Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "вату" у Києві

"Зомбі", які борються з російським контентом на українському ТБ та влаштовують акції на пунктах роздачі газети "Вести", вже стали персонажами сучасного українського фольклору. При цьому справа у "зомбі" небезпечна

Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "…

Depo.ua поспілкувався з активістами громадянського руху "Відсіч", які змушують українців замислюватися над правдивістю ЗМІ .

На зустріч з нашим кореспондентом активісти приходять вчотирьох. Максим Ковбик вчиться у КНЕУ, Інна Шевчук Анастасія Халімоненко - у Києво-Могилянській Академії. Катерина Чепура веде факультативні театральні заняття та ставить власні вистави.

Саме Катерина під час перших акцій допомагала активістам перевтілюватися у зомбі. Для образів вирішили використовувати театральний грим та бутафорську кров, щоб усе виглядало природно. За словами Чепури, спершу підготовка до акцій займала дві години: одна - на грим, а друга - на саму репетицію.

Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "вату" у Києві - фото 1

Чимало зусиль зайняла підготовка танцю зомбі, який активісти виконали під Нацрадою з питань телебачення та радіомовлення у грудні 2014 року. Тоді "зомбі" разом з іншими протестували проти російських серіалів та фільмів на українських каналах.

А нинішньої весни вирішили взятися за газету "Вести", яку вважають небезпечною для розуму українців. Готуватися до перфомансів стало набагато легше: активісти за п'ять хвилин "ляпають" грим собі на обличчя та йдуть у люди. Але сама місія від того простішою не стала.

АГРЕСИВНІ ЧИТАЧІ НАПАДАЮТЬ ЗДЕБІЛЬШОГО НА ДІВЧАТ

Вже перша зомбі-акція біля пункту роздачі "Вестей" на "Героїв Дніпра" ледь не коштувала активістам здоров'я.

"Нас було тільки шестеро. Один хлопець, а решта - дівчата. І ми геть не очікували такої агресії від читачів газети. Виявилось, даремно. Тоді мені вибили плече, а іншій активістці - щелепу. При тому, що дівчина воює у Нацгвардії... Люди були абсолютно неадекватними", - розповідає Чепура.

Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "вату" у Києві - фото 2

Після того випадку чимало людей запропонували допомогу. А двоє хлопців спортивної статури визвалися ходити на всі акції протесту, аби захищати активістів.

Катерина та Інна навіть записалися на курси з рукопашного бою. Кажуть, битися не збираються, але при їх діяльності такі вміння не зайві. До того ж, агресивні чоловіки нападають саме на дівчат.

"Стоять Інна та Настя, 160 см зростом. А поруч - хлопець, 180 см. І от, якийсь чолов'яга підходить та хапає дівчину за шию... Вже якщо ти такий ярий супротивник, давай, схопи хлопця. Але ж хлопець дасть здачу, а дівчина - не зможе", - коментує Катерина.

Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "вату" у Києві - фото 3

Натомість літнім жінкам подобається лаяти хлопців.

"От колись підійшла бабуся, років 70. Довго говорила, який я поганий, що заважаю їй читати газету, і краще б я йшов працювати", - коментує Максим Ковбик.

Перехожі нерідко захищають "зомбі". Але, за словами Чепури, проблема в тому, що їх захисники зазвичай інтелігентніші та не дозволяють собі нецензурних слів та розмахування кулаками - тож протиставити прямій агресії їм особливо немає чого.

ПОБАЧИВШИ ОКРИВАВЛЕНУ КИЯНКУ, МІЛІЦІЯ НАВІТЬ НЕ ВИКЛИКАЛА ШВИДКУ

Активісти розповідають і про кричущий випадок, який нещодавно облетів усі ЗМІ. Тоді розповсюджувач газети до кістки пробила ножем руку перехожій жінці.

"Ми оточили розповсюджувачку, але роботі не перешкоджали. Тоді вона накинулась на нас і почала кусати. Побачила, що укуси на нас не дуже діють, і почала погрожувати. У неї був канцелярський ніж для розрізання шпагату, яким перев'язані пачки газет", - згадує Ковбик.

Киянка ж просто потрапила "вістярці" під гарячу руку.

"Жінка йшла на роботу. Доходить до метро, а "вістярка" дає їй газету. Жінка її бере і рве. Говорить, що ти мені даєш пропаганду. Тоді "вістярка" дає ще одну. Мовляв, давай бери. От тут все і вийшло", - коментує Інна Шевчук.

Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "вату" у Києві - фото 4

За словами активістів, на місці події було біля десяти міліціонерів, які ніяк не реагували на те, що відбувається. Навіть коли жінка з рукою, залитою кров'ю звернулась до них по допомогу.

"Вони навіть швидку не викликали. Здається, намагались якийсь пластир приліпити. Потім швидка таки приїхала, руку перемотали, але кров не зупинили. Пов'язка набралась кров'ю. Довелося їхати з жінкою до лікарні, щоб їй там допомогли", - говорить Ковбик.

