Як "хіпстери" вчать дітей в Києві без оцінок і підручників

Нетрадиційні форми освіти набирають популярності

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Як "хіпстери" вчать дітей в Києві без оц…

Не так давно освітянський світ активно обговорював приклад засновника компанії Tesla Елона Маска. Підприємець зробив вікно у напруженому графіку, аби відкрити початкову школу для своїх дітей. У його школі предмети обирають учні, а всі дисципліни присвячені вирішенню життєвих проблем.

Кілька років успішно працює школа засновника масштабної бібліотеки он-лайн лекцій Салмана Хана. Тут в одній групі можуть займатися діти різного віку, а вчитель є радше приятелем-порадником, аніж суворим ментором.

На думку Хана, нинішня система освіти застаріла, а діти не розуміють, чому і навіщо вчаться.

У закладі Хана вчаться здебільшого діти співробітників Кремнієвої долини. При цьому ціна навчання доволі демократична для США і складає $22 тис. на рік.

Тренд набирає популярності і в Україні. Поки влада кричить про реформи, небайдужі батьки прагнуть не чекати, а створювати власні інноваційні заклади.

Depo.ua побував у гостях у "Беркошко" – креативного простору, де діти вчаться розбиратися не тільки в цифрах, але і в драконах, а у навчальному розкладі "Програмування" знаходиться поруч з "Теревенями".

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 1

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 2

ПРЕ І БЕЗ ГРИБІВ

Будівля школи знаходиться на Берківцях. Двоповерховий будинок розфарбований у модерній манері. На першому поверсі – кухня і кімната для дошколят. Передню стіну прикрашає цитата Сергія Жадана: "Ну, і там - радість праці, почуття ліктя, сам знаєш - це п’янке відчуття трудових звершень. А головне - всіх пре! Всіх пре і без грибів!".

В холі-їдальні сила-силенна речей – від гітари до праски. З боків розвішані дитячі малюнки, у закутку 5-6-річні малюки схилилися над імпровізованим калькулятором. На уроці їх вчать вести бізнес - малята торгують намальованими фруктами і, судячи з усього, справи йдуть непогано.

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 3

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 4

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 5

Як пояснює співзасновниця проекту Олеся Мамчич, в ігровій формі діти вчаться писати, рахувати і навіть тренують організаторські здібності.

Нагорі у учнів п’ятого класу йде урок філології. Діти сидять за круглим столом, і спільними зусиллями намагаються розібрати речення за частинами мовами. На полиці лежать створені самими учнями книги і посібники. Серед них – авторська розмальована абетка з віршами дітей та їхніх батьків і енциклопедія драконів. Класичних академічних підручників не видно ніде.

Власне двома класами і обмежується учнівський склад "Беркошко". Адже, як стверджують засновники, проект не комерційний і створений заради того, аби дати своїм дітям гідну освіту.

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 6

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 7

У ЗВИЧАЙНИХ ШКОЛАХ ПАФОСНО І НЕЕСТЕТИЧНО

Все почалося п’ять років тому, коли три мами – Валя, Катя і Олеся – почали думати, куди віддавати дітей у перший клас.

"Ми ходили по навчальних закладах, і розуміли, що нас чимало чого нас не влаштовує. Нудні підручники, некомфортна, неестетична атмосфера, купа пафосу… Дітей вчать за методиками позаминулого століття, де головне завдання – щось вивчити і відтворити. А в сучасному світі потрібне інше – критичний підхід, креативне мислення", - коментує Олеся Мамчич.

Тож коли біля дому хороших шкіл не знайшлося, мами організували власний навчальний простір. Для цього винайняли приміщення і запросили дітей на пілотні уроки, які провели самі. Тим паче, що компанія вийшла багатогранна: одна з жінок філолог, інша - математик, а третя взяла на себе англійську та культурологічні дисципліни. Досвід виявився позитивним. Наразі у п’ятому класі вже десять учнів.

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 7

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 8

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 9

Офіційно діти складають іспити екстерном у звичайній школі, а здобути знання і розвинути необхідні навички їм допомагають у "Беркошко".

Уроки ведуть дев'ять вчителів. Педагогічна освіта є лише у однієї дівчини, інші ж просто являються експертами у своїй сфері.

"Діти бачать живих представників професій, людей, що горять своєю справою. В нас постійно народжуються нові ідеї…" – пояснює Мамчич.

При цьому список вчителів не лімітовано. За наявності бажання і життєвого досвіду у певній сфері можна поділитися ним з допитливими школярами.

Не так давно діти відвідали заняття з астрономії, мікробіології та ветеринарії і пройшли курс з надання першої допомоги.

"Діти з тиждень носилися зі джгутами і бинтами, дізнавалися, що робити з людиною, яка знепритомніла. Або елементарно – що говорити, коли телефонуєш у швидку. Це знає навіть не кожен дорослий", - зазначає Олеся.

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 11

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 12

ЯК ДІТИ ЛІНІЙКУ ВИНАХОДИЛИ

Велику увагу приділяють психології. Для балачок про життя навіть придумали урок – "Теревені".

"Це предмет, на якому діти вчаться висловлювати свою думку. Спочатку обговорювали книги, потім почали розбирати конфліктні ситуації між дітьми. Можемо поговорити і, наприклад, про те, як виникнув Всесвіт", - розповідає викладач Ольга Кокошко.

Психологічна складова присутня навіть на уроках фізкультури. Освоюючи навички сумо та вільної боротьби, дітей вчать правильно сприймати перемоги і поразки, аналізувати власні дії.

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 13

Серед цікавинок школи – вивчення основ фізики на "Дослідах".

"От ставлять діти квіточку в пофарбовану воду, а та сама змінює колір. Потім вчитель пояснює, чому так відбувається", - говорить Кокошко.

Взагалі у "Беркошко" експеримент часто передує теорії. Наприклад, на уроці математики діти винаходили… лінійку.

"Перед ними було завдання виміряти відстань і для цього дали два відрізки мотузки. Діти ламали голову, експериментували. Потім самі ввели певний еталон довжини. І от… лінійку таки було створено", - посміхається Ольга.

Щоправда, ідея прийшлася до душі не всім.

Так, п’ятикласниця Маша Химич вважає уроки з математики нудними, але зізнається що інші предмети їй до душі. Дівчинка мріє стати модельєром одягу, а у вільний час спільно з однокласницею Іванкою писала Історію про принцес-втікачок, які насправді виявилися ніякими не принцесами. Тепер цю історію пише тільки Іванка, а Маша почала писати іншу історію.

"Я написала історію про двох дівчат, яких виховували король і королева. Але відьма розповіла, що у них є справжні батьки, і дівчата вирушили на пошуки", - розповідає Маша.

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 14

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 15

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 16

Втім, вона не єдиний книголюб у "Беркошко". Так, учні закладу навіть заснували свою літературну премію "Волохатий олівець".

"Видавництва дають нам книжки дитячих письменників, учні читають і пишуть рецензії. А потім на Книжковому Арсеналі ми називаємо найцікавіший твір", - пояснює Олеся Мамчич.

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 17

ЗБИРАЄМО ЗІРКИ І… НА ВЕЧІРКУ

Тим часом урок закінчується і п’ятикласники збігають сходами у вітальню.

"Де тут хміль?" – чутно схвильований хлопчачий голос.

"Не знаю, де хміль", - відповідає інша дитина.

Учні біжать в усі сторони, створюючи майже броунівський рух.

"Це так вони заробляють "зірочки", - хором пояснюють вчителі.

Від оцінок дорослі відмовилися, а от самі діти придумали іншу систему заохочень – "зірочки". Їх учні "збирають" гуртом, виконуючи певну роботу.

В переліку – миття посуду і вікон, підмітання доріжок, виполювання бур'янів та корчування хмілю. Діти на завдання не скаржаться, адже коли вони зберуть 21 зірочку на всіх, зможуть організувати вечірку. Їм навіть дозволять… заночувати у школі усім гуртом без дорослих. Як стверджують вчителі, такий досвід теж корисний, адже розвиває вміння зробити собі свято.

Продумані і заохочувальні призи. Так, за п’ять зірочок пропонується похід в кіно.

Хоча у школі є прибиральниця, до фізичної праці діти ставляться толерантно. Так, ті, хто не хоче бути на уроці і бешкетують, мають, наприклад, мести подвір'я. А коли у школу привозять дрова – їх розвантажують всім гуртом.

"Перед Масляною у нас був суботник. Ми всі прибирали. Встановили великі колонки і ввімкнули гучну музику", - розповідає Маша Химич.

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 18

Загальний обід у школі

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 19

УРА, У НАС ЧОТИРИ ВИХІДНІ

Навчання у освітньому просторі не надто дешеве – за місяць за дитину треба заплатити 2 тис. грн. Як запевняє Олеся Мамчич, враховуючи невелику кількість дітей, грошей вистачає на утримання території, закупівлю продуктів та гонорари вчителям.

"Раніше всі викладали на волонтерській основі. Але потім зрозуміли, що ситуація неправильна: одні батьки просто привозили дитину і їхали, а інші проводили тут купу часу. Моя зарплата, наприклад, частково компенсує витрати на дітей", - пояснює Мамчич.

Заняття проходять у понеділок, вівторок та середу, з дев'ятої до п’ятої години. Інші чотири дні діти відпочивають, роблять домашні завдання та відвідують інші курси. Популярні, наприклад, заняття з іноземної мови – у самій "Беркошко", крім української, вчать лише англійську і російську. Вочевидь, система розрахована на батьків, які мають вільний графік та можуть залишитися з дитиною вдома.

Таких вистачає – заклад не планує розширюватися, але охочих навчатися там чимало. Самі ж засновники загадувати наперед не люблять.

"Можуть бути різні ситуації. Хтось, наприклад, захоче навчатися в профільному ліцеї. Переведеться в іншу школу. Але діти будуть знати, що школа – це не десятирічна тюрма, що у житті в них завжди є вибір", - стверджує Олеся.

Наразі ж результатами задоволені.

"Ми діяли методом тику, а зрештою вийшла система освіти, подібна до фінської (вважається найкращою у світі – ред.). Діти мислять надзвичайно критично, вже вміють робити свої проекти. А це ті навички, які потрібні в наш час", - резюмує Мамчич.

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 20

Після обіду настає велика перерва і діти вибігають на двір, активно освоюючи пришкільну територію

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 21

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 22

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 23

Без оцінок і підручників: Як столичні діти здобувають освіту на "Дослідах" і "Теревенях" - фото 24

Фото: Олександр Хоменко / depo.ua

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme