Які гаджети потрібні школярам

Depo.ua розбиралось чи варто батькам переносити навчальний процес з паперу на екран і як попередити шкоду, яку можуть принести гаджети для здоров'я дитини

Які гаджети потрібні школярам…

Гаджети в школі річ бажана, але не обов'язкова. З одного боку - добре замість купи книжок носити один невеликий планшет, запобігаючи утворенню сколіозу, а з іншого - надмірне користування різноманітними девайсами може нашкодити очам.

Отже - підручник чи гаджет? Наразі використання планшетів чи електронних книжок в школах носить рекомендований характер. То ж, батьки та діти мають обирати самі: віддати перевагу прогресивним електронним методам навчання чи перевіреному століттями паперовому способу.

На думку педагогів, гаджети здатні покращити навчальний процес, але їх відсутність не є критичною. "Вважаю, що діти та батьки самі мають вирішувати питання використання гаджетів. На мою думку, якщо батьки віддають перевагу девайсам, то вони мають бути нормальної якості, щоби не втомлювати зір, нормального розміру і шрифт там має бути достатній, щоб не стомлювати очі. Інших обмежень я не бачу. А як родина вирішить - то їх справа. Відмічу ще, що людство століттями вчилась по паперових підручниках - і це не заважало досягненням і різноманітним науковим відкриттям", - розповів depo.ua директор спеціалізованої школи №148 м. Києва ім. Івана Багряного з поглибленим вивченням української мови та літератури Сергій Горбачов.

За його словами, більшість педагогів так само нейтрально ставляться до використання гаджетів. Лише трапляються поодинокі випадки категоричних заборон від представників "старої гвардії" пенсійного віку. Але зважати на це не варто.
За словами медиків, заборона - то не вихід із ситуації. Новітні технології просто стають частиною життя, і від цього нікуди не втечеш. Тому краще грамотно використовувати девайси, ані ж шпигувати за дитиною, намагаючись проконтролювати чи не бере вона тишком-нишком планшет свого товарища.

Які гаджети потрібні школярам - фото 1

Мобільний телефон

Педагоги і медики рекомендують не обтяжувати учнів початкової школи ультрамодними гаджетами, адже мала дитина ще не достатньо вміло користується речами і ризик того, що коштовний девайс швидко трісне дуже велика. Тому в першу чергу в молодших класах треба робити ставку на простоту та надійність.

Отже, найкраще для малих школяриків купувати недорогі моделі телефонів, які буде не дуже шкода викинути при потенційній поломці. Крім того, розмір має значення. Не варто купувати великі телефони, щоб дитина могла новити мобільний у кишені, а не тільки в портфелі.

Що стосується функціоналу, експерти не радять для учнів молодших класів купувати моделі з потужними процесорами і новомодними можливостями, оскільки діти будть сприймати телефон скоріше як іграшку, а ніж як засіб зв'язку. В результаті постраждає навчання та успішність.

Не варто забувати і про ємність батареї. Старі моделі в цьому сенсі куди надійніше, оскільки тримають заряд довше, ніж сучасні. І знову таки, чим більше додаткових функцій нашпиговано в телефон, тим швидже він розряджається.

Які гаджети потрібні школярам - фото 2

Електронна книга

Важко переоцінити важливість електронної книги в сучасному житті, а тим більше у навчанні. Адже цей один маленький девайс здатен замінити цілу шкільну бібліотеку. Тому наявнясть електронної книги в навчанні бажана. Але при умові, що це якісна електронна книга.

Педагоги рекомендують починати використовувати електронні книги учням середньої школи, але не початкової (десь з класу 7). І справа не в цінності гаджета, адже як правило, e-book доволі міцні. Справа в тому, що в перших класах дуже важливі тактильні відчуття, які дає робота з паперової книгою. Класичні підручники вчать малюка бути уважним, обережним, посидючим. Окрім того, електронні книги - чорнобілі, а маленьким школярикам дуже важлива робота з кольором і фактурою.

Тому в школі педагоги рекомендують електронну книгу використовувати для читання художньої літератури, а не точних наук. Іншими словами, підручник по геометрії чи біології з екрану електонного девайса буде виглядати не так цікаво, ніж в паперовому варіанті. А от "Сад Гетсиманський" Івана Багряного чи "Тореадори з Васюківки" Всеволода звісно зручніше читати з електронного носія.

Які гаджети потрібні школярам - фото 3

Планшет

Планшет - найуніверсальнший девайс: в ньму поміщаєтсья не тільки кольорова бібілотека, але і купа допоміжних для навчання речей: інфографіків, таблиць, інтерактивних програм. Однак педагоги рекомендують оснащувати ними більш старших учнів - починаючи десь з 8 класу. І справа не в тому, що він дорогий,а в тому, що дитині молодшого віку важко сприйняти його як предмет для навчання, а швидше як предмет для розваг.

А от старшим учням, які здатні сприймати плантеш не тільки як міні-ноут з забавками чи мультиками, навчання з планшетом може бути цікавіше, а відповідно мотивованіше, ніж із звичайними книгами. Варто запам'ятати, що експерти радять поставити на шкільні планшети спеціальну програму батьківського контролю, щоби діти не змогли використовувати девайс не для навчання.

Чи варто звільняти портфель школяра від книжок - фото 1

Поради при купівлі електронної книги чи планшету

В першу чергу варто звернути увагу на ціну девайса. Як правило, речі відомих фірм є якіснішими, ніж невідомих виробників. Якщо родинний бюджет не дозволяє купити новий PocketBook чи Kindle, краще купити б\в книгу цих виробників. По якості вони як правило краще, ніж книга невідомого виробника, але з купою додаткового функціоналу.

Важливо звернути увагу на міцність корпусу. Нехай гаджет буде важчим, проте стійкішим до ударів. При купівлі варто добряче пом'яти корпус в руках та помацати його, щоб оцінити його міцність.

В електронних книгах важлива наявність підсвітки. Але вона як правило, притаманна новим моделям. Якщо її нема, то треба уважно слідкувати за достатним рівнем освітлення місця, де дитина користується електронною книгою.
Зручно, коли у книги сенсорний екран, але не обов'язково - на книзі є спеціальні кнопки за допомогою яких "гортаються" сторінки. Відмітимо, що e-book з сенсорним екраном коштує дорожче, ніж без нього.

При купівлі планшету, окірм корпуса, найважливішим є зв'язка матриця-процесор. Матриця повинна давати найбільш якісну картинку (яскравість, антиблік, природність кольорів, кут огляду) за ті гроші, які ви можете собі дозволити. Процесори (звичайний і графічний) відповідають за швидкість відтворення, плавність рухів, комфортність перегляду.

Дисплей повинен бути дуже якісним по картинці і по кутах огляду. Якісний планшет не має блікувати і сильно змінювати контрасність при повороті екрану.

Які гаджети потрібні школярам - фото 5

Як не нашкодити здоров'ю дитини електронними гаджетами

Офтальмолог Марьяна Куценко розповіла depo.ua правила поводження з гаджетами.

Дитина не має "залипати" в телефоні, електронній книзі і планшеті цілий день. Телефон - найбліьш шкідливий для читання та ігор девайс: у нього найменьший екран, найдрібніший шрифт, погана контрасність. Тому телефон у дитини має використовуватись лише для зв'язку, але не для навчання.

Хороша електрона книга створена так, щоб по різним показникам максимально наблизитись до папервого варіанту: колір, матовість, контастність екрану та інші характеристики. Тому при використанні рідера варто дотримуватись тих правил, які притаманні для "здорового читання". Це:

- відстань від очей до книги має складати не меньше 30 см. Оптимальний для здоров'я очй варіант - читати книгу, встановив її під кутом 45 градусів;
- розмір шрифта не меньше 4 мм;
- місце читання має бути достатньо освітленим. При штучному освітленні -настільна лампа має знаходитись зліва від дитини. Світло від лампи не має падати на лице та голову дитини;
- не варто читати e-book в транспорті: читання з поштовхами та вібрацією призводить до виснаження м'язв, які відповідають за фокусування ока. Таке перенапруження, як праивло приводить до розвитку близорукості та інших хвороб очей;
- не читати лежачи, так як при читанні важко дотримуватись рекомендованої відстані 30 см. Окрім того в лежачому положенні погіршується циркуляція крові, в наслідок чого виникають застійні явища в корі головного мозку;
- для зняття навантаження кожні 30 хв варто робити переву на 15 хв. Під час якої корисно зробити гімнатику для очей та кілька вправ, щоби розм'яти тіло.

При використанні  планшету діють вищеозначені правила. Окрім того, лікарі рекомендують обмежети користання девайсом у дітей до 2 годин на день. А дітей з проблемами очей взагалі не рекомендується саджати за планшет, або робити це, отримавши детальну консультацію офтальмолога.

Ну і звісно, універальна порада для всіх батьків - не робити з гаджета няньку. Іншими словами, не заміняти спілкування з дитиною на гру з електронними девайсами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme