Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий, ніж Сенцов

26 серпня в Києві пройшла акція на підтримку російського політв'язня, заступника голови Меджлісу, кримського татарина Ільмі Умєрова
Depo.Життя
26 серпня 2016 19:00
ФОТО: depo.ua
Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий, ніж Сенцов
Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий, ніж Сенцов

Як і левова частка кримських татар, Ільмі Умеров народився в депортації, в Узбекистані, а до Криму переїхав в 1988 році, молодим лікарем-реаніматологом. Добра подруга Умерова, історик і журналіст Гульнара Бекірова, згадує: Ільмі, як і його брат Бекір, були в національному русі з дитинства. Багато хто читав мою статтю про їхній  "дитячий процес" (в квітні 1974 Ільмі та його брата Бекіра заарештували за виготовлення та розповсюдження антирадянських листівок, - ред.) - повторюю для тих, хто не читав - в них просто така сім'я - справжніх патріотів свого народу. Ільмі знаю багато років, м'якість його оманлива - якщо він що вирішив - його ніяким бульдозером не зрушити. Він психічно абсолютно здоровий чоловік - а за переконання судять тільки в тоталітарних державах"

Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий ніж Сенцов - фото 1

В Криму Умеров швидко зробив політичну кар'єру, вже через шість років почав працювати у владі, а коли почалася окупація, обіймав посаду голови Бахчисарайської райдержадміністрації. Він заявив, що не визнає сепаратистів, закликав кримчан не йти на "референдум" і через 5 місяців після цього написав заяву на звільнення за власним бажанням, пояснивши своє рішення "відсутністю можливості виконувати роботу в умовах, що змінилися, та вимагають порушення власних життєвих принципів". Згодом він зазначив, що пішов на цей крок, не бажаючи присягати Росії як держслужбовець.

Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий ніж Сенцов - фото 2

Але в Криму залишився. Через проблеми зі здоров'ям (хвороба Паркінсона) змушений був узяти російський паспорт задля оформлення пенсії, адже щомісяця їздити в Україну йому було не під силу. Проте, за словами самого Ільмі, окрім оформлення пенсії новим паспортом ніде більше не користувався, надаючи перевагу українським документам.

Почав активно виступати в ЗМІ, критикуючи російську владу, повідомляючи про умови життя кримських татар на їхній рідній землі, залякування, тощо.

Ну і, як то кажуть, довиступався…

Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий ніж Сенцов - фото 3

Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий ніж Сенцов - фото 4

Перший раз Умерова затримали 12 травня цього року, під час масових арештів і обшуків, що їх проводила кримська влада в кримськотатарському середовищі. "Прокуратура" Криму заявила, що його було заарештовано за екстремізм. "Прокурор" уточнила причини порушення справи: в березні 2016 року Умеров, перебуваючи на території України, виступав в прямому ефірі українського телеканалу АТР, де публічно виступав із закликами про необхідність "порушення територіальної цілісності Росії". У тексті звинувачення зазначено, що Умеров 19 березня 2016 р. в ефірі телеканалу ATR говорив про необхідність повернення Криму і Донбасу під юрисдикцію України. Тому слідчий ФСБ визнав це діями, спрямованими на порушення територіальної цілісності Росії. Умерову вручили підписку про невиїзд.

"Хочуть тільки одного, щоб люди мовчали. Вони будують звинувачення тільки на основі однієї єдиної телепередачі в прямому ефірі, десь у середині березня я брав участь в ефірі на кримськотатарському телебаченні, яке називається АТR. І на їхню думку, представляю загрозу територіальної цілісності Росії, - заявив Умеров після арешту.

Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий ніж Сенцов - фото 5

Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий ніж Сенцов - фото 6

Арешт його, як ви розумієте, мовчати не примусив. Знову був допит, допит дітей (в Ільмі Расімовича – син та дві дочки), і суд.

"Фактично, я хочу відновлення територіальної цілісності і Росії, і України, - говорив Умеров на суді. - Я не визнаю референдум, який проводився в порушення всіх міжнародних норм. І всі рішення, які приймалися на підставі референдуму, - вибори, комплектування органів влади. У мене немає ніяких претензій до кордонів Росії 2001 року. А то, що сталося в 2014 році, я вважаю порушенням міжнародного права і, головне, законів України, у якій була відірвана територія Криму".

В червні стало відомо, що в рамках розслідування у справі "про сепаратизм" ФСБ Росії має намір провести психіатричну експертизу заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова, а на початку серпня його ушпиталили із зали суду з підозрою на інфаркт. В божевільню.

Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий ніж Сенцов - фото 7

Наразі Ільмі Умерова тримають в непридатних для життя умовах в психіатричній лікарні Сімферополя. За словами його адвоката та омбудсмена, він знаходиться у палаті інтенсивної терапії - під навісом на вулиці, особливого догляду, як хворий на цукровий діабет та хворобу Паркінсона, не отримує. Стан його погіршується, перебування в тій клініці омбудсмен порівнює з тортурами.

За таких умов Україна може втратити Ільмі Умерова в будь який час.

Чому Ільмі Умеров Україні не менш важливий ніж Сенцов - фото 8

Фото: Олександр Хоменко.

Більше новин про події в Україні та світі читайте на Depo.Життя