розвиток єдиного культурного простору України; зміцнення морально-патріотичного духу військовослужбовців ЗСУ, особового складу підрозділів ДПСУ, МВД, що беруть участь у проведенні антитерористичної операції; подолання регіональної культурної ізоляції, патріотичне виховання молоді, формування почуттів національної єдності та психологічна підтримка жителів Донецької та Луганської областей, що мешкають на територіях, прилеглих до зони АТО".

Але точної суми, виділеної на проведення "Українського Донбасу" не назвали.

"Ми не можемо вказати на тепер суму, тому, що в кожному випадку будуть задіяні кошти з різних джерел. Найголовніше, що проект живе, буде жити понад усі препони", - повідомила прес-служба.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme