Життя за 170 гривень: Чи стане дексаметазон проривом у лікуванні COVID-19

У пошуках ліків важких хворих на COVID-19, здається, спостерігається перший прорив – і це дешевий препарат, який можна знайти у будь-якій аптеці

Марія Зайчик

 

 

Дослідження вчених  з Оксфордського університету продемонструвало ефективність застосування препарату "Дексаметазон" для лікування важких випадків COVID-19. Це дослідження, зокрема, привітали у ВООЗ.

"Це чудова новина, і я вітаю уряд Великої Британії, Оксфордський університет, лікарні і пацієнтів, які зробили свій внесок в цей рятівний науковий прорив", – сказав Тедрос Гебреісус, генеральний директор ВООЗ.

За словами Гебреісуса, дексаметазон став першим препаратом, який показав зниження смертності у хворих на COVID-19 пацієнтів, які потребують додаткової допомоги для дихання.

Depo.ua пропонує розібратися, що таке дексометазон, чому не варто бігти за ним в аптеку та які показники продемонструвало дослідження оксфордських науковців.

Що таке дексаметазон?

Дексаметазон відноситься до класу препаратів, відомих як кортикостероїди, і використовується для лікування ряду захворювань, пов'язаних із запаленнями. До них відносяться важка алергія, деякі види нудоти і блювоти, артрит, набряки мозку і спинного мозку, тяжка астма та утруднене дихання у новонароджених дітей. 

Саме застосування дексаметазону для лікування двох останніх пунктів змусило лікарів подумати, що, можливо, цей препарат може допомогти важким хворим із COVID-19 .

Дексаметазон використовується з кінця 1950-х років, тому лікарі добре знайомі з цим препаратом. Він занесений до типового списку основних лікарських засобів ВООЗ з 1977 року в декількох складах, і в даний час є запатентованим і доступним у більшості країн. Він також не є дорогим –  в Україні ці ліки доступні і продаються у різних формах за цінами від 20 грн.

 

Тож якщо він дійсно позитивно впливає на перебіг COVID-19, то цей дешевий і класичний препарат буде легко додати до загальної терапії поточного лікування. 

Про що говорять результати дослідження

У ході рандомізованого, контрольованого клінічного випробування під керівництвом команди з Оксфордського університету близько 2100 пацієнтів отримували дексаметазон. Їх результати порівнювали з показниками більш близько 4300 пацієнтів, які отримували класичну терапію.

Дослідники розділили усіх пацієнтів на три групи: тих, хто потребує апарату ШВЛ (пристрою, що допомагає їм дихати); тих, хто просто має потребу в кисневій терапії і тих, чиє дихання не потребує додаткового втручання. 

Пацієнтам в кожній з цих груп протягом десяти днів давали дексаметазон (6 мг один раз на день, або у вигляді таблетки, або шляхом внутрішньовенного введення). Четверта група (контрольна група) не отримувала препарат.

Дексаметазон виявився найбільш корисним для пацієнтів зі штучною вентиляцією; смертність в цій групі знизилася приблизно на третину (близько 30%) при лікуванні даним препаратом. Тим часом серед тих пацієнтів, які проходили кисневу терапію, смертність знизилася на п’яту частину (20%). Жодної користі для хворих, які можуть дихати самостійно, виявлено не було. 

Виступ науковців щодо ефективності дексаметазону при лікуванні COVID-19.

Дослідники підрахували, що введення дексаметазону восьми пацієнтам на ШВЛ (штучній вентиляції легень) допоможе запобігти в середньому смерті одного з них. Лікування цим препаратом пацієнтів, які потребують кисневої терапії, може врятувати одне з 25 життів.  

Інфографіка BBC

"Лікування дексаметазону триває до 10 днів і коштує близько 5 фунтів (170 грн) на одного пацієнта", – наголосив один із дослідників, професор Мартін Ландрей, передає ВВС.

За словами очільника дослідження, професора Пітера Хорбі, "це єдиний на сьогодні препарат, який зменшує смертність. Це великий прорив. Для пацієнтів на ШВЛ це зменшило ризик смерті з 40% до 28%. Для пацієнтів, які потребують кисню, це зменшило ризик смерті з 25% до 20%".

Чому дексаметазон може бути ефективним при COVID-19?

За важкого перебігу коронавірусу імунна система людини починає активно працювати, щоб зловити і контролювати вірус в легенях. При цьому організм виробляє величезну кількість лейкоцитів, які покликані боротися з інфекціями. Це, у свою чергу, може призводити до запалення і тиску на легені, що дуже ускладнює дихання. Швидше за все, дексаметазон зменшує це запалення, і, відповідно, знижує тиск на легені, передає The Conversation.

Недоліки застосування 

Як і у будь-якого препарата, у дексаметазона подекуди є побічні ефекти та не надто приємні наслідки.

По-перше, дексаметазон, хоч і зменшує запалення, у той же час пригнічує імунну систему. Таким чином цей препарат не рекомендується для людей, які страждають від інших вірусних інфекцій. Саме тому перед призначенням дексаметазону лікарям потрібно переконатися, що у пацієнта немає інших інфекцій, які становитимуть для нього небезпеку у випадку зниження захисних реакцій організму. 

Однак, якщо результати цього дослідження достовірні, препарат не має ставити під загрозу здатність пацієнта боротися з COVID-19.

По-друге, препарат корисний тільки пацієнтам з утрудненим диханням – зокрема тим, хто знаходиться на ШВЛ. Тож це швидше шанс на порятунок в екстремальній ситуації, але аж ніяк не превентивний засіб для запобігання розвитку ускладнень. 

По-третє, як і у всіх ліків, у дексаметазону є побічні ефекти, за якими потрібно стежити. Серйозні, але рідкісні включають: сильні болі в животі або кишечнику, раптові зміни зору, напади, значні психічні або особистісні зміни, сильне запаморочення, непритомність, слабкість і біль у грудях або нерегулярне серцебиття, а також набряк обличчя, губ, рота, язика або горла, які можуть викликати труднощі при ковтанні і диханні.

Що далі?

Нині медичній спільноті варто дочекатися публікації усіх даних дослідження та його повного рецензування, перш ніж включати препарат до списку класичної терапії для важкохворих пацієнтів.

Незважаючи на оптимістичні дані, багато експертів закликають до обережності щодо результатів нового дослідження. У зв'язку з поспіхом у пошуку рішень в умовах пандемії за останні місяці деякі гучні дослідження вже доводилося відкликати, зазначає New York Times

У понеділок Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США відкликало свій дозвіл на використання в екстрених випадках гідроксихлорохіну і хлорохіну - ліків, які раніше пропонувалися для лікування COVID-19. Цього місяця Медичний журнал Нової Англії і The Lancet відмовилися від великих досліджень через помилкові дані.

Доктор Хосе Шер, ревматолог з Нью-Йоркського університету, сказав, що препарат може бути "великим проривом", але зазначив, що дані ще не опубліковані повністю. "Ця робота має бути цілком опублікована та рецензована, але якщо все дійсно так, то це великий прорив", - сказав він. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Коронавірус