Медичні помилки: Чому в Китаї коронавірус поширився з шаленою швидкістю, і чи загрожує це Україні

Через коронавірус вже померло 170 людей, у Китаї заборонили проводити шлюбні та похоронні процесії, а у провінції Хубей ввели кримінальне покарання за відмову стати на карантин. Втім, експерти вважають, що попри активні заходи, влада країни все одно діє недостатньо ефективно. І виною тому – особливості системи здоров'я

Медичні помилки: Чому в Китаї коронавіру…

Загалом хворі на коронавірус в Ухані можуть отримати медичну допомогу у семи клініках. При тому, можуть годинами чекати у чергах, які простягаються аж на вулицю, під дощем і на холоді, як пише Aljazeera

Зрештою, кілька лікарень міста переповнені, тому деяким містянам доводиться йти у другий, а потім у третій заклад. І це при тому, що міська влада спромоглася облаштувати новий шпиталь фактично за 48 годин. 

Медичні працівники нарікають, що країна виявилася неготовою до поширення вірусу. І це при тому, що у 2003 році Китай пережив епідемію SARS – тяжкого гострого респіраторного синдрому – яка поширилася на понад 20 країн і забрала близько 800 життів. 

Серед причин розгубленості у перші дні медики називають, зокрема, Китайський новий рік, на який підприємства традиційно йдуть на канікули. Дехто зауважує, що саме через це, наприклад, китайці не дорахувалися в аптеках респіраторів та інших засобів профілактики. Крім того, не була дотримана норма, за якою у лікарнях має бути зарезервована і готова до використання визначена кількість місць. 

Крім того, як стверджує агенція, у Китаї перша ланка медичної допомоги часто працює не надто задовільно, а по допомогу люди змушені звертатися вже безпосередньо у лікарні. Крім того, медичним закладам країни надано різні рівні аккредитації, і більшість прагне лікуватися у клініках виключно III рівня, де, як правило, найталановитіші медики та найкраще обладнання. 

Себто, у країні склалася ситуація, що хворі китайці створили такі собі "епіцентри зараження" поблизу госпіталів. А при тому, що зазначені лікарні знаходяться у залюднених місцях, вірус поширився з шаленою швидкістю. 

Катастрофічність ситуації експерти пов'язують з нерівномірним розподілом медиків, коли, наприклад у Пекіні з 20 млн мешканців зареєстрованих лікарів близько 100 тис. А у провінції Сичуань, натомість 80 млн мешканців, але їхнє здоров'я охороняє лише 200 тис. медиків. 

Аби якось компенсувати брак медичних працівників, у провінцію Хуабей звозять медиків з інших регіонів. З початку епідемії відрядження в її епіцентр почалося для 6 тис. лікарів. Втім, і в середньому по країні лікарів не вистачає – через низькі зарплатні і велике навантаження професія втратила популярність. 

А як в Україні?

Згідно з індексом Global Health Security Index, який визначає готовність країн до епідемій та пандемій, Україна має 38 балів зі 100 можливих. Середній показник країн з високим рівнем доходу – 51,9, тоді як загальний середній – 40,2. Цікаво, що при цьому ми все ж обійшли такі країни як Іран, Мальта, Парагвай, Пакистан, Непал та Азербайджан. Сам Китай має 48.2 бали, і у рейтингу знаходиться між Китаєм та Словаччиною. А значить, Україна ще вразливіша перед такими ризиками. 

За даними на початок минулого року, у нас зареєстровано 185 тис. медиків. Принаймні, такі дані оприлюднила тодішня очільниця МОЗ Уляна Супрун в інтерв'ю "Радіо Свободи".  За результатами перепису Дмитра Дубілета, наразі в Україні проживає 37,3 млн людей. Себто, це близько 5 медиків на 1000 людей, і цей результат кращий, ніж у Пекіні.  Цікаво, що за даними ВООЗ за 2017-й  показник склав 3,1, і за трирічний період в результаті медичної реформи кількість медиків мала лише зменшуватися. Для порівняння, у Франції та Німеччини показник становить 3,7 і 3,5 відповідно. 

Втім, кількістю лікарів проблема далеко не обмежується. Зокрема, у Житомирі та Тернополі вже зараз не вистачає місць в лікарнях. І причина цьому – сезонний грип, йдеться у сюжеті "ТСН". 

"Стаціонар розрахований на 200 ліжок, наразі госпіталізовано 262 дітей", – розповіла журналістам медична директорка дитячої лікарні Житомира Світлана Довгаль. 

Медики додають, що інфекційних хворих вже переселяють в інфекційне відділення, а одна дитина вже була змушена ночувати на дивані в коридорі. 

Але і місцями в інфекційних лікарнях проблема не обмежується. Адже добре обладнана реанімація – радше рідкість, дослідження стану таких відділень – у майбутньому.  Київ мож похизуватися спеціальним відділенням для лікування особливо небезпечних інфекцій – наприклад, того ж SARS, який має чимало спільного з нинішнім коронавірусом. Розташоване воно у Київській міській дитячій клінічній інфекційній лікарні. Але ліжок там лише 30. 

Зазначимо, що сьогодні в Україну прилетів перший літак з нашими туристами, яких повернули з Китаю.  Літак прибув з міста Саньї, а в аеропорту туристам зробили температурний скринінг. Втім, це мінімальний захід безпеки, хоча б тому, що інкубаційний період коронавірусу триває до 14 днів. Натомість тим, хто відчуває нездужання, але називає його "звичайним ГРЗ" і не хоче їхати у клініку з аеропорту, проти таких перевірок достатньо випити жарознижувальне. Тож сподіватися на віддаленість "епіцентру хвороби", на жаль, надто оптимістично. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme