Антипасха 2018: що не можна робити 15 квітня

Через тиждень після Великодня православні віруючі святкують Антипасху або Червону гірку

Антипасха 2018: що не можна робити 15 кв…

Depo.ua розповість докладніше про традиції святкування цього дня.

Історія Антипасхи або Червоної гірки

Свято сягає корінням в язичницьке минуле всіх слов'янських народів. Воно виникло ще задовго до приходу християнства на територію Київської Русі і було відомим у східних слов'ян близько 1500 років тому. Червона гірка уособлювала остаточний прихід тепла і була ознакою того, що весна вступила у свої права.

Щодо етимології назви, то тут усе просто - "червона" позначає гарна, красива, а "гірка" тому, що саме в цей час сніг, який до цього дня лежав подекуди, починав танути.

Релігійне значення Антипасхи

Назва Антипасха означає "замість Пасхи" або "протилежний Великодню" - але це не протиставлення, а звернення до минулого свята, повторення його на восьмий день після Пасхи.

З давніх часів закінчення Світлої Седмиці святкується особливо, складаючи собою як би заміну Пасхи. Також цей день називають тижнем Фоми, в спогад про диво апостола Фоми.

Хресна смерть Христа справила на апостола Фому неймовірно гнітюче враження: він немов утвердився в переконанні, що втрата Господа незворотна.

На восьмий день після Воскресіння Господь з'явився апостолові Фомі і, засвідчуючи про те, що був з учнями весь час після воскресіння, не став чекати питань Фоми, показавши йому свої рани, відповівши на його невисловлену прохання.

В Євангелії не говориться, сприймав дотиком чи дійсно Фома рани Господа, але так віра розпалилася в ньому яскравим полум'ям, і він вигукнув: "Господь мій і Бог мій!".

Цими словами Фома визнав не тільки віру у Воскресіння Христове, але й віру в Його Божество. За Церковним Переказом, святий апостол Фома заснував християнські Церкви в Палестині, Месопотамії, Парфії, Ефіопії та Індії, зафіксувавши проповідь Євангелія мученицькою смертю.

За звернення до Христа сина і дружини правителя індійського міста Меліапора (Меліпура) він був ув'язнений, зазнав тортури і, нарешті, пронизаний п'ятьма списами, відійшов до Господа. Починаючи з Фоминої неділі в Православної Церкви після тривалого великопостної перерви поновлюється здійснення таїнства вінчання. На Русі саме на цей день, на Червону гірку, доводилося найбільше весіль, влаштовувалися гуляння, сватання.

Традиції святкування Антипасхи

В основі свята лежать народні гуляння, під час яких люди відзначають початок довгоочікуваного теплого сезону. Віруючі християни пов'язують оновлення Сонця з воскресінням Сина Божого, і, відповідно радіють цьому.

Як відомо, символом нового життя вважається яйце. Саме тому в цей день жінки роблять крашанки, яким потім пригощають всіх своїх рідних і близьких. А молоді дівчата і хлопці, які планують одружитися один з одним, разом ходять в гості до тих, хто вже поєднався шлюбом, де їх пригощають яєчнею і круглим короваєм.

У цей день прийнято свататися, укладати заручини, мити ікони та митися самому.

Дівчата вмивалися дощем.

Хлопці поливали майбутніх дружин водою, щоб посватати їх, адже мокра дівчина вважалася зганьбленою.

Що не можна робити на Антипасху 15 квітня

Не можна сумувати і нудьгувати, варто піти десь погуляти і провести час з друзями.

Не варто також в цей день бути тільки вдвох з другою половинкою, це день веселощів і забав.

Не можна сваритися та затівати конфлікти.

Нагадаємо, у Вінниці етнодень поєднали з благодійним ярмарком.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme