"Британський" коронавірус-мутант: У МОЗ дали роз'яснення та спростували фейки

У Міністерстві охорони здоров'я України розповіли про особливості нового мутованого штаму коронавірусу, який виявили у Британії, та розвінчали популярні міфи про нього
 

"Британський" коронавірус-мутант: У МОЗ…
Фото: Facebook Віктора Ляшка

Про це розповів головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко під час брифінгу, передає Depo.ua.

"За останні кілька тижнів у Великій Британії  було зафіксовано значне зростання кількості випадків коронавірусної хвороби у південно-східній Англії. Це змусило епідеміологів посилити контроль і розслідування. І вже 18 грудня вчені повідомили, що зафіксували циркуляцію нового варіанту коронавірусу. Цей варіант вірусу був виділений у 915 осіб. І попередньо говориться про 4 випадки, у яких новий варіант призвів до повторного захворювання COVID-19. Але ця обставина зараз ще додатково вивчається", – сказав Ляшко.

Він також додав, що через два дені після Британії ВООЗ заявила, що новий варіант коронавірусу був виявлений також у Данії, Нідерландах та Австралії.

В чому полягає мутація

За словами Ляшка, мутація полягає у тому, що змінюються спай-білки, білки-шипи, які є ззовні вірусу. Це призводить до того, що вірус змінює або може змінювати свої властивості.

Попередні моделювання, які були проведені у Великій Британії, дозволяють стверджувати, що ця мутація коронавірусу призводять до його кращого проникнення у клітини організму.У зв'язку з цим є загроза, що новий мутований штам коронавірусу буде швидше передаватися від людини до людини. Тобто збільшить коефіцієнт передачі. Це може призвести до швидкого поширення та виникнення нових спалахів коронавірусної хвороби у людей, які ще не хворіли або не вакциновані", – пояснив Ляшко. 

Він додав, що станом на сьогодні немає інформації, що мутований вірус збільшує летальність або впливає на тяжкість перебігу хвороби. Однак є одне застереження – більшість людей, які пцідхопили новий штам коронавірусу – молодші 60 років, а до 60 років хвороба протікає легше, ніж у людей похилого віку. Тому епідеміологи ще вивчатимуть це питання при подальших дослідженнях мутованого коронавірусу. 

Чому така мутація відбулася

"Вчені із Великої Британії говорять, що це могло виникнути внаслідок інфікування коронавірусом людини з імуносупресією. І саме довгий перебіг хвороби призвів до того, що імунітет не справлявся з боротьбою з вірусом і він продовжував розмножуватися в середині організму. І це призвело до мутації у білках-шипах", – сказав головний санлікар України.

Він додав, що також додатково вивчається і інша версія – мутація досить схожа на мутацію білка, яка була виявлена у норок з Данії.

"Хотів би наголосити, що віруси постійно змінюються і мутують. І поява нового штаму є очікуваним явищем і не є приводом для занепокоєння", – наголосив Ляшко.

Він також спростував низку фейків щодо нового штаму коронавірусу.

Фейк: Поява нового типу коронавірусу пов'язана з початком вакцинальної кампанії проти COVID-19 у Великій Британії

"Поява нового типу коронавірусу не пов'язана з початком вакцинальної кампанії проти COVID-19 у Великій Британії, оскільки цей штам коронавірусу був виявлений набагато раніше, ніж розпочалася кампанія імунопрофілактики. Схожа мутація коронавірусу, яка ніяк не пов'язана з подорожами до Британії, була зафіксована і у Південно-Африканській республіці. Наразі є близько 12 тисяч мутацій у коронавірусу, який циркулює на нашій планеті", – сказав Ляшко.

Фейк: В Україні використовують нечутливі тест-системи для ПЛР, які не вловлюють мутований вірус

"Після заяви Великої Британії ВООЗ звернула увагу усіх країн, щоб вони переглянули тест-системи, які використовуються, саме на прицільність щодо гену шипу "С" вірусу. Ми в Україні ще на початку пандемії прислухалися до рекомендацій ВООЗ і допустили до реалізації тест-системи, які визначають РНК вірусу за декількома фрагментами. Тому ми використовуємо як мінімум дві мішені. Тому навіть при появі нового штаму, наші тест системи спрацюють, і будуть чітко діагностувати вірус", – пояснив Ляшко.

Однак, за словами головного санлікаря, реагуючи на ситуацію, яка склалася у світі, в кінці грудня Центр громадського здоров'я МОЗ збере усіх виробників тест-систем для ПЛР, а також постачальників і поговорить з ними про зміну праймерів, які Велика Британія оприлюднить наприкінці грудня, щоб змінити наші тест-системи та додати мішень, яка буде "виловлювати" саме білок нового мутованого коронавірусу.

Рекомендації МОЗ 

  • Утриматися від поїздок до Великої Британії та з неї на територію України;

  • Утриматися від поїздок до Данії, Нідерландів та Австралії, де вже зафіксований новий тип коронавірусу; 

  • По можливості утриматися від поїздок до будь-яких країн, які перебувають у "червоній" зоні, порівняно з Україною. 

Нагадаємо, раніше британські вчені виявили новий, мутований, тип коронавірусу, який поширюється швидше, ніж відомі штами. Нова мутація коронавірусу на 70% заразніша, ніж інші види цього вірусу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme