Павленський в Києві: 6 акцій, які зробили його найвідомішим митцем Росії

19 червня у Києві із лекцією під назвою "Потреби" виступить щойно звільнений із російської в'язниці митець-акціоніст Петро Павленський
Depo.Життя
19 червня 2016 13:00
ФОТО: depo.ua
Павленський в Києві: 6 акцій, які зробили його найвідомішим митцем Росії
Павленський в Києві: 6 акцій, які зробили його найвідомішим митцем Росії

19 червня у київському Центрі візуальному культури відбудеться зустріч із російським митцем Петром Павленським. Це буде його перший виступ після звільнення 8 червня з-під варти.

За судовим процесом над хужоником, звинуваченим у вандалізмі через підпал дверей ФСБ, стежили у багатьох країнах. Але відомим митцем Павленський став задовго до скандальної акції "Загроза", через яку потрапив до в'язниці.

Давайте пригадаємо найзначніші акції Петра Павленського.

"Шов"

Свою першу акцію під назвою "Шов" Петро Павленський провів 23 липня 2012 року в підтримку учасниць панк-групи Pussy Riot, судовий процес над якими в цей час проходив в Москві. Зашивши собі рот суворою ниткою, Павленський протягом півтори години стояв в одиночному пікеті в Санкт-Петербурзі біля Казанського собору, тримаючи в руках плакат з написом: "Акція Pussy Riot була переграванням знаменитої акції Ісуса Христа (Мф. 21: 12-13)".

Співробітники поліції викликали карету "швидкої допомоги", бригада якої відвезла художника на обстеження до психіатра. Лікар-психіатр визнав художника осудним і відпустив. Пізніше Павленський так прокоментував свою акцію: "Зашиваючи собі рот на тлі Казанського собору, я хотів показати становище сучасного художника в Росії: заборону на гласність. Мені не до вподоби заляканість суспільства, масова параноя, прояви якої я бачу всюди". 

"Туша"

3 травня 2013 року Петро Павленський провів мистецьку акцію протесту проти репресивної політики влади в РФ, що отримала назву "Туша". Асистенти Павленського принесли голого, загорнутого в багатошаровий "кокон" з колючого дроту художника до входу в будівлю Законодавчих зборів Санкт-Петербурга. Напівзігнутий, нерухомий і безмовний художник лежав в цьому "коконі", ніяк не реагуючи на репліки і дії оточуючих. Співробітники поліції звільнили його від пут дроту за допомогою садових ножиць. Невідомий чоловік завів травмованого колючим дротом оголеного акціоніста в будівлю Законодавчих зборів Санкт-Петербурга.

Смисл цієї акції Павленський пізніше прокоментував так: "Низка законів, спрямованих на придушення громадянської активності, залякування населення, неухильно зростає число політв'язнів, закони 18+, цензорські закони, активність Роскомнагляду, закони про пропаганду гомосексуалізму - все це закони не проти криміналу, а проти людей. Ну і останній закон про образу почуттів віруючих. Тому я провів таку акцію. Людське тіло голе, як туша, на ньому нічого немає, навколо нього дріт, винайдений для охорони худоби. Ці закони, як дріт, утримують людей в індивідуальних загонах: все переслідування політичних активістів, «в'язнів 6-го травня», державні репресії і є метафора цього загону з колючого дроту. Все це робиться, щоб перетворити людей на надійно охороньовану безвольну худобу, яка може тільки споживати, працювати і розмножуватися".

"Фіксація"

Одна з найскандальніших акцій Павленського. 10 листопада 2013 року на Червоній площі він прибив свою мошонку цвяхом до бруківки. Акцію художник приурочив до Дня поліції. Прибулі на місце поліцейські накрили Павленського простирадлом перед затриманням.

Коментар Павленського до акції: "Голий художник, що дивиться на свої прибиті до кремлівської бруківки яйця, - метафора апатії, політичної індиферентності та фаталізму сучасного російського суспільства".

На Павленського було заведено справу про дрібне хуліганство, однак через добу його звільнили під дверима Тверського суду, оскільки в суді відмовилися розглядати справу в зв'язку з неправильно складеним протоколом.

"Свобода"

Рано вранці 23 лютого 2014 року на Мало-Конюшенному мосту в Петербурзі відбулася групова акція «Свобода», найвідомішим учасником якої був Петро Павленський. У акції йшлося про необхідність колективного звільнення, тому її відмінною рисою стало те, що вона повинна була бути здійснена не індивідуальним, а колективним суб'єктом. , Прикладом такого колективного звільнення був  київський Євромайдан, тож акція "Свобода" була свого роду реконструкцією київських подій у Сакнт-Петербурзі. Крім того, учасники акції таким чином висловили свою солідарність з прагненням українського народу до повалення авторитарних режимів.

Приблизно о 8 ранку на міст привезли близько півсотні автомобільних покришок, бензин, металеві листи, палиці, а також чорний анархістський і синьо-жовтий український прапори. З покришок була складена барикада, після чого вони були підпалені. Листи були потрібні для того, щоб бити по них палицями, створюючи характерне для київського Майдану звучання. Удари по листам тривали навіть під час роботи пожежних із гасіння вогню.

Дія здійснювалося в безпосередній близькості від храму Спаса-на-Крові - місця, де народовольці здійснили успішний замах на імператора Олександра II.

Акція тривала близько 20 хвилин і була завершена під час роботи пожежних. Відразу після того, як вогонь був погашений, на місце прибули співробітники поліції і затримали кількох акціоністів, в тому числі й Павленського, і доставили їх в 78-й відділ поліції.

"Відділення"

19 жовтня 2014 року Петро Павленський, сидячи оголеним на паркані інституту психіатрії ім. Сербського в Москві, відрізав собі ножем мочку правого вуха. Після того, як поліція спустила художника на землю, він був відправлений до Боткінської лікарні. Із заяви художника слід, що дана акція є протестом проти використання психіатрії в політичних цілях.

Пояснення Павленського до акції: "Ніж відокремлює мочку вуха від тіла. Бетонна стіна психіатрії відокремлює суспільство розумних від божевільних хворих. Повертаючи використання психіатрії в політичних цілях - поліцейський апарат повертає собі владу визначати поріг між розумом і безумством. Озброюючись психіатричними діагнозами, бюрократ в білому халаті відрізає від суспільства ті шматки, які заважають йому встановити монолітний диктат єдиної для всіх і обов'язкової для кожного норми".

"Загроза"

9 листопада 2015 року о 01 годині 15 хвилин ночі Павленський підійшов до першого під'їзду будівлі ФСБ на Луб'янці, облив вхідні двері бензином, підпалив запальничкою, після чого встав попереду палаючих дверей з каністрою в руках в очікуванні власного затримання. Художник був затриманий протягом 30 секунд за дрібне хуліганство.

Через кілька годин після акції в інтернеті з'явилося відео підпалу з поясненням сенсу акції: "Палаючі двері Луб'янки - це рукавичка, яку кидає суспільство в обличчя терористичній загрозі. Федеральна служба безпеки діє методом безперервного терору і утримує владу над 146 мільйонами людей. Загроза неминучої розправи нависає над кожним, хто перебуває в межах досяжності для пристроїв зовнішнього спостереження, прослуховування розмов і кордонів паспортного контролю. Військові суди ліквідують будь-які прояви свободи волі".

9 листопада 2015 року щодо Павленського порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 214 КК РФ "Вандалізм". 10 листопада 2015 Таганський районний суд санкціонував арешт художника до 8 грудня, пізніше термін утримання під вартою був продовжений до 7 січня. 27 січня Павленський був переведений в столичний центр психіатрії Сербського на судово-психіатричний огляд терміном до 21 дня. На суді Павленський просив перекваліфікувати справу за статтею "тероризм".

8 червня 2016 року Міщанський суд Москви визнав Павленського винним і засудив його до штрафу в розмірі 500 тисяч рублів; крім того, в повному обсязі був задоволений цивільний позов до художника з боку ФСБ про повернення завданої дверям будівлі шкоди в розмірі 481 тисяч рублів. Павленський був звільнений з-під варти в залі суду. Після звільнення він сказав, що вважає свою акцію вдалою, а призначені штрафи платити не збирається.

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя