12 "антиватницьких" цитат Валерії Новодворської

Сьогодні виповнюється два роки із дня смерті правозахисниці, журналістки та дисидентки Валерії Новодворської
Depo.Життя
12 липня 2016 13:55
ФОТО: depo.ua
12 "антиватницьких" цитат Валерії Новодворської
12 "антиватницьких" цитат Валерії Новодворської

depo.ua зібрав 12 визначних цитат Новодворської про Україну, росіян, Путіна та свободу.

1. "Війна - це теж ритуал, теж нісенітниця і рутина, жорстока гра дорослих дітей. Війна - це не слава, не ордени, не шелест прапорів. Війна - це гора трупів"

2. "Розумна людина в Росії рано втомлюється. Частіше за все у неї опускаються руки"

3. "Ось воно, російське диво і загадкова російська душа! Маніакальнодепрессівний психоз! Ось чому ми так класно воюємо! Нездорова агресія маніакала, яка майстерно спрямована на чужих владою і перетворюється на прострацію раба після повернення з війни"

12 "антиватницьких" цитат Валерії Новодворської - фото 1

4. "(українцям) Не чекайте від Росії ані об'єктивності, ані добра. Вона буде змушена змиритися з вашим існуванням, але буде підставляти ніжку завжди і скрізь"

5. "Бачите, хто захищає демократію і свободу -  країни, яким самим би якось прожити. Латвія, Литва, Естонія, Польща, Україна ... Вони й самі ще не забули, що таке неволя, тому відрізняють добро від зла"

12 "антиватницьких" цитат Валерії Новодворської - фото 2

6. "Росія вірить не в Бога, а в державу, тому храм Христа Спасителя стоїть у нас на мийці машин, і я знаю багатьох людей, які в'їжджали на цю мийку християнами, а виїжджали абсолютними атеїстами. Ну хто, скажіть, залишиться християнином під рукою патріарха Алексія, який закликав юнаків йти до Чечні і там вбивати, та й сьогодні лиже Путіну п'яти? Це ж не церква, а ідеологічний відділ ЦК "Єдиної Росії"

7. "Якщо звідси всі розбігуться, лінія фронту пройде десь в іншому місці - людство шкода! Ми - п'ята колона, виродки! Якось їх стримуємо, ми даємо Заходу і цивілізованим країнам об'єктивну інформацію про те, що тут відбувається, поки нам не відкрутять голови"

12 "антиватницьких" цитат Валерії Новодворської - фото 3

8. "Нам і сонце світить достатньо рідко - Господь, мабуть, усвідомлює, що таке Росія, тому дуже скупо відпускає їй ясні дні. Як би ще Всесвітній потоп на окремо взятій території не влаштували!"

9. "Захід розучився захищатися. Очевидно, в Європі забули про те, що Гітлер йшов до Другої світової війни саме таким шляхом. Спочатку була Австрія, потім Чехословаччина, а в результаті Польща і балтійські держави"

10. "Добре ізолюватися, коли тобі є, що консервувати, коли в тебе є не те що сіль, сірники, а є велика хартія вольностей, починаючи з 1215 року. А нам (росіянам - ред.), знаєте, нічого солити, крім огірків. Для нас ізоляціонізм - це щось типу карцеру"

12 "антиватницьких" цитат Валерії Новодворської - фото 4

11. "(зі звернення до бойовиків на Сході України - ред.) Вас поховають, і Путін про вас не згадає. От ви говорите, ви воюєте за Донбас. А Донбас - частина чого? Немає і не може бути країни під назвою Донбас, ви ж розумієте, що ви одні жити не будете. Путіну не потрібна ваше незалежне життя. Йому потрібен кордон, щоб гнати через нього ПЗРК, щоб нападати на Україну, щоб та не знала жодного спокійного дня, щоб весь час ішла війна, щоб Україна не провела реформи. А ви - всього лише гарматне м'ясо"

12. "(зі звернення до бойовиків на Сході України - ред.) Я достатньо посиділа в тюрмах, я не працюю на Захід, я - старий дисидент. І я маю право вам це говорити. Сьогодні путінська Росія - ваш ворог. Вона вас використовує. Ті, хто говорять вам, як добре було в СРСР, хочуть вас поховати. Вам потрібно всього лише припинити опір. Все, що вам потрібно дати, Порошенко, людина розумна і порядна, вам дасть. А Путін обіцяє вам тільки могилу. Нічого, крім могили з цього боку немає і ніхто вас від неї не врятує, якщо ви самі не захочете рятуватися"

12 "антиватницьких" цитат Валерії Новодворської - фото 5

Новодворська народилась у Білорусі.

Як дисидент вперше стала відома у 19 років, коли поширила антирадянські листовки "Дякую, партіє, тобі" з протестом проти введення військ у Чехословаччину.

"Спасибо, партия, тебе
За все, что предано и продано,
За опозоренную Родину
Спасибо, партия, тебе!

Спасибо, партия, тебе
За рабский полдень двоедушия,
За ложь, измену и удушие
Спасибо, партия, тебе!

Спасибо, партия, тебе
За все доносы на доносчиков,
За факелы на пражской площади
Спасибо, партия, тебе!"
- писала тоді Новодворська.

Через це дівчину заарештували та етапували в Казань. Згодом її закрили на "примусове лікування" у психіатричну лікарню.

Вийшовши на свободу, дівчина почала активно займатися саміздатом, критикуючи радянську владу у своїх публікаціях.

Дисидентську діяльність продовжила і після розпаду СРСР. Через різкі висловлювання та публікації на Новодворську порушили ряд кримінальних справ, однак усі закрили, не знайшовши складу злочину.

Брала участь у мітингах "За Росію без свавілля і корупції", "За чесні вибори" (на Болотній площі - ред.).

12 "антиватницьких" цитат Валерії Новодворської - фото 6

Новодворська активно висловлювалась проти агресивних дій Росії спочатку у Грузії, а потім - в Україні. 

Написала книги "Над прірвою в брехні", "Мій Карфаген має бути зруйнований", "По той бік відчаю", "Прощання слов'янки", "Поети і царі".

Померла у 64 роки від запалення на нозі. 

В матеріалі використані цитати із книг Новодворської, її інтерв'ю та статей для Хартыя-97, "Эхо Москвы", gordon.ua, rp.pl, "Бульвар Гордона", "Новый взгляд".

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя