Біля Чорнобиля фіксують стрибки радіації: Рівень забруднення перевищений у сотні разів (КАРТА)

Біля Чорнобильської зони відчуження і поза нею зафіксували суттєві коливання та зростання рівня радіаційного забруднення, коли фон "стрибав" в сотні разів
 

Біля Чорнобиля фіксують стрибки радіації…
Фото: dazv.gov.ua

Про це повідомили екоактивісти громадської організації Save Dnipro на своїй сторінці Facebook, передає Depo.ua.

"Днями нашу увагу привернули дуже суттєві коливання рівня радіаційного забруднення  в межах зони відчуження та поза нею. Ми почали розбиратися та зрозуміли, що ситуація може бути небезпечною", – йдеться у повідомленні.

Зокрема, як зазначають екоактивісти, 17 та 18 листопада на станції моніторингу біля нового сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2 різко підскочили показники радіаційного забруднення.

"Так, показники 17 листопада о 18:08 сягнули неймовірних 124 000 нЗв/годину, тоді як стандартними навіть для цієї забрудненої місцевості є 210 нЗв/годину, що майже у 600 разів менше, а 18 листопада об 11:45 на сусідній станції "Відвідний канал" – 62 400 нЗв/годину, тобто майже у 300 разів вище звичайного значення.

Важливо зазначити, що саме 18 листопада відбулася історична подія для України та світу. До нового сховища СВЯП-2 вперше було перевантажене відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) з Чорнобильської АЕС (ЧАЕС) для тривалого зберігання (до 100 років)", – розповідається у дописі.

Як зазначають екоактивісти, першим, що спало нам на думку – підвищення спричинено саме цим перевантаженням палива.

"Але за твердженнями фахівців, з якими ми встигли проконсультуватися, таке забруднення від переміщення відпрацьованого ядерного палива неможливе. Мовляв, те паливо, що офіційно готують на захоронення ретельно закупорюють в контейнерах, які мають захищати від радіації. Тож питання ЧОМУ у день та у переддень завантаження ВЯП відбувалися такі надзвичайно високі стрибки радіації залишається відкритим. Або експерти помиляються.

Загадковості ситуації додає ще і той факт, що радіаційний фон стрибав у сотні, а то і тисячі разів на майже всіх вимірювальних постах у зоні відчуження. Так, пост моніторингу в колишньому селі Стечанка 17 листопада о 10:55 зафіксував показник у 117 000 нЗв/годину! І таких перевищень в зоні того дня зафіксовано аж цілих три", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що такі величезні перевищення ми бачили не тільки у зоні відчуження, а і за її межами.

"Так, наприклад, в селі Горностайпіль, Вишгородського району, Київської області, (населення 1100 людей) 17 листопада об 11:00 радіаційне забруднення сягнуло надзвичайних 87 620 нЗв/годину!

Для розуміння: звичайний для нашої місцевості радіаційний фон – 70-100 нЗв/годину. Тобто цього дня показник у Горностайполі перевищив звичне для нас значення у 876 разів! Та чи завершилися ці стрибки радіації після 18? НІ, 18 листопада все тільки почалося. Наступні дні стають не менш "гарячими" для зони та її околиць.

Наприклад, 19 листопада на станціях моніторингу Залісся, Запілля і Черевач, які розташовані недалеко від Чорнобиля фіксувалися перевищення до 3.5 тисяч нЗв/годину. Цікаво, що вони знаходяться біля доріг, а перевищення фіксувалися почергово (з різницею приблизно у годину), ніби щось транспортувалося до зони та підвищувало радіаційний фон у цих місцях. Однак, фахівці у сфері радіаційної безпеки, з якими ми консультуватися з цього приводу, більше припускають думку, що із зони щось вивозили. Наприклад – радіаційно небезпечний метал або деревину", – йдеться у повідомленні.

В організації наголошують, що радіаційне забруднення не припинилось, і фіксується на інших станціях моніторингу.

"І їх так багато, що ми навіть думали, що це збій моніторингового обладнання, але ж не одночасно на всіх станціях та ще й у період робіт із ядерними відходами. Тож краще перевірити.

Якщо цифри здаються вам фантастичними (а нам вони здалися саме такими), то запрошуємо переконатися самим, та в режимі реального часу переглянути показники на нашій мапі, обравши шар "радіація".

В будь-якому разі, ми висуваємо лишень припущення, тоді як факти говорять самі за себе – згідно з даними державних постів моніторингу в зоні відчуження просто зараз відбуваються процеси, які, скоріш за все, вкрай негативно впливають на довкілля та людей, які знаходяться в зоні впливу", - йдеться у повідомленні.

Тому активісти звертаються із вимогою невідкладно звернути на ці процеси увагу Офіс президента, прем’єр-міністра, Кабінет міністрів, Раду національної безпеки і оборони та інші державні відомства провести розслідування причин та наслідків, визначити винних та притягнути їх до відповідальності згідно з українським законодавством. А головне – забезпечити радіаційну безпеку, як для мешканців прилеглих територій, так і для працівників Чорнобильської зони.

Підвищення рівня радіації у Чорнобилі 2020

Підвищення рівня радіації у Чорнобилі 2020 1

Підвищення рівня радіації у Чорнобилі 2020 2

Підвищення рівня радіації у Чорнобилі 2020 3

Підвищення рівня радіації у Чорнобилі 2020 4

Підвищення рівня радіації у Чорнобилі 2020 5

У свою чергу Державне агентство України з управління зоною відчуження запевняє, що радіаційний фон на території зони відчуження знаходиться в межах допустимих рівнів, та пояснюють усе повіркою метеорологічних датчиків. 

"В зоні відчуження відбувається метрологічна повірка датчиків, які зафіксували "значне" перевищення контрольних рівнів потужності еквівалентної дози … Починаючи з 17.11.2020 фахівцями ДП КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ для датчиків виміру ПЕД "Gamma TRACER" у ближній зоні, включаючи проммайданчик ДСП "ЧАЕС", а саме: ВОС-3, ВРП-750, КОПАЧИ, НАФТОБАЗА, ПОЖЕЖНЕ ДЕПО, ВІДВІДНИЙ КАНАЛ, СВЯП-2 та ЧОРНОБИЛЬ-2, була проведена метрологічна повірка.

Відповідно до методики метрологічної повірки зазначені датчики опромінювалися стандартним джерелом високої потужності. Проведення цих робіт призвело до підвищення ПЕД на 1,5-2 години", – йдеться у повідомленні на сторінці відомства у Facebook. 

Нагадаємо, раніше Чорнобильська АЕС домовилася з Корейським інститутом досліджень атомної енергії про дезактивацію радіоактивних фрагментів бетону та металу на ЧАЕС

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme