Чим для українців знакова Андріївська церква, яку передають Константинополю

До Андріївської церкви у столиці останнім часом прикуто багато уваги. Адже на днях президент України вирішив передати храм у відання Вселенського патріархату, а сьогодні Верховна рада ухвалила рішення голови держави 

Журналіст відділу "Життя"
Чим для українців знакова Андріївська це…

При тому, що у соцмережах активно висловлюють свою позицію щодо рішення - вистачає як прибічників, так і супротивників - далеко не всі знають, чим, власне унікальний цей храм, і чим важливий для українців.

Depo.ua пропонує кілька цікавих фактів з перлини Андріївського узвозу.

1. На місці Андріївської у XIII-XVII ст. змінили один одного кілька дерев'яних храмів з однією назвою - Хрестовоздвиженська церква.

2. Андріївську вирішила будувати російська імператриця Єлизавета, а під час своєї єдиної мандрівки Україною імператриця власноруч заклала перший камінь.

Місце обрали не випадково - за "Повістю минулих літ", саме на цій горі Святий Андрій встановив хрест. Перед цим, дивлячись на київські вершини апостол нібито сказав: "Чи бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа, буде місто велике, і Бог спорудить багато церков".

До речі, у 30-х роках XIX століття археолог-аматор Кіндратій Лохвицький знайшов неподалік храму залишки дерев'яної конструкції, яку оголосив хрестом Андрія Первозваного. Половина киян повірила у його інтерпретацію...

3. Церква - творіння архітектора Бартоломео Растреллі. Переживши кілька буремних століть, Андріївська зберегла чималу частину оригінальних інтер'єрів. У 2002-му Андріївська увійшла до катологу "1000 чудес світу. Шедеври людства п'яти континентів"

4. Безпосередньо будівництвом керував архітектор Іван Мічурін. Власне, саме він зауважив, що проект Растреллі ризикований, адже через грунтові води та положення на зсуві новий храм міг рухнути у лічені роки. Він розробив спеціальні підмурки та подбав про укріплення цоколю. Попередньо зробили відведення грунтових вод.

5. Для роботи над новим храмом створили цілий комітет - художників та архітекторів запрошували з дуже різних країн, але і для своїх митців знайшовся пласт роботи. На будівництво витратили 23,5 тис. цеглин і 20 листів золота.

6. Скоро центральна влада імперії втратила інтерес до храму, а піклування про нього лягло на плечі Київського магістрату і Київської міської думи.

7. За деякими джерелами, у 1870-му храм хотіли знести - імператор Олександр готувався до чергової війни і хотів розширити Київську фортецю. Однак архітектурний шедевр відстояв письменник і мандрівник Андрій Муравйов. Згідно із заповітом, його поховано у храмі.

8. У цокольному приміщенні церкви свого часу мешкав Іван Босий - перший юродивий, який займався меценатством. На подаяння чоловік утримував невеликий благодійний притулок - щодня приймав до 300 знедолених людей, видавав їм одяг і взуття та надавав медичну допомогу.

9. Андріївська - частина заповіднику "Софія Київська" і залишиться під його опікою в майбутньому. Після завершення реставрації храм відкриють для відвідувачів. Храм могли включити у список Світової спадщини ЮНЕСКО, але столична влада не змогла виконати умову, за якою поблизу об'єкту не повинно вестися будівельних робіт.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme