Чи варто в Україні побудувати Пантеон для праху Бандери та героїв АТО

Журналісти depo.ua опитали політиків та вчених з приводу того, чи варто перенести могилу Степана Бандери, керівника ОУН УПА, з Німеччини до України

Чи варто в Україні побудувати Пантеон дл…

Протягом останнього року могили Бандери у Мюнхені не дає вандалам спокою.

Днями білий мармуровий хрест з обох сторін розмалювали червоною фарбою. Про це повідомили туристи, які відвідували могилу Бандери. Значний збиток вандали не завдали. Фарбу відмили фактично відразу. Це вже був третій акт вандалізму за останній рік. 

Чи варто переносити могилу Степана Бандери в Україну - фото 1

Наприклад, минулого літа зловмисники взагалі скинули хрест і намагалися розкопати могилу.

Чи варто переносити могилу Степана Бандери в Україну - фото 2

Чи варто переносити могилу Степана Бандери в Україну - фото 3

Після останнього інциденту родичі Степана Бандери заявили, що встановлять на могилі сигналізацію та відеоспостереження.

Але швидше за все, навіть це лише ще більше заохотить вандалів до злодіянь, яких хлібом не годуй, а дай позловтішатися над українською пам'яттю.

Цікаво, що свого часу колишній президент України Віктор Ющенко пропонував збудувати Пантеон слави героїв - визволителів України. Зокрема розгяладалося декілька місць для розташування цього пантеону - від Аскольдової могили до парку на території Софіївського собору. Однак тоді цей проект так лишився на словах.

Журналісти depo.ua вирішили опитати відомих політиків та науковців, чи варто Україні зараз повернутися до цього  проетка, зокрема хоча б перевести багатостраждальну могилу Степана Бандери з Німеччини в Україну.

Богдан Бенюк, актор та колишній народний депутат ВО "Сводобда":

Чи варто переносити могилу Степана Бандери в Україну - фото 4

Я за те, щоб перевозити могилу Степана Бандери до України. Треба робити пантеон і треба чітко охороняти пам'ять тих українців, які чимало зробили для своєї Батьківщини. Якщо ми хочемо побудувати міцну націю, то вона повинна оберігати своє ім'я і прах видатних українців. А Степан Бандера саме таким і був.

Не знаю наскільки це важко чи легко зробити. Але я впевнений, якщо буде політична воля, то це цілком реально.

Якщо ж пустити цю ситуацію на призволяще, то подальші провокації, аби дестабілізувати дух українців, неминучі. Тобто і далі у Мюнхені будуть нищити могилу Степана Бандери.

Але у першу чергу ми маємо подолати іншого вандала. Я маю на увазі того, який зараз лютує на Сході України.

Мирослав Попович, директор Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України:

Чи варто переносити могилу Степана Бандери в Україну - фото 5

Скажу відверто, що як громадянин, я дуже високо оцінюю патріотизм та вчинки, які зробив Степан Бандера. Він продемонстрував надзвичайний патріотизм і силу волі не лишу у боротьбі проти фашистів, а й у визвольній війні за Україну.

Інша площина питання - це оцінка діяльності політичної партії ОУН УПА. Сьогодні не можна і недоречно ототожнювати діяльність Степана Бандери з жодною політичною партією України. Не будемо ламати списи. Ця епоха вже давно позаду. ОУН УПА - це вже анахронізм.

І взагалі діяльність Степана Бандери мають давати у науковому середовищі. Де будуть діяти об'єктивні чинники.

На мою думку, цим питанням повинні займатися політичні сили, які настільки себе ототожнюють з діяльністю Степана Бандери.

Зрештою наразі для України є актуальнішим інше питання. У нас ворог біля воріт. І всім політичним силам потрібно об'єднатися, аби дати йому достойну відповідь.

Вадим Денисенко, народний депутат від "Блоку Петра Порошенка":

Чи варто переносити могилу Степана Бандери в Україну - фото 6

Нам потрібно повернутися до однієї з небагатьох, але гарних думок Віктора Ющенка. Я маю на увазы створення такого собі пантеона в Києві чи в будь-якій іншій частині України. У нас часткову роль пантеону відіграє Байкове кладовище у Києві та Личаківське - у Львові.

Але очевидно, що нам потрібно започаткувати створення такого собі пантеону, де потрібно зібрати і поховати визначних українців. Наприклад, того самого Мазепу, Петлюру, і Пилипа Орлика, зробити ту ж саму символічну могилу Петра Сагайдачного, яка зараз знаходиться на території Києво-Могилянської академії.

І от саме з такої точки зору до цього питання потрібно підходити. А от просто брати і висмикувати якогось окремого українського героя і робити його перепоховання - не потрібно. Це не матиме великого ефекту.

Але думаю, сьогодні у більшості політиків такої думки навіть у головах немає. Максимум на що можна розраховувати - це на теоретичні розмови. Не більше того.
Хоча бюджет для цього проекту, як на мене, буде не дуже великим. І під цей проект можна знайти спонсорські гроші. Але спочатку для цього проекту потрібна політична воля і потрібно визначитися з місцем для проекту та його філософією.

І насправді практично кожна країна світу має таке кладовище, бо вони є таким об'єднуючим моментом для нації. Наприклад, у Великій Британії - це Вестмінстер, у США - це Арлінгтонське кладовище, у Франції - Перл ла Шез. 

Але в Україні про символічні речі сьогодні мало, хто говорить і мало хто думає. Хоча вони можуть відігравати дуже важливу роль.

Вадим Красноокий, лідер гурту Mad Heads:

Чи варто в Україні побудувати Пантеон для праху Бандери та героїв АТО - фото 7


Степан Бандера в українських реаліях був однією з центральних персон для створення української державності. Суперечки про те чи він герой чи ні, були актуальними у мирний час.

Коли ми знаходимося у стані війни, суспільство зовсім інакше на це дивиться і потрібні ті герої, які боролися за незалежність України збройними методами.
Але я не маю однозначної думки, чи варто перезаховувати його зараз.

Звісно, нам потрібні свої легендарні постаті, на які ми будемо рівнятися. Але тут треба знати межу і не зробити черговий мавзолей.

У будь-якому випадку акти вандалізму будуть тільки зміцнювати цей образ. Тут ніхто не зможе зашкодити ні цій історичній постаті, ні цьому образу героя, щоб з ним не зробили. Хоча насправді з ним й так вже зробили все, що тільки можна.

Але з часом відбувається переоцінка цінностей. Відкидаються радянські міфи.
Зрештою, не виключено, якщо цю могилу перевезуть до України, що й тут не буде актів вандалізму.

Просто ця постать є дуже резонансною. Вона для наших супротивників, як червона ганчірка.

А з іншого боку - нам ніби це потрібно берегти. Але головніше все ж берегти пам'ять. І цей процес насправді вже йде.

Вже протягом цього року почала змінюватися українська свідомість. Ми знаємо, що дуже багато людей на Сході країни почали називати себе бандерівцями. Ще півтора роки тому вони про Бандеру нічого не знали. І це дуже серйозна постать для України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme