Без підтримки і з боргами: Як українці застрягли у Гоа

Евакуаційні рейси, повернення додому, рідкісні епізоди скандалів – саме так, на перший погляд, виглядає ситуація із громадянами України, які зустріли карантин за кордоном. Подекуди може скластися враження, що евакуювали вже майже всіх, хто того потребував

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Без підтримки і з боргами: Як українці з…

 

 

Втім, багато наших співгромадян і зараз перебувають за кордоном, витрачаючи останні, або вже і позичені кошти, без роботи та можливості повернутися додому. Ба більше – ще й без якісної підтримки держави, яка прямо каже "покладатися на друзів та родичів" – але не на неї. Зокрема, таку ситуацію можна побачити у одному зі штатів Індії – Гоа, де нині сотні українців застрягли в очікуванні відновлення повітряного сполучення.

Журналісти Depo.ua дослідили питання та поговорили про ситуацію і життя в Індії на карантині з українкою Маріанною Кочевих.

Наша співрозмовниця планувала пробути у штаті два місяці і повернутися до України близько 1 квітня. Зворотнього квитка одразу не брала – за звичайних умов його б без проблем можна було придбати за тиждень чи два до вильоту. Але 17 березня наша держава закрила кордони, а на місці про це дізналися лише за два дні до цього.

Втім, більшості з тих, у кого зворотні квитки були, вони так і не стали у нагоді.

"У більшості моїх знайомих були зворотні квитки на кінець березня та початок квітня, в основному компанії Air Arabia, яка пропонувала зручний план перельоту. І, звісно, ці рейси так і не відбулися. Гроші зависли у авіакомпанії,  їх досі нікому не повернули.  Останній рейс, який відбувся вже за умов закритого неба і летів зі спецдозволами із Гоа, був 21 березня. Частина людей змогла перенести свої квитки на нього, але літак не гумовий. Та і ті, у кого квитки були на останні числа березня і початок квітня, не могли передбачити, що більше варіантів не буде", – розповідає Маріанна.

Спеціальний евакуаційний рейс із Гоа організували лише раз – 6 травня. Частина людей цим рейсом відлетіла. Частина, включаючи Маріанну – ні. 

"Можу сказати, чому не полетіла я. Перша і основна причина – цей рейс був чи не удвічі дорожчим, ніж я розраховувала", – розповідає Маріанна. Вона додає, що усім, хто полетів 6 травня, квитки довелося купувати наново – те, що на руках у людей інші квитки до Києва, нікого не цікавило. Додавалися і проблеми із багажем – його через різницю у правилах авіакомпаній багатьом довелося докуповувати.

Крім того – гроші на ці квитки були далеко не в усіх – декому їх довелося брати у кредит, і лише через ПриватБанк. А це – додаткові 100 доларів до і так чималої вартості квитка: "евакуація" одному пасажиру коштувала близько 540 доларів.

"І це був маленький літак SkyUp, полетіли людей 180. Чому взагалі ця авіакомпанія, чому не можна було використати МАУ, у яких є великі літаки, що вмістили б людей 400 – незрозуміло. Люди просто не помістилися. Якщо я не купувала квиток на цей літак усвідомлено, то купа людей купити ці квитки просто не встигли", – каже Маріанна.

За її словами, причин не встигнути придбати квиток на евакуацію могло бути чимало: люди збирали гроші, з кимось домовлялися, багато кому доводилося отримувати дозвіл на виїзд із країни, адже термін дії їхньої візи закінчився.

І більше у людей немає жодних варіантів.Тобто, гіпотетично, є: евакуаційні рейси курсують із Делі – Індія організовує їх, аби забрати своїх громадян з України. Втім, багато людей цією можливістю скористатися просто не зможе –  полетять хіба що ті, хто безпосередньо знаходиться у Делі, адже транспортного сполучення між індійськими штатами зараз фактично немає.

"Є ще кілька рейсів. Представники посольства і консульства, з якими ми тут всі спілкуємося, нам кажуть: "народ, давайте ми вам зробимо пропуска для проїзду по Індії, ви зможете взяти таксі і приїхати". А шлях із Гоа у Делі – це більше 2 тисяч кілометрів. Скільки це коштуватиме? Чи не дорожче за сам авіаквиток, який і так вартує близько 600 доларів? У нас зараз шляхи закриті. Тим, хто знаходиться у Гоа, залишається хіба що чекати старту регулярного сполучення", – розповідає Маріанна. 

Вартість квитка на рейс від 30.05.2020 Делі-Київ – 45,044 індійських рупій. У перерахунку в національну валюту – 16 тисяч 33 гривні.

Розклад рейсів із Делі активно публікує і українське посольство у Індії. Щоправда, інформації про те, як у нинішніх умовах дістатися самого Делі, не надає. 

Втім, виникає запитання: як людям, щоне змогли повернутися додому, виживати у чужій країні – без роботи та доходів, але із потребою платити як мінімум за житло та харчування? Чи допомагає Україна своїм громадянам фінансово?

За словами Маріанни, таких людей у Гоа зараз дуже багато.

"Я можу сказати, як виживати – це матеріальна допомога від родичів та друзів. Від держави – нічого взагалі.

Моя знайома пара, яка таки змогла вилетіти 6 травня, вони мали повертатися лише зі зворотніми квитками назад на руках, і можливості купити ще одні у них не було. Вони протягом довгого часу зверталися до посольства та міністерств із листами, просили допомоги, але їм відмовили. Тих, кому вона потрібна, тут багато. І всім сказали: "Народ, у вас є родичі і друзі. Вони вам допоможуть.".

У них тепер кредит на рік – потрібно віддавати гроші за квитки. За ті, що вони купували раніше, грошей їм не повернули. От і все", – каже Маріанна. 

Образ "мажорів"

У розмові із журналістами сайту Depo.ua Маріанна згадала пару, що активно висвітлювала проблеми застряглих у Гоа українців, зокрема – і їх самих. Мова про Янів Марію та Олега Тарнавських, про долю яких в тому числі розповідали у сюжеті ТСН.

Марія – вагітна, і повернутися в Україну єдиним евакуаційним рейсом не змогла, адже могла народити із дня на день. 

Втім, під поширеними матеріалами у ЗМІ та соціальних мережах розгорнулося пекло – пару звинувачували, що раз вони змогли полетіти у Гоа, то "із жиру бісяться" і повертати за бюджетний кошт в Україну їх ніхто не має. Чимало подібних коментарів можна прочитати і просто під відеозаписом ТСН у YouTube.

Але, за словами нашої співрозмовниці, у Гоа приїжджають далеко не лише люди із напханими гаманцями: багато хто, маючи можливість працювати віддалено, їде сюди зимувати – сприяє і клімат, і ціни – жити тут можна дешевше, ніж в Україні, навіть враховуючи оренду житла. Та і чимало людей місяцями збирає на омріяні відпустки у той чи інший куточок світу. А для невибагливого відпочивальника найдорожчим елементом подорожі у Гоа може виявитися саме авіапереліт.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme