Чи можна домастурбуватися до імпотенції: Як порно впливає на дорослих

Чи справді порно - це зло, чому воно по-різному впливає на чоловіків та жінок,  як перегляд фільмів для дорослих може зіпсувати чи покращити стосунки і чи можна порноманію порівняти з наркозалежністю

Чи можна домастурбуватися до імпотенції:…

Ви ж теж робите це, чи не так? А вас часто лякали, що порно - суцільне зло? Журналіст Depo.ua дізнавався, як перегляд контенту 18+ впливає на дорослих.

Ми переглянули безліч досліджень, поговорили з сексологом і напевне можемо сказати  - нічого певного щодо порно немає. Натомість є багато цікавого.

Кожну хвилину на один з найбільших порносайтів Pornhub заходить близько 64 000 людей. Кожну хвилину на сайті програється понад 207 тисяч відео. Кожну хвилину усі гості продивлюються понад 10 000 годин порно, а сайт обробляє понад понад 57 тисяч запитів. І це статистика лише одного із порно гігантів за 2018 рік (Україна, до речі, займає 16 місце за кількістю переглядів порно у світі на цьому сайті).

Згідно ж з опитуванням, проведеним Barna Group (2014-2016), аудиторія порно виглядає так:

Цифри вражають. Але як споживання такої кількості порно впливає на нас, наші стосунки і якість сексу в цілому?

Науковці поки що не надають чіткої відповіді на це запитання. Зате є чимало поживи для роздумів.

Порно і стосунки

Перше, що варто зазначити - порно не  обов’язково має згубний ефект на стосунки і самопочуття людини, ба більше - може приносити користь. Врешті, все залежить від сприйняття конкретної особи, а не самого контенту.

Проте, коли споживання порно стає надмірним, це дійсно може приносити глобальні проблеми у стосунки. Професори Дастін Стюарт і Дон Шиманський провели опитування студенток в Університеті штату Теннессі, Ноксвілл. Вони виявили, що молоді жінки сприймають перегляд порно їх сексуальними партнерами досить гостро: це сприяло зниженню їх самооцінки, зменшувало сексуальне задоволення при статевому контакті та якість стосунків у цілому.

Але не все однозначно. У дослідженні 2013 року вчені з Університету Бригама Янга і Університету штату Міссурі обстежили гетеросексуальні пари, які на той момент були одружені або проживали разом. З’ясувалося, що споживання порно чоловіками було пов'язано з більш низькою якістю сексу як для чоловіків, так і для їхніх партнерок. Використаня порно жінками натомість було пов’язане з поліпшенням для них якості сексуального життя.

Дослідниці Бріджит і Патріція Морокоф повідомили про аналогічні результати: споживання порно чоловіками супроводжувалося нижчим рівнем частоти та якості сексу у стосунках. Перегляд порно жінками мало прямо протилежний ефект.

Бріджит вказала на два можливих пояснення таких результатів. "По-перше, в той час як чоловіки частіше переглядають порно на самоті, жінки більш схильні дивитися його зі своїми партнерами для нового сексуального досвіду. Це щось, що вони включають у свій "ритуал кохання", - коментує вона для Американської асоціації психологів.

Чоловіки і жінки часто дивляться різні типи порно. Чоловіки більше звертають увагу на сексуальні акти поза контекстом, де навіть не видно обличчя людини. Жінки частіше обирають м’якше "парне порно" з різноманітними сюжетами. 

І хоча порно може покращити сексуальне життя деяких пар, часто воно працює у зворотній бік. Коли хтось у парі зловживає переглядом порно (а частіше це чоловіки), ця людина може все далі віддалятися від свого парнера як в емоційному, так і в сексуальному плані. Ці чоловіки повідомляють про "підвищену таємничість, меншу інтимність а також більше напруження", - зазначає Бріджит.

Порно - це яйце чи курка?

Не зрозуміло однак, що у таких випадках є першопричиною. Чи "підсідають" люди на порно, якщо вже незадоволені своїми стосунками? Чи партнер/ка віддаляються емоційно і втрачають інтерес до сексу, вже коли їх "половинка" починає зловживати переглядом "фільмів для дорослих"?