Міліція ж заявила, що нічого надзвичайного не сталося, а у жінки лише подряпина між пальцями. Хоча розповсюджувач газети пробила жертві руку аж до кістки. Та і ножа служителі закону шукати не схотіли.

"Міліція взагалі дала коментар журналістам, що до них ніхто не звертався із заявою. Хоча у нас є фото протоколу, ми зняли, як вони його складають", - акцентує Катерина Чепура.

Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "вату" у Києві - фото 5

НАС ХОТІЛИ "ЗАПАКУВАТИ", ТА НІЧОГО НЕ ВИЙШЛО

Стосунки з міліцією для "зомбі" взагалі - окрема тема. Якщо на перших акціях міліціонери просто виконували свою роботу, допомагаючи уникнути заворушень, зараз - або зовсім не втручаються, або ж намагаються затримати активістів.

"От нещодавно стоїмо в образах "зомбі", а на нас іде хлопець-міліціонер. У нього прямо у натовп бовтається автомат. Я спитав його, навіщо він так демонстративно наставляє зброю на людей. А він одразу ж: "Ты что, самый умный?". Хапає мене, починає тягнути. Добре, що підбігли дівчата, обступили мене, і він не зміг мене забрати", - каже Ковбик.

Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "вату" у Києві - фото 6

Для активістів спілкування з правоохоронцями - ціла наука.

"На метро "Дружби Народів" нас хотіли запакувати. Під'їхав їхній дільничий і почав обговорювати, скільки людей поміститься у бусик. Тоді ми усі, включаючи журналістів, згуртувалися. І звісно ж, сказали, не поїдемо у дільницю", - коментує Інна Шевчук.

Активісти акцентують, що закону вони не порушують. До того ж, усі, хто хоче взяти "Вести", свого досягають. Хоча "зомбі" і затягують процедуру на кілька годин.

НА "ЗОМБІ" ЗЛІТАЄТЬСЯ "ВАТА", ЯК МУХИ НА МЕД

"Зомбі" акцентують, що планують продовжувати акції проти газети "Вести", адже бачать непогані результати. На акціях активісти намагаються поговорити з людьми і, гортаючи газету, вказати на неправдиву інформацію. При цьому аргументи діють не на всіх.

"Якщо хочете знайти "вату" в Києві, приходьте в гримі зомбі під роздачу газети. Люди починають злітатись, як мухи на мед. Називати бандерівцями, говорити "Путина на вас нет" і таке інше. Так от, настільки зазомбовану публіку вже не виправиш. Цих людей не цікавлять жодні аргументи. Але зустрічається і багато адекватних читачів, які дослуховуються до наших слів, вступають дискусію. Одні кажуть, мовляв, до нас і не знали, що це газета Медведчука. Починають самі аналізувати", - акцентує Чепура.

Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "вату" у Києві - фото 2

А от з розповсюджувачами газети діалогу ніколи не виходить.

"Вони кажуть: "Отойдите, вы мешаете работать". Можуть послати і обізвати. Словом, позбавитися нас", - говорить Анастасія Халімоненко.

Активісти впевнені, що після їх акцій розповсюджувачів почали ретельніше готувати морально і фізично. А ще жартують, що либонь, завдяки "зомбі" працівникам, либонь, підвищили зарплатню.

ЦЕ ВАЖКО НАЗВАТИ ЗМІ, ЦЕ ПРОПАГАНДА

Не доводилось "зомбі" сумніватися і в виправданості власних дій.

"Вести" - хитра і якісна пропаганда, яка нібито показує правду, але під особливим кутом і з особливим настроєм. Люди починають сприймати ситуацію в країні так, як це потрібно Путіну. Наводять слова якихось експертів - а якщо почитаєш, там жодного прізвища... Типу, просили їх не називати", - коментує Чепура.

Активісти вважають, у влади достатньо причин для закриття газети. Втім, закрити її можна і з суто ідеологічних міркувань. Адже в час, коли йде війна, Україна програє її інформаційну складову.

"Якщо інші ЗМІ здебільшого видають інформацію про те, що сталося, "Вести" концентруються на тому, що буде. "Експерти заявили, що в майбутньому ми...". Тобто йде постійне нагнітання ситуації. Це важко назвати ЗМІ, це пропаганда", - пояснює Ковбик.

Активісти-"зомбі" розповіли, де знайти "вату" у Києві - фото 8

Наводять і приклади інших країн.

"За часів Другої світової в США видавалась газета "Справжній американець" - там завуальовано підтримували Гітлера. Її закрили, і ніхто не думав, що в країні немає свободи слова. Всі розуміли, що газету видає агресор", - говорить Халімоненко.

При цьому "Зомбі" одними "Вестями" обмежуватись не збираються. Так, раніше вони протестували під офісом "Інтеру", а зараз збираються пікетувати Нацраду з питань телебачення і радіомовлення.

"Поки що це імпотентний орган. Нещодавно вступив у дію закон про заборону російського контенту на ТВ. Тож, якщо Нацрада не забезпечить його виконання, ми будемо вимагати, щоб її або замінили, або ліквідували", - каже Чепура.

Також читайте про 5 причин брати газету "Вести".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"