Запізніла вакцинація від коронавірусу: Чому Україна може не отримати свої дози вчасно

У МОЗ поставки перших вакцин до України обіцяли під кінець першого кварталу 2021 року. Втім, різні джерела інформують про можливі затримки поставок вакцин у країни з невисоким рівнем доходу, включно з нашою державою

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Запізніла вакцинація від коронавірусу: Ч…
фото: flickr

 

Журналісти Depo.ua зібрали інформація щодо проблем на шляху до своєчасного початку вакцинації, зокрема через програму COVAX.

Що таке COVAX

COVAX - це глобальна програма вакцинації людей у країнах, які мають низький або середній рівень доходів, очолювана  ВООЗ, GAVI (альянсом урядів, фармацевтичних компаній, благодійних і міжнародних організацій, що організують глобальні кампанії вакцинації), а також коаліцією з питань інновацій щодо готовності до епідемій (CEPI).

Вона спрямована на рівний доступ до вакцинації від COVID-19 та попередньо передбачає поставку не менше 2 мільярдів доз вакцин до кінця 2021 року. Така кількість дозволить  охопити 20% найбільш вразливих верств населення країн, задіяних у програмі. Серед них – і Україна. 

На днях наша держава отримала від COVAX офіційне схвалення запиту на отримання вакцини від COVID-19. В її рамках нам буде безоплатно надано понад 8 млн. доз вакцини.

"Тепер, додатково до запланованих закупівель вакцини за бюджетні кошти, Україна вже 100% отримає понад 8 млн. доз вакцини безкоштовно. Шприци для ін’єкцій також. Продовжуємо працювати над тим, щоб холодильне обладнання (+2 … +8) для пунктів щеплення приїхало у найкоротші терміни", - написав про це у Facebook головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

Щодо термінів поставки вакцин та початку імунізації українців , то інформація – туманна. На початку грудня у МОЗ повідомляли про очікування поставок на межі першого та другого кварталів 2021 року. 14 грудня запевняли, що Україна отримає перші дози вакцин протягом першого кварталу 2021 року. 

Втім, можливо, це надто оптимістичний сценарій. Власне, це стосується не лише України, а і програми загалом. 

За даними Reuters, аналітики якого переглянули внутрішні документи організації, нині  COVAX бореться з нестачею коштів, ризиками поставок і складними договірними угодами, які можуть унеможливити досягнення її цілей. Принаймні, у залановані строки.

"Ризик невдачі у створенні успішного центру COVAX дуже високий", - йдеться у внутрішньому звіті правлінню Gavі.

Основна проблема – затримки постачання самих вакцин, передбачених COVAX, про що йдеться у наступному підрозділі. Втім, це не єдина перепона.

Ризики також пов’язані з потенційною небезпекою зриву постачань через специфічні договори із країнами-одержувачами. Так, у COVAX укладають контракти на попередню закупівлю вакцин, а оплатити їх згодом мають або донори програми, або ж, за можливості, країна-одержувач.  

Втім, договір із країнами-одержувачами не зобов’язує їх викупити замовлені вакцини. Наприклад, якщо в уряду певної країни буде можливість придбати препарати більш вигідно, вони можуть відмовитися від попереднього контракту. А це – величезні фінансові ризики.

В одному з проаналізованих документів йдеться, що через проблеми в організації люди в бідних країнах можуть залишитися без доступу до вакцин проти COVID-19 до 2024 року.

Втім, співрозмовник журналістів із Reuters, який є представником Gavi, запевнив журналістів, що організація, як і раніше, впевнена в реалізації  COVAX.

Які вакцини у портфелі COVAX

Плани COVAX спираються на порівняно дешеві вакцини, які поки ще не отримали схвалення, а не на вакцини від компаній-лідерів Pfizer / BioNTech і Moderna, які використовують нову, більш дорогу технологію мРНК і мають показники ефективності на рівні 95%. 

COVAX уклала необов'язкові угоди про постачання з AstraZeneca, Novavax і Sanofi на 400 мільйонів доз з можливістю замовлення декількох сотень мільйонів додаткових доз, йдеться в одному з документів Gavi .

Раніше розрахована середня вартість цих вакцин – приблизно 5, 20 долара за дозу. Але усі три компанії зіткнулися із затримками у своїх випробуваннях, які можуть посунути у часі деякі дозволи регулюючих органів до другої половини 2021 року, або навіть пізніше. Це в тому числі загрожує зростанням фінансових потреб COVAX.

Тим часом вакцини Pfizer (які нині вже використовують у Великій Британії, США та низці інших країн) коштують від 18,40 до 19,50 доларів за дозу, а вакцини Moderna - від 25 до 37 доларів. 

COVAX не має угод з жодною з цих фірм. Тим часом щодо поставок вакцини Pfizer в Україну, наразі інформація відсутня.

Це цікаво:

Якби Україна зобов’язалася вакцинувати 20 млн своїх громадян вакциною від Pfizer, закуплену за ціною 18,40 доларів США (за 1 дозу), знадобилося б близько 736 мільйонів доларів США (20 мільярдів 500 мільйонів 948 тисяч 800 гривень), з урахунком необхідності вводити 2 дози одній людині.

Для порівняння, наразі у державному бюджеті на 2021 рік на щеплення від Covid-19 передбачили "щонайменше 2,6 млрд гривень" – суму, яка має зростати за рахунок  спеціального фонду для медичних цілей.

Втім, схоже, що і питаннями із COVAX картина не обмежується.

Проблеми масових закупівель

Як нещодавно писали у The Guardian, дев'ять з 10 людей у ​​70 країнах з низьким рівнем доходу навряд чи будуть щеплені проти Covid-19 наступного року. Чому?  Бо більшість найперспективніших вакцин, що надходять у продаж, були придбані країнами з високим рівнем доходу.

Наприклад, Канада закупила більше доз на голову населення, ніж будь-яка інша - достатньо для вакцинації кожного канадця п'ять разів.

"Організації альянсу, включаючи Amnesty International, Frontline AIDS, Global Justice Now і Oxfam, виявили, що 67 країн з низьким рівнем доходу і рівнем доходу нижче середнього ризикують залишитися позаду на шляху порятунку від цієї пандемії", – йдеться у The Guardian. 

Нині 96 % однієї з двох найперспективніших вакцин від компанії Pfizer / BioNTech (тієї, яку вже почали масово застосовувати у світі) придбали країни Заходу. 

Наступною у черзі на схвалення йде вакцина Moderna, яка використовує подібну технологію і так само як і попередня має 95% ефективність, і більшість її найближчих поставок також заброньовані.

Де у цьому переліку домовленостей із двома компаніями, які мають продукт із найбільш високим показником ефективності, Україна – наразі невідомо. У МОЗ згадували про ведення перемовин із ними, втім інформація про будь-які строки залишається невідомою.

У будь-якому випадку масовий попередній резерв кращих із препаратів гальмуватиме поставки до інших країн навіть, якщо вони будуть спроможні їх закупити (потужності виробників не безмежні).

Кількість зарезервованих доз у різних країнах чудово демонструє наступна інфографіка від NYT.

Крім того, у медіа поширилася інфографіка ніби то від підрозділу досліджень та аналізу The Economist Group, дочірньої компанії газети The Economist. Згідно з нею, вакцинація українців може початися в квітні 2022-го або навіть у 2023 році. Нашу країну єдину серед європейських держав замалювали у "червоний" колір.

Втім, достовірність даних, які стоять за цією інфографікою, наразі сумнівна – вони не опубліковані у газеті а також на сайті The Economist Group, і існують лише у просторі Twitter – у тому числі на неверифікованому акаунті The EIU Africa team, Reddit та неперевірених джерел інформації. Враховуючи це, без додаткових даних цю мапу не можна використовувати для аналізу ситуації та прогнозів.

 

 

Три етапи вакцинації. Але коли?

Під час брифінгу в четвер, 17 грудня міністр охорони здоров’я Максим Степанов розповів про триетапне впровадження вакцини в Україні.

"На першому етапі, коли буде вкрай низький доступ до вакцин, тобто кількість вакцин буде не більше 10% від загальної кількості населення, планується охопити не менше 700 тисяч осіб з наступних пріоритетних груп: медичні працівники, військовослужбовці ЗСУ, які беруть участь в ООС, працівники соцсфери" – каже міністр.

За його словами, на другому етапі вакциною забезпечать людей у ​​віці від 60 років і людей із загальновизначених груп ризику. На третьому етапі, коли буде помірний доступ до вакцин, вакцинуватимуть людей у ​​віці від 17 до 59 років, які належать до груп медичного ризику, тощо.

Втім, залишається питання реалізації термінів цих етапів. Крім того, відкрите питання поставки вакцин у приватні медичні заклади для тих людей, які захочуть вакцинуватися пешочергово, на платній основі.

Які саме вакцини будуть доступні? Коли? Та чи не станеться ситуації, що вакцина, закуплена окремими медичними закладами буде доступною швидше державних закупівель?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme