"Нобеля-2016" з фізики дали за відкриття фазових переходів матерії

У Стокгольмі вручили Нобелівську премію фізикам за відкриття механізму топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії
Depo.Життя
4 жовтня 2016 12:57
ФОТО: depo.ua

Як повідомляє Depo.ua з посиланням на офіційний сайт премії,  Нобелівська премія з фізики-2016  була розділена, одна половина присуджена американцеві Девіду Таулесі, інша  - британцю Дункану Холдейну і  шотландцю Міхаелу Костерліцу "за теоретичні відкриття топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії". 

Завдяки дослідженням вченим вдалося краще описати надпровідність, надтекучість і магнетизм двовимірних матеріалів.

Зазвичай матерію за станом поділяють на тверду, рідку,  газоподібну і плазму. Однак в останні роки фізики відкрили новий стан - так звані "квантові фази" матерії, які проявляються при температурі, близькій до абсолютного нуля, в результаті специфічної взаємодії між електронами при такій температурі.

Подібно до термодинамічних фазових переходыв, які дозволяють, наприклад, рідкій воді перетворюватися на лід і випаровуватися в пар, квантові фазові переходи також здатні за допомогою флуктуацій елементарних частинок на квантовому рівні переводити матерію з одного екзотичного стану в інше.

Премія цьогоріч становить 900 тис. доларів. На премію претендували 150 організацій і 376 людей. 

Нагадаємо, що за нагороду боролися також фізики з колаборації  LIGO, американці Райнер Вайсс і Кіп Торн, а також шотландець Рональд Древер. В лютому 2016 року ці вчені оголосили про відкриття гравітаційних хвиль,  що вважається новою віхою в науці. Ці коливання тканини простору-часу передбачив ще Альберт Ейнштейн, але виявити їх досі не вдавалося. Це дослідження стало ще одним підтвердженням  загальної теорії відносності і сприятиме створенню теорії квантової гравітації і навіть більш масштабної моделі, яка описує всі види фізичної взаємодії в єдиній термінології.

 

Більше актуальних новин читайте на Depo.Життя