Бріджит каже, що обидва варіанти вірні, ґрунтуючись на парах, у яких вона брала інтерв'ю. Ці два сценарії мають тенденцію підживлювати одне одного. Якщо пара проходить через "холодний" період, людина може дивитися більше порно, щоб заповнити порожнечу. партнери можуть відчувати через це загрозу для стосунків, особисту образу або збентеження.

Жінки часто повідомляють, що у таких ситуаціях відчувають себе менш привабливими, бо не можуть зрівнятися з акторками із порно. Результат: ще менше сексу, ще більше порно і стосунки, які продовжують розгойдуватися.

Сексолог Оксана Єфремова говорить, що у її практиці були подібні випадки. "Буває, що і жінка, і чоловік очікували, що партнер відповідатиме певним стандартам і діятиме відповідно того, до чого вони звикли на екрані. Скажімо так, є і чоловіки, і жінки, які вважають що те, що вони бачать у порно і є нормою реальності. Врешті, все залежить від особистого досвіду і навичок критичного мислення".

Останнє часто і є визначальним щодо впливу порно на людину. На думку Оксани, наявність реалістичної, наукової та доступної  інформації про секс та фізіологію людини знижують ризик негативного впливу порно на сексуальне життя, і залишають вплив позитивний.

"Позитивні моменти порно - можливість отримати задоволення іншим способом, можливість урізноманітнити відчуття та сексуальний досвід - як індивідуально, під час мастурбації, так і у парі. Можливість піддивитися нові техніки та ідеї. Не як підручник, а як художній фільм, що може надихнути на власні експерименти.

Як художні фільми створені для задоволення емоційних потреб, так і порно - також художній фільм, вигадка, створена для задоволення сексуальних потреб

Тобто в самому по собі порно,  як і у фільмах, в цілому нема зла як такого. Шкода від нього залежить від сприйняття. Звісно, ми не маємо на увазі грубі, неетичні фільми, де відсутня згода або заподіюєтся шкода".

Однак, у реаліях, зазначає експертка, люди часто сприймають порно за "чисту монету". "Якщо ми беремо середньостатистичну, не завжди психологічно дорослу людину з орієнтацією на зовнішні фактори, то за умови невеликого власного досвіду і відсутності іншої інформації про секс, багато людей дійсно приймають те, що відбувається у порно за норму і відображення дійсності". 

І останнє може бути справжньою національною порно-бідою.

"Я б наголошувала на необхідності сексуальної освіти, бо для багатьох порно - це єдине джерело інформації. Уроки статевого виховання для дітей, сексологи - для дорослих, є курси, є медичні дослідження. Все вирішують навички критичного мислення, сприйняття та аналізу інформації.

Багато проблем у стосунках, багато сорому, емоційних та фізичних  негараздів в Україні - через відсутність сексуальної освіти

 Елементарно, дуже багато дорослих людей, які живуть статевим життям, не знають про банальні засоби безпеки, засоби запобігання вагітності та передачі венеричних захворювань. Або ж соромляться сходити до лікаря за наявності проблем. Тут уже актуалізується питання здоров’я, а не лише якості задоволення", - каже сексолог.

Чи зробить з вас порно "швидкостріла"?

Навряд чи. На думку сексолога Оксани Єфремової, на довжину статевого акту впливає не стільки порно, скільки супровідна його перегляду мастурбація, яка може призвести до серйозного зниження чутливості. 

"Тут у більшій ступені все залежить від частоти, регулярності та інтенсивності сексу з іншою людиною. Коли ми говоримо про нав’язливу звичку (дивитися порно, - ред.) то людині стає важко збудитися, отримати задоволення, сексуальну розрядку з реальним партнером.  До того ж, якщо ми говоримо про звичку чоловіків мастурбувати під порно, то часто під час сексу з реальною людиною виникають проблеми з ерекцією. Тому що звикаєш до сильних стимулів - як візуальних, коли швиденько проклацав усі найцікавіші моменти, так і фізичних - інтенсивних рухів, часто без лубриканту. Потім під час реального сексу чоловіку важко підтримувати ерекцію на необхідному рівні через те, що відчуття більш м’які - менше тиску, менше інтенсивності.

Такі чоловіки часто можуть кінчити під час сексу виключно при активній стимуляції партнеркою статевого члена руками або під час мінету.

У жінок, по суті, схожі механізми. Якщо порно стало звичкою, то під час сексу з реальним партнером важко збудитися, втриматися у відчуттях "тут і зараз", бо є якась ідеальна картинка у голові без відволікаючих факторів, є звичний шлях отримання задоволення".

Чи існує порнозалежність?

Ми не можемо стверджувати, що контент 18+ сам по собі може викликати залежність. "Порно-манія" не визнана офіційним діагнозом, але для деяких людей нав’язливе бажання переглядати порнографію є реальною проблемою.

Скільки людей, переглядаючи порно на регулярній основі, не можуть протистояти бажанню його дивитися визначити неможливо. Опитування Інституту Кінсі виявило, що 9% постійних споживачів порно у США безуспішно намагалися позбутися звички. Це дослідження було проведено в 2002 році. Враховуючи, що наразі контент "для дорослих" є набагато доступнішим і різноманітнішим, ми можемо припускати, що ця цифра збільшилася.


Це цікаво: 

Я дивлюся порно і мастурбую. Як реагує мозок?

  • Під час перегляду порно вивільняється дофамін, який, окрім почуття задоволення, робить людину різко сфокусованою і дає їй відчуття спраги. "Це саме те, що мені зараз потрібно". 
  • Окрім того, вивільнюється норадреналін, відповідальний  за пильність і зосередженість. Також вивільнюються окситоцин і вазопресин. Ці гормони допомагають сформувати довгострокові спогади для клітин. Вони "прив'язують" спогади людини до об'єкта, який приносив їй сексуальне задоволення.
  • Ендорфіни, природні опіати, створюють "високу" хвилю задоволення по всьому тілу. А після розрядки відбувається викид серотоніну,  викликаючи почуття спокою і розслаблення.

Надмірне споживання порно може мати особливо явні наслідки, для тих, хто вже схильний до компульсивної (нав’язливої) сексуальної поведінки. 

Ряд досліджень, (наприклад, дослідження Кембриджського університету) виявляло схожіть мозкових реакцій у  секс-залежних на порно з реакцією наркозалежних на наркотики. Це ж дослідження виявило кореляцію між активністю мозку і віком. (Чим молодшими є споживачі, тим більшу нейронну реакція на порно вони демонструють). 

Інше дослідження також виявило, що деякі різновиди нав’язливої поведінки, такі як інтернет - адикція (звикання), вмикають нейронні процеси, аналогічні наркоманії. Там також зазначається, що "залежність" від порно та інтернету схожі. 

"Компульсивна поведінка, в тому числі надлишковий перегляд порно, переїдання і азартні ігри стає все більш поширеним явищем. Це дослідження робить нас на крок ближчими до з'ясування того, чому ми продовжуємо повторювати поведінку, яка, як ми знаємо, потенційно завдає нам шкоди", - заявив в коментарі  The Telegraph Джон Вільямс , глава відділу неврології і психічного здоров'я в Wellcome Trust, який фінансував дослідження. "Чи будемо ми боротися з сексуальною залежністю, токсикоманію чи розладами харчової поведінки, у будь-якому разі це - важлива мета".

Вивчають і фізіологічний вплив порно: так, дослідження вчених з Каліфорнійського університету 2015 року виявило рідкісну позитивну кореляцію між порно та лібідо, хоча більшість інших робіт мають протилежні результати. За повідомленням The Telegraph, фахівці NHS відзначали збільшення випадків еректильної дисфункції у здорових молодих людей і вважали перегляд порно однією з основних причин такого "сплеску". 

Цю інформацію з досвіду  власної практики підтверджує і сексолог Оксана Єфремова:

"Найчастіше це чоловіча історія, коли з реальною партнеркою існує проблема з отриманням оргазму і підтримкою ерекції, якщо був довгий етап перегляду порнофільмів і самозадоволення. Але тут важко сказати, що є ключовим - чи режим самозадоволення - однотиповий і інтенсивний, чи візуальна складова. Найчастіше це поєднується в єдине ціле.

Фактично, можна домастурбуватися до еректильної дисфункції

У жінок йде зниження чутливості. Звісно, це не впливає на здатність вступати в інтимний контакт, але сильно впливає на рівень відчуттів і задоволення". 

Чи може порно зробити людину небезпечною?

На особисту думку сексолога Оксани Єфремової, у випадку із переглядом агресивного контенту сформованою, дорослою людиною - ні. "

"Якщо у психологічно зрілої людини є потяг до грубості, агресії, то з порно вона може безпечно його реалізувати"  

"Тут, швидше, ідеться про підвищення стимулів для отримання тієї ж дози дофаміну. Тобто, якщо ми починаємо з якось лайтового контенту, з часом ми перестаємо отримувати з ним той рівень збудження і задоволення, який ми мали раніше. І тепер нам потрібне щось більш насичене. Це як із солоним чи гострим - нормальна їжа починає здаватися нам не солоною і поступово ми додаємо у страви все більше і більше солі. Якщо ми на деякий час сідаємо на дієту без солі, то з часом рецептори знову відчувають смаки, як раніше. Така ж формула діє і з порно. Тому що коли ти регулярно отримуєш подібний контент, прості сюжети вже не дають того "вау-ефекту", який був раніше".

Читайте також: Дитина дивиться порно. Чи справді це погано та що робити

Цікаво, що згідно з дослідженням 2014 року, перегляд порно корелює зі зменшенням ділянки головного мозку, відповідальної за відчуття задоволення. Вчені з Інституту Макса Планка в Берліні вивчили мозок більше 60 чоловіків під час перегляду ними порно, а згодом опитували їх про порно-звички.

Виявилося, що смугасте тіло мозку, відповідальне серед іншого за роботу "системи винагороди", було менших розмірів у тих, хто дивився багато порно. Це могло означати наступне: їм потрібна була більша візуальна стимуляція (жорсткіший контент),  аби по-справжньому збудитися.

Однак вчені так і не дійшли висновку: чи то ті, у кого ця ділянка менша звичайної, більш схильні до перегляду порно, чи то схильність піддослідних до перегляду порно вплинули на розмір смугастого тіла.
 

Коли варто почати непокоїтися?

Якщо ви або ваш партнер(ка):

  • Виявивили, що кількість часу, який ви витрачаєте на перегляд порно, постійно зростає
  • Відчуваєте провину після перегляду порно 
  • Витрачаєте години на день, переглядаючи порно-сайти, при цьому нехтуючи своїми обов’язками або сном
  • Наполягаєте на тому, що ваш сексуальний партнер переглядав порно або відігравав вашу порно фантазію, навіть попри її/його небажання
  • Якщо ви не можете займатися сексом без попереднього або супровідного перегляду порно
  • Не можете не дивитися порно, навіть якщо це знижує якість вашого життя

Я підсів(ла) на порно. До кого звернутися?

У першу чергу, варто подумати про зустріч із психотерапевтом та, подекуди, із психіатром для оцінки вашого психічного стану (нагадаємо, що ставити будь-які діагнози має компетентність виключно лікар-психіатр). Як йдеться на порталі Healthline, подекуди непереборна пристрасть до перегляду порно може бути ознакою психічних проблем, включно з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР).

Залежно від того, як порно впливає на ваше життя, лікар або терапевт може рекомендувати індивідуальну, групову або сімейну консультацію. Це допоможе вам зрозуміти справжні причини такої поведінки і працювати з ними, що врешті як змінить ваші "відносини" із порно так і в цілому покращить якість життя.

Проте при виборі консультанта будьте обережні: варто оминати "фахівців", які стверджують, що "спеціалізуються" на діагностиці і лікуванні залежності від порно. Важко "спеціалізуватися" на незатвердженому розладі, в якого відсутнє професійно узгоджене визначення або одноманітно викладені діагностичні критерії.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook