Чим відома будівля, яка горіла в Києво-Печерській лаврі

У вівторок, 14 січня, в одному зі старих корпусів Києво-Печерської лаври сталася пожежа.

Чим відома будівля, яка горіла в Києво-П…

Загорілася двоповерхова будівля що первісно входила в комплекс монастирської лікарні.

Останні 6 років постраждала споруда була закинутою, але формально експлуатувалася ченцями УПЦ МП. До 2013 року тут знаходився унікальний, єдиний у Києві центр боротьби з інфекційними захворюваннями - клініка інституту епідеміології та інфекційних захворювань імені Громашевського академії медичних наук України. Сама будівля була зведена ще на початку ХХ-го сторіччя як лабораторний корпус лаврської лікарні, спроектований єпархіальним архітектором Євгеном Єрмаковим.

Історія даного закладу тяжіє ще до часів Київської Русі. Як відомо одним з перших видатних місцевих лікарів був преподобний Агапіт Печерський. Цікаво, що в нас асоціація інфекціоністів України за видатні винаходи у боротьбі з епідеміями нагороджує вчених медаллю Агапіта Печерського. Саме у корпусах націоналізованої більшовиками Лаври за часів СРСР з'явилася одна з перших клінік по боротьбі із вірусом імунодефіциту людини (CНІД). В районі Протасового яру також була облаштована лабораторія, де на щурах та мавпах проводилилися досліди, які потім апробовували у Лаврі вже на справжніх пацієнтах.

Вже за часів Незалежної України центр продовжував свою роботу й на цьому невидимому фронті було досягнуто низки досить визначних результатів. На території клініки біля Лаври встановили спеціальне табло, яке фіксувало загальну кількість жертв СНІДу по всій планеті кожну хвилину. Фахівці центру поставили завдання винайти вакцину й тільки після цього вимкнути це табло.

Натомість сусіди з монастиря постійно вимагали закриття клініки мотивуючи це тим, що буцімто це може сприяти розповсюдженню захворювань серед чисельних прочан та туристів, які відвідують Лавру.

В підсумку за часів правління Януковича настоятель Києво-Печерської лаври владика Павло (Лебідь) нібито зміг "віджати" жаданний шмат території. 11 липня 2013 року Кабмін видав розпорядження №519-р за підписом прем'єра Миколи Азарова про передачу в безоплатне користування Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі УПЦ МП будівель і споруд по вул. Лаврській, 11, та по вул. Лаврській, 15. Йшлося про 75 будівель. Також УПЦ МП, громадські організації та влада уклали меморандум про недоторканість Інституту епідеміології й інфекційних захворювань аж поки для нього не добудують нову будівлю на Амосова, 5.

Втім, попри неготовність нової споруди, 30-го жовтня Клінічний центр вимушено переїхав разом із усіма пацієнтами у вже згадану лабораторію біля Протасового яру.

Наразі ж в УПЦ МП стверджують, що корпус, який горів, їм не належить. І формально вони праві, бо корпус по Лаврській 23 був частиною Інституту епідеміології ще з часів СРСР. Тому в УПЦ МП не поспішали з відновленням будівель після переїзду клініки. На головному корпусі колишньої лікарні встановили церковні бані, всі інші стояли пусткою. У "згорілому" корпусі планували відкрити готель для ВІП-прочан, але через початок Євромайдану до цього так і не дійшли руки. Перевірити приналежність можуть силовики, вивчивши рішення уряду Азарова про передачу майна від 2013-го року.

І ось вчора колишня двоповерхова інфекційна лабораторія запалала за дуже підозрілих обставин. Наразі пожежу ліквідовано, постраждалих немає. Натомість, це підозріло співпало з нещодавнею інвентаризацією Лаври під час якої було виявлено деякі нестачі предметів, що знаходилися на балансі заповіднику.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme