Amnesty International виступила із заявою щодо Ільмі Умерова

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International вимагає від окупаційної влади Криму негайно звільнити заступника глави Меджлісу Ільмі Умерова
Depo.Життя
7 вересня 2016 10:17
ФОТО: depo.ua

Про це йдеться в заяві Amnesty International в Україні, оприлюдненій сьогодні прес-службою організації, передає depo.ua.

"Позбавлення свободи винятково на підставі підозри про наявність у особи психічного захворювання є незаконним та суперечить міжнародним правовим нормам та стандартам. Такі заходи застосовуються у крайніх випадках: для захисту самої людини або інших осіб. Однак, нам відомо що досі немає доказів, що Ільмі Умеров становить загрозу собі чи іншим. Примусове психіатричне лікування, якому піддається Ільмі Умеров, є ні чим іншим як репресіями через його політичну діяльність", - наголосила директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук.

Як наголосили в організації, в’язня сумління Ільмі Умерова відправили в психіатричну лікарню для проведення "експертизи" 18 серпня. Він перебуває там проти своєї волі, і щодо нього ведеться слідство через його мирну діяльність проти російської окупації Криму.

"У разі винесення обвинувального вироку, на нього чекає в’язниця. Є привід для занепокоєння станом його здоров’я", - заявляють у Amnesty.

Правозахисники нагадують, що Ільмі Умеров (59 років), за походженням етнічний кримський татарин, активіст та заступник голови Меджлісу, представницького органу кримських татар. Він послідовно протистояв російській окупації Криму в 2014 році. Нещодавно, виступаючи на телебаченні, Ільмі закликав міжнародну спільному накласти жорсткіші санкції проти Росії, аби "змусити її покинути Крим та Донбас".

ФСБ порушила проти Умерова кримінальну справу 12 травня за частиною 2 статті 280.1 Кримінального Кодексу Росії ("публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Росі, вчинені з використанням засобів масової інформації або електронних або інформаційно-телекомунікаційних мереж (зокрема мережу інтернет)". Спочатку йому заборонили виїжджати з країни, як підозрюваному у злочині, а 11 серпня Київський районний суд Севастополя прийняв рішення про проведення щодо нього примусової психіатричної експертизи. Відповіді на оскарження цього рішення адвокатами так і не було.

18 серпня Ільмі Умерова затримали силовики ФСБ у лікарні, у якій він проходив термінове лікування проблем, пов’язаних з високим кров’яним тиском, та примусово привезли в психіатричну лікарню №1 у Сімферополі. Йому не дозволили зв’язатися з сім’єю та адвокатами в перший день затримання в психіатричній лікарні. У закладі йому обмежують час користування мобільним телефоном і час особистих побачень з відвідувачами, включно з сім’єю та адвокатами.

Сім’я Умерова стурбована його здоров’ям. У нього - діабет, хвороба Паркінсона та інші проблеми зі здоров’ям. За словами його сім’ї, він не отримує належного медичного лікування.

"Amnesty International закликає громадськість негайно звертатись до відповідних органів українською, російською чи рідною мовою: вимагаючи у фактичної влади Криму негайно відпустити Ільмі Умерова з примусового психіатричного затримання та нагадуючи їм, що вимушене психіатричне лікування без вільної та усвідомленої згоди може прирівнятися до тортур чи інших видів жорстокого поводження; закликаючи її негайно припинити кримінальне провадження проти Ільмі Умерова, оскільки його затримали за мирну реалізацію права на свободу слова; закликаючи негайно надати йому необмежену можливість зв’язатися з сім’єю та адвокатами та надати Ільмі Умерову необхідне медичне лікування у зв’язку з його проблемами зі здоров’ям, поки він перебуває в затриманні", - підкреслюється в заяві.

Більше новин про події в Україні та світі читайте на Depo.Життя