Розкол в УПЦ МП: Як московські попи борються за громади, що йдуть в ПЦУ

Після надання Україні томосу віряни так званого Московського патріархату масово почали переходити в Помісну церкву, і зараз до неї приєдналися вже 68 парафій. При цьому, приблизно в кожному шостому випадку вони це зробили без свого священика

Розкол в УПЦ МП: Як московські попи борю…

Журналісти Depo.ua вивчили, що відбувалося в релігійних громадах, де панотці обрали вірність своєму патріархату замість вірності пастві.

Таке явище, як колективний перехід з Московського патріархату УПЦ в Київський почалося ще в 2014 році як відповідь на поведінку "московських" священиків, що відмовлялися відспівувати загиблих в АТО, називали українську мову не богослужебною й не схотіли проголошувати нею навіть свої проповіді (що, в принципі, дозволялося навіть правилами УПЦ МП). А в самих проповідях переповідали кремлівські методички про український націоналізм і громадянську війну.

Всього з УПЦ МП до УПЦ КП перейшли 68 парафій, з них 62 – після 2014 року. Коли перед Україною постала реальна перспектива отримати томос, цей процес активізувався і 68 парафій(цікавий збіг) менш ніж за місяць перейшли з УПЦ МП в Помісну церкву України.

Але що цікаво – тепер доволі часто до Помісної церкви переходять релігійні громади. Без священика.

"Я легітимний настоятель"

Джерело

Парафіяни Свято-Миколаївського храму в селищі Ворсовка Житомирської області релігійною громадою перейшли в ПЦУ. Настоятель храму іти з ними відмовився, після чого між ними почалася боротьба за церкву. 11 січня священики МП намагалися заблокувати доступ до храму, закрили його й забрали ключі. Потім громада опечатала церкву, біля входу зібралися місцеві активісти, ветерани АТО, щоб не пропустити всередину "московських попів".

Зрештою, священникам УПЦ МП і їхнім парафіянам довелося проводити літургію поряд із храмом, просто неба, а помолившись, вони стали колядувати. Опоненти ж співали гімн України. По тому, всі розійшлися, а парафіяни Помісної церкви встановили біля храму цілодобове чергування. Вони побоюються, що прихильники "УПЦ МП" можуть винести з церкви ікони та інші цінності.

На Волині схожа ситуація, там громада села Красноволя перейшла в Православну церкву України, і вже отримала нового настоятеля, а коли до храму прибув єпископ московського патріархату з підлеглими - їх всередину не пустили.

Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив глава Маневицької районної державної адміністрації Андрій Линдюк.

"У селі Красноволя громада провела процедуру переходу в Православну Церкву України. Після чого в село приїхав єпископ Волинський РПЦ МП Натанаїл з іншими священиками для того, щоб показати, що ніякого переходу не було. Однак в храм місцеві жителі їх не пустили. Отже, остання спроба залишити громаду в РПЦ провалилася", - розповів він.

При цьому в УПЦ МП вважають, що місцевий Свято-Михайлівський храм "захопили"

"Не впустили всередину ні настоятеля, ні керуючого єпархією. Зірвавши богослужіння, активісти привезли до села священика Київського патріархату, об'явивши його своїм новим настоятелем.
Настоятель громади протоієрей Андрій Геналюк та віруючі УПЦ були недопущенні до храму. Ось таке "об'єднання" церков... Окрема "подяка" КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКИЙ церкві-"матері". Від ваших "материнських" обіймів ми тут задихаємось", - написав він в коментарях до допису Линдюка ієромонах московського патріархату Савва Редько

Настоятель Свято-Михайлівського храму, протоієрей УПЦ МП Андрій Геналюк заявив, що збори, на яких громада вирішила перейти до новоствореної Православної церкви в Україні, він вважає нелегітимними і буде їх оспорювати в суді.

Релігійна громада селища Лукашівка на Вінничині ще тільки хоче приєднатися до ПЦУ, а священика УПЦ МП Федіра Расторгуєва вже перестали пускати до храму. Панотець заявляє, що віряни поміняли замки на дверях. Віряни пояснюють, що він просто забув зачинити двері після служби і вони їх заблокували, щоб злодії нічого не винесли.

Долучатися до Помісної церкви отець Федір відмовляється, заявляє, що УПЦ МП - канонічна і благодатна, під началом владики Онуфрія.

Касир храму в коментарях ТСН розповіла, що настоятель просто розхитує ситуацію, адже громада скоро має вирішувати, до якого патріархату приєднуватись. "У нас практично 80% молоді, і все село за нову українську церкву. А тут збирається 20 бабусь, яких батюшка налаштовує, що Симеон - Юда, що Москва – наша батьківщина", - каже вона.

Парафіяни церкви святого Димитрія Солунського в селищі Стадниця на Вінничині провели опитування і зібрали підписи за перехід в ПЦУ. З цим пішли до настоятеля, але той відмовився полишати Московський патріархат, ба більше – привіз тітушок, щоб налякати паству. Віряни своєму вже колишньому священику Миколаю Строку висловили недовіру.

Як повідомляє прес-служба Вінницької єпархії ПЦУ, за таке рішення висловилися майже 600 мешканців села. На фото задоволені віряни вже позують з новим священиком, молодим випускником Волинської духовної академії.

В селі Сокиренці Вінницького рaйону ситуація – як під копірку. Церковний aктив релігійної громaди святого великомученикa Димитрія Солунського, опитавши місцевих жителів, звернувся до нaстоятеля протоієрея Вітaлія Дaхновського з пропозицією приєднатися до ПЦУ. Той відмовився і обізвав парафіян розкольниками. Після цього панотцю вказали на двері і попросили в єпархії прислати їм нового настоятеля.

В селищі Перемога Козятинського району храм ще не добудували, а священику від УПЦ МП вже дали відставку, після того, як він відмовився переходити в Помісну церкву.

"Настоятель храму, що будується у селі, протоієрей Володимир Ратошнюк, поки що не визначився остаточно і не підтримав рішення своєї пастви, тому віряни звернулися до Вінницької єпархії ПЦУ з проханням призначити їм нового настоятеля", - пояснили в прес-службі Вінницької єпархії ПЦУ

В селищі Похівка на Івано-Франківщині громада УПЦ МП першою в області перейшла до помісної Православної церкви. Збори, на яких приймали рішення, відбулися в сільському клубі. Близько ста людей висловилися за, але близько двох десятків прихильників Московського патріархату здійняли галас, що збори незаконні. Мовляв, їх мав би скликати священик, а не люди. Здійнялась словесна суперечка на підвищених тонах. Врешті парафіяни Московського патріархату заявили, що покидають збори і вийшли із-зали під вигуки "сепаратисти". Опісля мешканці села, які залишились, спільно виконали Гімн України і ухвалили перехід.

За словами новообраного голови громади Мирослава Аннюка, це рішення назрівало вже давно і воно цілком справделиве.

"Храм і земля належить сільській громаді. В селі близько півтисячі мешканців з них дуже маленька частина не хоче переходити. Люди давно говорили, але не ставало духу відкрито про це заявити. А тепер є Томос і ми набралися сміливості. Їм цікаво було сьогодні зробити провокацію, але ми не піддалися. Вони привезли людей навіть з Богородчан та сусідніх сіл",- наводить його слова "Бліц інфо"

За словами сільського голови, днями священик Московського патріархату з палямарем почав щось вивозити з церкви. Тож люди домовились спостерігати, щоб нічого більше не вкрали. Завершилися збори спільним виконанням колядки "Нова радість стала".

На Волині парафіяни храму Різдва Пресвятої Богородиці селища Мизове вирішили перейти у підпорядкування Православної церкви України. Як розповів місцевий житель Іван Шух, за декілька днів перед тим були зібрані підписи жителів села на підтримку цього рішення. Під час голосування з 52 присутніх 37 висловилися за, 1 (священик) проти. Інші не брали участі.
"Отже громада с. Мизове зробила свій вибір на користь Православної Церкви України, на жаль без місцевого настоятеля ", - додав він.

Зірвав баню і винес все майно

У Вінниці священик УПЦ МП, можна сказати, розорив храм після того, як училище поліції охорони, де він розташовувався, не подовжило договору про користування приміщенням. Силовики кажуть, що діяли відповідно до вимог закону, тож нічого особистого.

"Відповідно до статті 12 закону про свободу совісті, пункт 5 обмежує проведення богослужінь священикам, центр яких знаходиться в країні-агресорі – за місцем дислокації військових формувань", - пояснив керівник училища поліції охорони Олександр Залізняк в коментарі ТСН.

Фото зі сторінки Віктора Парандюка

Священик Віктор Парандюк – колишній військовий, відомий своїми проросійськими поглядами. Його акаунт у соцмережах рясніє агресивними постами щодо незалежної української церкви і звинуваченнями на адресу журналістів.

Зате в керівництві єпархії УПЦ МП в діях свого священика нічого протиправного не бачать – мовляв, той рятував власність громади як міг і задокоментував це дописом у соцмережі. Мвляв, коли громада звільняла приміщення, вона забрала майно. Оскільки купол був теж встановлений силами громади, то, звісно, купол теж демонтували. Потім настоятель сфотографував для фіксації.

Храм на території училища поліції силовики обіцяють відновити, а служитиме в ньому вже священик Православної Церкви України. Щоправда, тепер лише для поліцейських.

Священики УПЦ МП залякують людей

Загалом, за кількістю переходів в ПЦУ наразі лідирує Вінницька область. Там понад 20 громад вже оголосили про перехід. При цьому у Вінницькій єпархії ПЦУ стверджують, що це далеко не повний список охочих, тому що на вірян чиниться великий тиск. Відбувається це і інших областях. Наприклад, на Хмельниччині в селі Доброгорща місцеве керівництво УПЦ МП почало погрожувати людям, які вирішили перейти до ПЦУ.

Про це на своїй сторінці у Фейсбуці розповів митрополит Хмельницький і Кам'янець-Подільський Антоній (Махота). За його словами, через цю ситуацію зараз "все село в сльозах".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme