Чому бідним не потрібно навчатися у виші

Останнім часом погляд на вищу освіту - раніше неодмінний атрибут та передумову успішності - суттєво змінюється

Журналіст відділу "Життя"
Чому бідним не потрібно навчатися у виші…

Отримати диплом про вищу освіту вважають першочерговим завданням і в Україні, і в США. Багато хто сприймає документ страховим полісом від кар'єрних негараздів і бідності.

У третини американців віком від 25 до 29 років є принаймні ступінь бакалавра. Чимало з них заради нього влізло у борги, взявши студентську позику на $1.3 трлн, а це у два з половиною рази більше, ніж десятиріччя раніше, пише професорка журналістики Бостонського університету Еллен Раппел Шелл в The New York Times.

В Україні статистика більш приголомшлива. За даними заступника міністра освіти і науки Володимира Ковтунця, вищу освіту отримує 79% українців віком від 20 до 26 років.

Наразі представників робітничих професій у країні катастрофічно не вистачає. Але такий перегин пояснюється не лише трендом на вищу освіту, але й тим, що в середньому випускники вишів отримують на 35-40% більше.

Втім, у світі ця тенденція втрачає силу...

СКЛЯНА СКЕЛЯ ДЛЯ БІДНИХ

Бостонська професорка задається справедливим питанням: чи справді ми маємо дякувати саме диплому, чи важливішу роль відіграють особистісні якості і статки на момент вступу у виш.

Як показує статистика, люди, які вилетіли з коледжу - а в США це аж 40% - отримують лише трохи більше порівняно з тими, хто закінчив лише школу - $38 тис. проти $35 тис. Зарплати темношкірих американців, які не спромоглися закінчити виш, в середньому менша, ніж у білих зі шкільним атестатом. Також у бідніших студентів більше шансів вилетіти - їхня увага сфокусована не тільки на навчанні, а й на заробітку грошей.

Є суттєва різниці у зарплатах випускників елітних і пересічних університетів. При тому, що в елітних вчаться переважно діти багатих родин, більшість з яких - білі або азіати. Афроамериканцям або вихідцям з Латинської Америки щастить менше.

Тож взявши чималий кредит, пересічний американець повісить на шию фінансовий тягар, але не факт, що закінчить коледж. Або ж закінчить і з'ясує, що роботодавці не надто вражає його диплом. Відповідно, отримає невеличку надбавку до зарплатні, або ж зовсім ніякої.

Економісти Тім Бартік і Бред Хершбейн проштадіювали Панельне вивчення динаміки прибутків - 50-річне дослідження, в якому взяли участь 18 тис. американців. Вчені простежили, як склалися життя людей, які народилися у бідних, середніх і багатих родинах.

Виявилося, що для представників середнього класу університетський ступінь - мудра інвестиція. Випускники вишів з цього прошарку заробляють на 162% більше, ніж ті, хто відмовився від вищої освіти.

А от для бідняків результати не такі оптимістичні. Якщо спершу освіта дає певні бонуси, у 35-50 років дипломовані вихідці з незаможних родин заробляють менше, ніж їхні однолітки з середнього класу, що мають лише атестат.

"Здається, люди з бідних родин стикаються зі скляною стелею, які не пробиває навіть університетський ступінь", - написали вчені у своєму дослідженні.

ДИПЛОМ, АБИ БУТИ СВОЇМ

Втім, наразі диплом втрачає значення загалом. Різниця між зарплатами випускників коледжів і випускників шкіл перестала рости. До того ж, 25% випускників американських коледжів заробляє не більше, ніж середньостатичний випускник школи.

При цьому у США залежність зарплати від освіти вираженіша, ніж у 28 інших країнах з високим рівнем статків, де відсутність диплому підвищує ймовірність бідності лише на 5%.

На думку дослідників, університетська кваліфікація потрібна лише на 20% робочих місцях у США, хоча диплом вимагають частіше. Справа - у загальній картині світу, в якій вища освіта залишається атрибутом успіху, себто, у сприйнятті цього фактору іншими.

Втім, і цей фактор не є непохитним. Адже наразі в тренді знання, а не "корочки".

ПСИХОЛОГІЧНІ ЯКОСТІ ВАЖЛИВІШІ ЗА ДИПЛОМ

Так, ще у 2015-му міжнародна аудиторська компанія Ernst&Young відкрито заявила: диплом співшукачів значення не має. Замість нього ейчари компанії запровадили перевірку у вигляді online-тестування, пише Huffington Post.

Вже чотири роки університетська освіта не є обов'язковою і в американському Google, повідомляє Quartz. Експерти з персоналу витратили чимало років, аби дослідити, які люди досягають найбільших успіхів в компанії. Наразі їхньою головною рисою називають... здатність визнавати свою поразку. Принаймні, саме ця версія озвучена публічно.

Зокрема, у The New York Times експерт з персоналу компанії Лазло Бок пояснив: "Найуспішніші люди активно відстоюють свою позицію і б'ються за неї. Але варто комусь сказати: "Дивися, а нові факти суперечать твоєму твердженню". І такі люди різко погоджуються: "А, ну якщо так, то гаразд".

В інтерв'ю Auto Bild за 2014-й про необов'язковість диплому для працівників своєї компанії заявив і Ілон Маск.

"Немає потреби мати університетський ступінь. Взагалі. Та й навіть старшу школу закінчувати необов'язково. У Білла Гейтса немає вищої освіти, не було її і у Стіва Джобса. Але якби я міг найняти когось з них на роботу, звичайно найняв би", - пояснив магнат-винахідник.

Тож наразі заявити про необов'язковість вищої освіти для своїх працівників більше не є викликом і жодної сміливості не вимагає. Принаймні, на американському ринку, де подібне вже проголосили акули бізнес-світу. Для України говорити про настання нової ери передчасно. Але західний тренд докотиться і до нас.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme