ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Борці із сексуальним насильством: Хто і за що здобув Нобелівську премію миру

Нобелівську премію миру отримають Деніс Муквеге та Надя Мурад за спробу припинити використання сексуального насильства як зброї у воєнних конфліктах 

Depo.Життя
5 жовтня 2018 14:00
ФОТО: depo.ua

Про це оголосив Нобелівський комітет, передає Depo.ua.

Деніс Муквеге працює гінекологом у східній Демократичній республіці Конго. У клініці у горах над Букаву Муквеге рятує життя тисячі жінкам, які потрапляють до нього за два кроки від смерті. Клініку лікар заснував у далекому 1999-му на початку Першої конголезької війни, коли зґвалтування стало засобом ведення війни. Жінок масово ґвалтували заради залякування та помсти.

Розрахований госпіталь на 400 ліжок. За 19 років Муквеге надав допомогу більше ніж 85 тис. пацієнткам.

Допомогу у медицинській діяльності лікарю надав Німецький інститут медичного місіонерства.

При цьому Деніс активно розповідає світу жахливі історії конголезок, привертаючи увагу до трагічної ситуації у країні, пише The New York Times.

Зокрема, у 2012-му він виступив із тематичною доповіддю в ООН.

За місяць після цього чотири озброєні молодики увірвалися у будинок лікаря, коли того не було вдома. Нападники взяли у заручники дочок Муквеге і взялися його чекати. Першим до захопленого будинку увірвався охоронець, якого бойовики зразу ж застрелили. Самому лікарю вдалося вціліти. Після спроби вбивства він поїхав у Париж, але менше ніж за рік повернувся.

Пацієнти самі зібрали кошти на його авіаквиток, продаючи ананаси та цибулю.

"Мої думки - з жінками моєї країни, які так багато страждали. Я бачив, що з ними робили. Я чув їхні розповіді про те, як озброєні військові ґвалтували їх і вбивали їхніх чоловіків, ґвалтували їх і вбивали їхніх дітей", - розповідав правозахисник.

У 2016-му він увійшов до сотні найвпливовіших людей за версією журналу Time.

Надя Мурад була серед тисяч жінок та дівчат з курдської меншини єзидів, яких викрали бойовики ІДІЛ після атаки північного Іраку у 2014-му. 19-річна Надя неодноразово була жертвою тортур і групового зґвалтування. Коли один з її кривдників залишив двері будинку, де її утримували, відчиненими, Надя спромоглася втекти. Завдяки допомозі однієї небайдужої сім'ї, дісталася у табір для біженців.

Тоді як більшість жінок таких трагедій мовчать і приховують своє ім'я, Надя наполягла, щоб журналісти назвали її та сфотографували. Вона розпочала всесвітню кампанію, розповівши свою історію Раді безпеки ООН, Палаті громад Британського парламенту, конгресу США та іншим організаціям.

Її дії переконали США визнати геноцид її народу від рук ІДІЛ. У 2016-му вона стала послом доброї волі ООН. Надя випустила автобіографічну книжку "Остання дівчина" і заснувала організацію Nadia's Initiative для допомоги жертвам насильства.

Загалом на нагороду цьогоріч претендували 217 людей і 112 організацій.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя