Без підборів і бюстгальтерів: Як активісти з одягом воюють

Група японок підписала петицію до уряду щодо скасування взуття на підборах як обов'язкового елементу дрес-коду офісних робітниць

Журналіст відділу "Життя"
Без підборів і бюстгальтерів: Як активіс…

Кампанія отримала назву KuToo. Японською kutsu означає "черевики", а kutsuu - біль, передає Depo.ua із посиланням на The Guardian

Акцію, розпочату акторкою та фрілансеркою Юмі Ішікавою, активно підтримали у соцмережах. Жінки стверджують, що черевики на підборах хоч і не прописані у посадових інструкціях, де-факто є обов'язковими на чималій кількості посад. 

"Сьогодні ми підписали петицію, яка закликає прийняти закони, що забороняють роботодавцям змушувати жінок носити підбори як прояв сексуальної дискримінації чи харассменту", - зазначила пані Ішікава. 

Додала, що подібні вимоги вперше будуть серйозно розглядатися в уряді. 

Однодумці активістки стверджують, що їхня акція співзвучна до флешмобу #MeToo, а носіння підборів перетворилося на сучасний аналог бинтування (практики, поширеної в азіатських країнах, а особливо у Китаї, коли дівчата жорстко перебинтовували нижні кінцівки, аби ті не росли, - ред.). Зі своїми вимогами долучилися і чоловіки. Вони вважають суворий дрес-код у вигляді постійного ділового костюму шкідливим і недемократичним. 

Антипідборний акт. наприклад. прийняли у канадській провінції Британська Колумбія. Там діє закон, що забороняє змушувати жінок вдягати підбори. Мовляв. така практика небезпечна та дискримінаційна. 

Втім, туфлі на підборах - далеко не єдиний елемент гардеробу, проти якого воюють активісти. Крім того, деякі елементи одягу навпаки прагнуть впровадити у повсякденне життя. Пропонуємо підбірку кампаній, головними об'єктами якого стали деталі гардеробу. 

Бюстгальтери: забий на пересуди

Ця деталь жіночого гардеробу - мабуть, чемпіон з протесних акцій. 

Наприклад, у 2016-му соцмережами розгулялася кампанія No bra, no problem ("Немає ліфчика - немає проблем", - ред.).

Все почалося з того, що 17-річній американці Кейтлін Джувік зробили зауваження у школі - мовляв. у навчальний заклад без бюстгальтера не можна, адже це вульгарно. Втім, коритися дирекції Кейтлін не побажала, а навпаки, зібрала навколо себе однодумців. І скоро без бюстгальтерів у школу прийшло ще 300 дівчат. 

Боротьбу Кейтлін підкріпила постами у соцмережах. Назвала себе "воїном без ліфчіка" і впровадила хештег #NoBraNoProblem. Із ним опублікували понад 37 тис. постів у Instagram. 

 

За рік розпочалася ще одна акція - #nobraclub.  Щоправда, здебільшого виявилася маркетинговим ходом австралійського бренду, який продавав футболки з аналогічним написом. 

Чоловіки у спідницях: проти насильства і спеки

Спідниці чоловіки-активісти часто вбирають, аби висловитися проти сексуального насильства над жінками. Демонструють, що коли цю деталь гардеробу трактують як заклик до насильницьких дій, - це абсурд. 

Зокрема, у 2013-му індійські чоловіки підтримали ініціативу провести день у спідницях. 

У 2015-му турки організували акцію #ozgecanicinminietekgiy - вдягнули короткі спідниці через вбивство 20-річної співвітчизниці Озгеджан Аслан. Дівчину спробував згвалтувати водій автобуса, а оскільки Аслан почала чинити опір, - вбив її. 

У 2016-му нідерландці аналогічним чином протестували проти масових сексуальних домагань у Кельні. Тоді десятки німкень стали жертвами мігрантів. які намагалися обійматися, цілуватися і лізли жінкам під спідниці, а зрештою їх грабували. Нідерландців обурив ще й виступ очільниці міста Генрієтти Рекер, в якому вона стверджувала. що частина провини - на жінках. Мовляв, аби бути у безпеці, тим потрібно було вдягатися належним чином. 

Але інколи спідниці на чоловіках - спосіб боротьби з дискримінацією представників власної статі. 

Зокрема, влітку 2013-му у спідниці вбралися шведські водії - тоді температура в кабінах транспортних засобів сягала 35 градусів, але вдягати шорти працівникам не дозволяли. Протест отримав результат: керівнництво транспортної компанії лібералізувало правила щодо дрес-коду. 

А в 2017-му Інтернет облетіла історія про британця Джоуї Барджа, якому теж заборонили вдягати на роботу шорти, і хлопець змінив їх на мамину сукню. 

Хіджаб: "За" і "проти"

1 лютого деякі активісти відзначають Світовий день хіджаба. інші ж, навпаки, - День без хіджаба. 

Прибічники першого свята пропонують жінкам приміряти хіджаб, аби "відчути себе вільними". Мовляв, хіджаб захищає і звільняє від потреби відповідати нав'язаним зовнішнім ідеалам. 

Другі ж навпаки вважають хіджаб засобом дискримінації жінок. Одна з активісток - Ясмін Мохаммед - ділиться незаперечними аргументами. Акцентує, що носіння хіджабу - зовсім не вільний вибір, і дівчата, які наважуються вийти з непокритою головою, у багатьох мусульманських країнах можуть мати серйозні проблеми з членами власних сімей, аж до загрози життю.

Тож флешмоб #FreeFromHijab активно підтримують сміливі жінки з азіатських країн - наприклад, Алжиру, Саудівської Аравії і Кувейту, - а також небайдужі до прав людини європейки.  

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme