Чи варто давати "ватникам" Криму права на Джамалу та Євробачення

Ідея голови Меджлісу Рефата Чубарова надати кримчанам можливість обирати кандидата на "Євробачення" від України видається дещо утопічною і несвоєчасною

Чи варто давати "ватникам" Криму права н…

Перемога Джамали у першому півфіналі українського відбору "Євробачення" викликала море емоцій в українців. Особливо ж – у проукраїнських кримчан. Адже по-перше, Джамала своя. Дівчина народилася на півострові і продовжує підкреслювати своє кримськотатарське походження. А по-друге, пісня "1944", з якою дівчина планує виступати у Швеції, розповідає про депортацію кримських татар. Тож композиція повинна нагадати європейським телеглядачам про нинішні проблеми анексованого Криму, а особливо про утиски кримських татар, якими, на жаль, не гребують окупанти.

На подію бурхливо відреагував голова Меджлісу Рефат Чубаров. Він подякував українцям за підтримку актуальної пісні і поскаржився, що кримчани віддати свої голоси так і не змогли. Нижче у повідомленні Чубаров пообіцяв спробувати виправити цю недоробку.

"Не зміг проголосувати Крим, не мали можливості проголосувати тисячі і тисячі кримських татар, українців, що живуть у тимчасово окупованому Росією Криму. Ця несправедливість має бути обов’язково усунена до фінального конкурсу… Меджліс кримськотатарського народу вже у понеділок звернеться з відповідною заявою до організаторів конкурсу – відбору. Мешканці Криму мають отримати право взяти участь у голосуванні на фіналі… Працюємо всі задля цього, бо Крим – це Україна!" – написав голова Меджлісу у "Фейсбуці".

Його одностайно підтримали у коментарях. Втім пізніше, у розмові з depo.ua Чубаров визнав: те, що йому вдасться реалізувати намір, ще не факт.

"Є варіант, що це технічно неможливо. Якщо так, оргкомітету треба це пояснити і мешканцям півострову, і всьому українському народові. Пояснити, що організатори не просто так знехтували кримчанами - тим паче, людьми, які є громадянами України, які виступають на підтримку України, які хотіли б відчувати себе українцями в усіх сферах. І в тому числі, в участі у різних конкурсах. Подивимося, що вони скажуть", - зазначив Чубаров.

Зрештою, пояснення в даному ракурсі здаються і справді оптимальним варіантом. Адже якщо поглянути на ситуацію більш прискіпливо, ідея починає виглядати доволі суперечливою.

Так, в правилах голосування зазначається, що оргкомітет приймає СМС від абонентів операторів ПрАТ "Київстар", ПрАТ "МТС Україна" (ТМ МТС, JEANS, Vodafone), ТОВ "Лайфселл" і ТОВ "ТриМоб", на території ж окупованого Криму жоден з українських операторів більше не діє.

Натомість кримчани змушені користуватися послугами "МТС Россия" та нового кримського оператора Win Mobile.

Звісно, задача внести у список Win Mobile не надто складна, а за два тижні, що лишилося до фіналу, оргкомітет міг би з нею впоратися.

Втім, такі поступки навряд чи будуть доречними. Адже кримським оператором користуються не лише мешканці півострова, а й припустимо, росіяни, що часто їздять до анексованого Криму на відпочинок чи у відрядження. Є й такі, що працюють на півострові на постійній основі.

Здавалося б, росіян там не так вже й багато і ними можна було б знехтувати. Хоча від самої думки, що громадяни країни-агресора зможуть обирати представника від України бере острах, росіяни заїжджають і на материкову частину нашої країни.

Більш глобальна проблема – Аксьонов зі свитою та численними симпатиками. Себто люди, які переметнулися до окупанта, отримали російське громадянство і українцями себе більше не вважають. Навіть якщо на один вечір забути про геополітику і зосередитися виключно на мистецтві, аналіз можливих наслідків не тішить. Не секрет, що адептам "Русского мира" до вподоби музика на кшталт Стаса Михайлова і Філіпа Кіркорова – себто творчість, яка змушує більшість українців кривитися і затикати вуха берушами.

А от пісня Джамали, яка є хоч і непрямим, але закликом захистити кримських татар від утисків, окупантам та їхнім посіпакам навряд чи сподобається. Кремлю не надто вигідно, аби Європа вкотре згадувала, що з його "легкої" руки відбувається з українським Кримом та його корінним населенням.

І згадуючи горезвісний кримський "референдум", можна уявити, що в окупантів з'явиться спокуса додати з тисячу голосів більш вигідному, ніж Джамала, кандидату, який співає про нещасливе кохання, а не про долю свого народу. Зрештою, у маніпуляціях з інформацією та пов’язаними з нею технологіями росіяни мастаки.

Зазначимо, що сама Джамала подібних фальсифікацій не боїться. 

"Не можу уявити, що комусь це може знадобитися", - сказала співачка у коментарі depo.ua.

На її думку, втілити задум Чубарова було б не просто.

"Я чула про це (намагання надати кримчанам можливість голосувати - ред.). Але мені здається, що реалізувати задум буде дуже складно. Шкода", - зізналася співачка. 

При цьому вона припускає, що і зараз кримчани можуть віддати свій голос, відправивши СМС з української SIM-картки у роумінгу. Щоправда, наразі роумінг на окупованих територіях не працює, тож заради голосу кримчанам знадобилося б долати купу кілометрів. 

Depo.ua відправив запит в оргкомітет "Євробачення". Але давати відповідь на просте питання щодо можливості реалізувати ідею Чубарова телевізійники не поспішають. Можливо, прагнуть максимально відсторонитися від геополітики. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme