Від профілактики до вакцини: Як вчені мріють побороти ВІЛ/СНІД

За останню декаду страшну хворобу вдалося частково приборкати. Позитивний тест більше не вважається смертним вироком, а з ВІЛ у крові можна прожити повноцінне життя

Журналіст відділу "Життя"
Від профілактики до вакцини: Як вчені мр…

Сьогодні у світі відзначають День боротьби із ВІЛ/СНІДом - хворобою, яка у 1980-ті поширилася до рівня пандемії і забрала 39 млн людських життів.

Наразі вірус значно збавив оберти, але все одно вбиває близько 1 млн людей щороку, зазначає Weforum.

У Східній та Південній Африці, де найвищий рівень захворюваності, люди не завжди можуть дозволити собі сучасні та ефективні пігулки.

В Україні, за оціночними даними, мешкає 241 тис. людей з ВІЛ. У минулому році У 2017 році в Україні щодня реєстрували близько 48 нових випадків захворювання на ВІЛ, близько 8 людей щодня помирали.

Профілактика у пігулках

Один з новітніх засобів боротьби з ВІЛ - доконтактна профілактика (pre-exposure prophylaxis, PrEP). За результатами досліджень, регулярний прийом таких пігулок знижує ризик заразитися на понад 90%, але лікарі акцентують, що препарати є не альтернативою, а доповненням до засобів контрацепції.

Вживати їх рекомендують партнерам у дискордантних парах (з різним ВІЛ-статусом), людям, які займаються секс-роботою та геям, які ведуть полігамне життя.

Втім, рекомендована Центром контролю та попередження хвороби пігулка "Трувада" обходиться у $1500 на місяць, тож багатьом недоступна.

Чи реально звільнити світ від вірусу?

Тривалість життя людей з ВІЛ значно подовжилася. Якщо рівень смертності у 1988 - 1995 сягав до 78%, вже у 2005 - 2009 він знизився до 5%.

Зараз, за умови раннього початку прийому антивірусних препаратів люди можуть сподіватися на нормальну тривалість життя та його якість.

Якщо знизити вірусне навантаження до мінімального рівня, який не визначається, людина не може передавати ВІЛ іншим.

Наразі ж вчені розробляють вакцину від хвороби - певні результати вже є, але чіткого проміжку часу, коли вона стане доступна для використання, поки не називають. Складність у тому, що у процесі реплікації вірус постійно мутує, тож імунній системі важко його відстежити та подолати.

Але вчені намагаються знайти вихід. Зокрема, у листопаді цього року у журналі Science Advances оприлюднили нову концепцію вакцини на основі протеїну Env, який входить у структуру вірусу. Ця молекула постійно змінюється, тож відтворити її у вакцині у порібній формі - завдання надскладне, йдеться у Medicalxpress.

Дослідницькому центру Scripps у Сан-Дієго вдалося знайти метод стабілізації протеїну для різних штамів вірусу. Зв'язаний з частинками, які імітують вірус за формою, протеїн викликає стійкі імунні реакції у мишей та кроликів. Зараз вакцини проходять випробування на мавпах.

"Цей новий підхід - загальне рішення тривалої проблеми створення вакцини від ВІЛ", - розповідає голова дослідницької групи Джіанг Джу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme