Вакцинація від COVID-19: Чи наздожене Україна Польщу і США

У бюджет-2021 заклали суму на безкоштовну вакцинацію від коронавірусу 2 млн українців, а дата її початку невідома. В багатьох інших країнах ситуація в рази оптимістичніша

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Вакцинація від COVID-19: Чи наздожене Ук…
Фото: depositphotos.com

Depo.ua розповідає, що відомо нині про поставку вакцин в Україну та ситуацію у країнах, де процес стартував. 

Коли очікувати на вакцину від коронавірусу в Україні

Точна дата початку вакцинації в Україні невідома. Повідомлення про початок поставок змінюються постійно, втім, в одному вони однозначні: до кінця цього року їх не буде.

Ще 4 грудня очільник МОЗ Максим Степанов заявляв, що поставки вакцини в рамках програми COVAX  очікують на межі першого та другого кварталів 2021 року. Вже 14 грудня він же запевняв, що наша країна отримає перші дози вакцин протягом першого кварталу 2021 року. 

В українському уряді, схоже, намагаються прискорити отримання вакцин. Втім, чи результативно – невідомо. 

"Україна є учасником ініціативи Глобального фонду COVAX, завдяки чому ми очікуємо отримати необхідну кількість вакцин в першому кварталі наступного року. Водночас ми були б вдячні за допомогу в отриманні певної кількості вакцин швидше", – заявив очільник уряду Денис Шмигаль.

Але жодної конкретики поки не прозвучало.

Скільки на вакцинацію передбачили у бюджеті

У державному бюджеті на 2021 рік на щеплення від Covid-19 передбачили "щонайменше 2,6 млрд гривень". Точну суму не називають, адже вона зростатиме за рахунок  спеціального фонду для медичних цілей, у який, в свою сергу, вливатимуть гроші "Нафтогазу". 

При цьому раніше у МОЗ на вакцинацію населення просили 15,2 мільярди – це дозволило б вакцинувати українців здебільшого за рахунок держави.

Пізніше у МОЗ заявили, що за рахунок держави хочуть вакцинувати людей із груп ризику. А таких, за даними міністерства, майже 21 млн. 

Якщо припустити, що одна доза коштує 20 доларів (оголошена вартість, наприклад, Pfizer - 18 доларів, а Moderna - від 25 доларів), виділених на даний момент 2,6 млрд вистачить, щоб вакцинувати близько 2 млн українців. 

Пізніше деякі експерти озвучували скромніший мінімум у 5,2 млрд гривень (припускаючи, що одна доза вакцини обійдеться у 7 доларів). Мовляв, якщо додати вакцини від ініціативи COVAX, які підтвердили інформацію про виділення Україні на безплатній основі вакцини для 20% населення (тобто, десь 4 млн людей), а також допомогу від Європейського інвестиційного банку, Світового банку, і цього мало б вистачити для колективної імунізації.

Втім, поставки COVAX прогнозують лише на кінець літа.

Тож очевидно, що за наявної ситуації більшості українців потрібно буде вакцинуватися за власний рахунок. Втім, за даними опитування "Рейтинг", купувати вакцину готовий лише кожен третій українець чи українка.

"55% готові особисто зробити щеплення від коронавірусу, якщо вакцина буде безкоштовною (40% - не готові). Водночас, якщо вакцина буде платною, охочих зробити щеплення менше – 35%, а 57% не будуть робити її у такому випадку. Прихильників безкоштовного вакцинування від коронавірусу більше серед осіб старшого віку, мешканців сіл, а платного – серед молоді і жителів Києва", – йдеться у повідомленні.

Хто входить до груп ризику в Україні

За даними МОЗ, до груп ризику в Україні віднесли наступні категорії населення:

  • медичні працівники, зокрема, які працюють із хворими на COVID-19;

  • військові з зони операції Об'єднаних сил;

  • соціальні працівники;

  • люди, які проживають у закладах з надання довгострокового догляду та підтримки, а також персонал таких закладів;

  • літні люди від 60 років;

  • учителі та інші працівники сфери освіти;

  • працівники критично важливих структур державної безпеки, зокрема Держслужби з надзвичайних ситуацій, Нацполіції, Нацгвардії, Служби безпеки, військовослужбовці Збройних Сил, Міністерства внутрішніх справ;

  • люди в місцях обмеження волі та слідчих ізоляторах та працівники таких установ;

  • дорослі від 18 до 59 років із супутніми захворюваннями, які у групі ризику: люди, у яких діагностували захворювання ендокринної системи, серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання дихальних шляхів, хронічні захворювання нервової системи, хронічні захворювання сечовидільної системи, онкологічні захворювання, хронічні захворювання органів кровотворення та крові.

Зарезервовані дози

Доки в Україні намагаються пришвидшити доставку вакцин за програмою Covax, можна переглянути, скільки доз загалом зарезервували для свого населення країни з високими статками.

Інфографіка NYT

Звісно, немає жодних гарантій, що усі з цих вакцин потраплять на ринки зазначених країн – деякі ще пройшли відповідні стадії випробувань та затвердження. Втім, якщо припустити (лише припустити), що усі заплановані закупи відбудуться, то Європейський Союз зможе прищепити усіх своїх громадян двічі, Велика Британія та США – чотири рази, Канада шість разів.

Про це світчать дані, зібрані Університетом Дьюка, Unicef ​​та Airfinity, які були проаналізовані New York Times. 

Де вже стартувала вакцинація

Велика Британія

Вакцинація у цій країні почалася з 8 грудня, і стартувала у Шотландії, Англії та Уельсі. Вакцина – виробництва Pfizer/BioNTech. Всього країна закупила 40 млн доз.

У пріоритеті – громадяни похилого віку (а саме старші за 80 років) та медики. Саме серед них розподіляють першу партію у 800 тисяч доз. 

США

У США масова вакцинація розпочалася 14 грудня. Виробник - той самий, Pfizer/ BioNTech. Пріоритет – працівники сфери охорони здоров’я та установ тривалого догляду. У планах Сполучених Штатів вакцинувати близько 20 млн американців вже до кінця 2020 року. 

Подія стала радісною, а у одному з медичних центрів США її навіть відсвяткували танцями:

Канада

Також 14 грудня вакцинація стартувала у Канаді, щоправда, лише у кількох провінціях. 

Протягом першого тижня тут планують зробити щеплення 2,5 тисячам медпрацівників, а далі розгортати більш масову кампанію.

Пріоритет у Канаді, зокрема,  віддали людям похилого віку (за 80 років) та працівникам медичних установ по догляду за ними. Вакцина та сама, що і у попереднях країнах – Pfizer/BioNTech.

ОАЕ

А от у Об’єднаних Арабських Еміратах випередили усіх – у шести еміратах країни вакцинація розпочалася ще у листопаді. Втім, не вакциною від Pfizer/BioNTech (її першою у світі схвалила до масового використання Велика Британія), а китайською вакциною  від компанії Sinopharm.

Пріоритетом стали керівники країни та медичні співробітники, які працюють з хворими на Covid-19.   

Хто на черзі?

Щодо ЄС, то перед початком процесу вакцину мають схвалити у Європейському агентстві з лікарських засобів (EMA). Очікується, що препарат Pfizer/BioNTech отримає дозвіл до 23 грудня. Одразу після цього низка європейських країн можуть почати вакцинацію населення.

Зокрема, на схвалення від EMA очікують у Польщі. Тут розраховують, що процес загальної вакцинації почнеться в першому кварталі 2021 року.

Загалом країна уклала п'ять контрактів на закупівлю понад 62 мільйонів вакцин проти COVID-19. Виробники різні: Astra Zeneca (16 мільйонів доз), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 мільйонів доз), Pfizer / BioNTech (16,74 мільйона доз), CureVac (5,65 мільйона доз ), Moderna (6,69 мільйона доз).

Орієнтовна вартість – близько 2,4 млрд злотих (це понад 18 млрд гривень), а всі вакцини закуплять за кошт держбюджету. У пріоритеті – люди похилого віку та медпрацівники, втім, вакцинуватися за державний кошт зможуть усі бажаючі дорослі та діти від 12 років.

Німеччина планує  отримати дозвіл на використання вакцини до 25 грудня. 

На черзі також Ізраїль, у якому початок масової вакцинації заплановано на 27 грудня, та Іспанія. В останній початок масових щеплень планують на 4 січня, а самі вони здійснюватимуться за кошт платників податків.

Головне фото: depositphotos.com

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme