ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

За чотири дні – у великій політиці, чи як політична школа розводить своїх учнів

Можливість втрапити у велику політику багатьом уявляється ключем до успіху. Придбати такий ключ із численних сітілайтів пропонує "Школа помічника народного депутата"
Depo.Життя
16 грудня 2015 15:00
ФОТО: depo.ua
За чотири дні – у великій політиці, чи як політична школа розводить своїх учнів
За чотири дні – у великій політиці, чи як політична школа розводить своїх учнів

Заклад позиціонують як першу у своєму роді навчальну програму з професійної підготовки помічників депутатів. Як зазначається на офіційному сайті, підготувати фахівців беруться за 30 лекцій і два тижні стажування. Викладають у школі нардепи, юристи, психологи, політологи і політтехнологи. Після циклу лекцій студентів розподіляють на стажування у Верховну Раду, Київську міську раду та інші міські ради.

Depo.ua вирішив розібратися, наскільки заклад виконує свої обіцянки, і чи реально затесатися у лави помічники нардепів за лічені дні.

Як розповіла куратор школи Аліна Мироненко, на навчання школа бере всіх охочих.

"Але після навчання проводимо конкурсний відбір, дивимося на резюме, студентів, вони пишуть контрольну роботу по лекціям, які прослухали, роблять творче завдання. Оцінює роботи експертна комісія з трьох-чотирьох осіб – представника парламенту (або нардепа, або помічника нардепа), політтехнологів і представника школи", - розповідає куратор.

Пояснює, що наразі на стажування потрапляє 40% найуспішніших студентів: 25% - до Верховної Ради і 15% - до Київської міської ради. Втім, на попередніх двох курсах на стажування потрапляли всі, але відсоток залежить від кількості запитів, що надходять від професійних роботодавців.

"Всі випускники у нас потрапляють в кадровий резерв. Якщо до нас звертаються депутати і політтехнологи в пошуках стажерів та працівників, ми відправляємо їм резюме", - наголошує Мироненко.

За її словами, оплативши навчання, можна сподіватися, що програма на левову частку відповідатиме заявленій.

"Здебільшого відмовляється один-два лектори. Їхні лекції переносяться на наступний набір. І студенти, яким не вдалося послухати потрібних спікерів на своєму курсі, можуть безкоштовно відвідати наступні", - каже куратор закладу.

Акцентує, що випускники школи наразі працюють у Семена Семенченка, Вікторії Сюмар, Руслана Сольвара, Мустафи Наєма, а за півтора року роботи школи на роботу влаштувалося 110 студентів.

НАРДЕПИ НЕ ПАМ'ЯТАЮТЬ ПРО СТАЖЕРІВ

Список депутатів, в яких проходять стажування клієнти школи, вельми широкий – згідно з інформацією офіційного сайту закладу, випускники стажувалися у Миколи Княжицького, Марії Матіос, Юрія Македона, Степана Кубіва, Володимира Парасюка, Наталії Велесової.

Чи реально за чотири дні вскочити у велику політику - фото 1

Лекцію читає Юрій Ободовський, помічник-консультант Марії Матіос, який закінчив Школу

Depo.ua сконтактував із лекторами та людьми, у яких ніби-то стажувалися випускники школи, аби розповідати про навички стажерів та якість їхньої швидко набутої освіти.

Політолог Тарас Березовець підтвердив, що прочитав дві лекції для двох курсів студентів.

"Це лекція про мажоритарну компанію та особливості проведення місцевих виборів. Не знаю щодо інших лекцій, але на моїх був аншлаг", - прокоментував Березовець.

А от депутат від "Народного фронту" Микола Княжицький, в якого нібито проходять практику випускники, зазначив, що не пам’ятає бодай когось із них у себе на стажуванні.

Чи реально за чотири дні вскочити у велику політику - фото 2

Не пам’ятає роботи зі стажерами і депутат від БПП Юрій Македон.

"Я вже не співпрацюю зі Школою, хоча раніше виступав там із лекціями. Коли дізнався, що вони беруть гроші з людей і при цьому не забезпечують адекватних умов навчання – нормального харчування, просторих залів та інших подібних моментів, відмовився", - розповів Македон.

На прохання оцінити можливості, які школа надає своїм студентам, лаконічно зазначив, мовляв, будь-який досвід корисний, і все залежить від людини.

Відшукати нардепа, в якого таки проходили практику випускники, вдалося з третьої спроби. Як зазначила нардеп від "Самопомочі" Наталія Веселова, у неї було кілька стажерів.

"Мені складно щось сказати про рівень підготовки. Всі приходили з різним рівнем знань і навичок. Деяких я б залишила працювати, але мені нічим платити", - розповіла Веселова.

СПІКЕРІВ ПІДСУНУЛИ НЕ ТИХ

На сторінці Школи у "Фейсбуці" вельми непоганий рейтинг у 4.4 бали із 5 можливих. Втім, серед відгуків чимало негативних. Колишні студенти називають школу "лохотроном" і "кидаловом".

"Це все кидалово жорстке, фігня повна. Друзі, хто проходив, досі мріють потрапити на стажування хоч кудись, одне тільки, гроші дуже своєчасно збивають..." – написала на сторінці користувачка Наталія Корсунова.

Подібну думку висловила і, наприклад, випускниця школи Аліна Стеценко.

"Ще раз переконалася, що це лохотрон! Відвідуючи лекції та виконуючи роботи, ми чітко вказали, за якими напрямками хочемо себе бачити. Потрапити в якісь організації, політичні партії, в Верховну або Київську обласну раду. Лектори були нардепи, помічники нардепів. Але здебільшого ми всі потрапили до "піарщиків". Я чітко вказала банківський сектор, мені дзвонили і говорили, що подали саме туди. Але поставили перед фактом - або до піарниці, або журналістика", - відписалася користувачка.

Як прокоментувала випускниця depo.ua, проблеми зі Школою в неї почалися ще до початку занять. Жінка надіслала заявку на програму, яка коштувала 3000 грн, а коли їй передзвонили, назвали вже іншу ціну – на 500 грн більше. Втім, пробивний характер допоміг – Стеценко вдалося відстояти свою правду.

Чи реально за чотири дні вскочити у велику політику - фото 3

Аліна Стеценко з Леонідом Кравчуком

"В програмі в якості спікерів були зазначені Віктор Пинзеник, Нестор Шуфрич, кілька нардепів з "Батьківщини". В перший день дізнаємося, що програму змінено. Серед серйозних політиків у перший день лишився тільки Леонід Кравчук. Але ж я особисто приїхала на Пинзеника. А були ж люди з інших міст - Харкова, Запоріжжя, Луганська", - нарікає Аліна.

Додає, що програму наступних днів теж змінили – серед нардепів були Михайло Головко та Вадим Івченко. Крім них – політологи, піарники та інші експерти.

"Майже всі говорили одне і те саме. Все це я могла прочитати сама, відкривши законодавчі акти. Розговоритися з людьми теж було мало можливостей – великий натовп у 300 студентів постійно фотографувався", - каже Стеценко.

Нарікання викликали і іспити – за словами співрозмовниці depo.ua, певна кількість студентів приходила вже з готовими відповідями. Розговорившись з однокурсниками, Аліна дізналася, що їхні родичі вже працюють у великій політиці. Але аби зробити кар’єру у великій політиці, потрібен запис у резюме – досвід роботи чи спеціалізована освіта. А в нинішніх реаліях школа може стати таким пунктом.

За результатами іспитів Аліна мала проходити стажування в громадському секторі – організаціях при обласних радах.

"Я 17 років працюю заступником голови відділу банку і чітко вказала, що прагну працювати в фінансовій сфері. Але на це не зважили, записавши мене до піарниці Тетяни Дубровіної", - коментує Стеценко.

Втім, хоча за умовами договору, розпочати стажування мали ще півтора місяці тому, випускниці досі не подзвонили. Аліна підкреслює, що деякі її однокурсниці наразі навіть не знають, де стажуватимуться.

НА НАВЧАННЯ ТА МЕТОДИКУ ЦЕ НЕ ТЯГНЕ

Випускник школи Дмитро Бобров каже, що не назвав би відвідування школи навчанням.

"Кілька днів лекцій різних спікерів, здебільшого цікавих. Але були і не дуже. Методики я ніякої не помітив. Просто цікаво послухати депутатів, поставити питання і все", - каже хлопець.

Каже, на стажування обирали лише найкращих, в число яких потрапив і він.

"Проблема в тому, що обираєте не ви, а вас. І тут вже, як пощастить. Мене запросили до Пашинського, точніше – його помічниці. Ми з нею трохи один одного помучили, і на цьому все. Але я чув і хороші відгуки", - наголошує Бобров.

Після закінчення Школи в помічники нардепів Дмитро податися не надумав – говорить, не було такої мети. Вчився ж для того, аби поспілкуватися з цікавими людьми.

ВІДСУТНІСТЬ ПРОФІЛЬНОЇ ОСВІТИ ЗАВАДИТЬ НЕ ЗАВЖДИ

Помічниця Веселової Олеся Цибулько прочитала у школі власну лекцію, а от якість освіти в цілому оцінювати не береться. На її думку, за умови проходження стажування і наявності здібностей, такі курси можуть допомогти працевлаштуватися.

Лекція Цибулько була присвячена тому, які якості, власне, мають бути у помічника законодавців.

Чи реально за чотири дні вскочити у велику політику - фото 4

"В ідеалі у депутата повинно бути 4 помічника з різними функціями - юрист-законотворець, помічник-адміністратор, помічник-експерт за напрямком комітету, помічник-прес-секретар. Якщо ж депутат-мажоритарник, одного з них може замінити людина, яка буде приймати на окрузі", - розповідає Цибулько.

Сама вона займається законотворчістю і частково – адмініструванням. Пояснює, що наразі помічника лише два, адже грошей на них виділяють небагато. На прохання depo.ua Цибулько розповідає про власний шлях становлення.

"Ми з депутатом соратники. Займались громадською діяльністю ще з 2012-2013 року. Потім разом брали участь у створені батальйону "Донбас". Другого помічника знайшли вже у передвиборчих перегонах. Якби виділяли нормально грошей ми би ще взяли, бо роботи багато. Якщо зі школи – то спершу на громадських засадах. Але тут постає ще й питання приміщення – у нашому кабінеті тільки два столи", - каже Ольга.

Чи реально за чотири дні вскочити у велику політику - фото 5

Додає, що закінчувала факультет менеджменту, а в Верховній Раді пройшла курси підвищення кваліфікації з законотворення і пройшла курс навчання у Школі політичних студій.

Втім, на думку Цибулько, шукати себе у даній сфері можна людям з будь-якою освітою.

"Якщо говорити про адміністратора і помічника в окрузі, все залежить від здібностей конкретної людини. Втім, щоб бути експертом, потрібно мати досвід у відповідній сфері та праці у міністерстві", - наголошує співрозмовниця depo.ua.

БЕЗ ЗАЙВИХ СПОДІВАНЬ

Новий набір в Школу помічника народних депутатів стартує у лютому. Наразі вартість не оголошується, але пройти новорічний курс пропонувалося за 2,8 тис. грн. Зрештою, сума не така вже й нечувана, з огляду на середньоринкову ціну студій від профі з найрізноманітніших сфер.

Так, на порталі training.com.ua читаємо, що, наприклад, вартість одноденного тренінгу з ефективного підбору персоналу сягає 1, 7 тис. грн, тренінг для людей, які хочуть влаштуватися топ-менеджерами тягне на 990 грн, а освоїти новітні маркетингові стратегії на дводенному тренінгу пропонується аж за 14 тис. грн.

Правда, зважившись навчатися в школі, з надто райдужними сподіваннями краще розпрощатися, адже Україна ще не позбулася пострадянської звички виконувати озвучені обіцянки лише "приблизно" і не в повному обсязі.

Для тих же, хто шукає нового досвіду та нової інформації і припускає, що щаслива можливість може цього разу і не випасти, навчання може принести певні дивіденди.

З іншого боку, чотири дні назад Верховна Рада прийняла у другому читанні закон "Про державну службу", згідно з яким помічники народних депутатів позбавляються статусу держслужбовців, а з ним – і омріяних плюшок у вигляді надбавок до зарплатні та розширених кар’єрних можливостей. З цим і  вимоги до помічників можуть стати менш офіційними.

Припустимо, нардепи ще частіше набиратимуть собі в команду людей, з якими вже співпрацювали на практиці, і яких перевірили в реальних проблемних ситуаціях, як у прикладі з Цибулько.

Тож реальні спільні проекти (а наразі чимало народних обранців готові відкрити вуха для цікавих пропозицій) зважатимуть набагато більше за будь-який офіціозний напис у резюме. Що, звісно, не означає, що на профільних курсах та студіях не можна обрости ідеями та потрібними зв’язками.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя