Вакцини від коронавірусу: Яка може дістатися Україні і в чому проблема

У МОЗ кажуть, що ведуть перемовини із 5-ма виробниками вакцин проти коронавірусу. Розповідаємо, що вони собою являють і чому реалії можуть бути не надто райдужні

Вакцини від коронавірусу: Яка може діста…

 

 

Зазвичай розробка вакцин триває довгі роки, адже випуск таких препаратів на ринок – складна і відповідальна процедура. Втім, коронавірус задає нові норми щодо швидкості, і нині вчені активно працюють над тим, аби випустити вакцину проти SARS-COV-2 вже до наступного року

Але яка з них з’явиться в Україні, і що нині відомо про основних кандидатів?

29 вересня на черговому брифінгу МОЗ міністр охорони здоров’я Максим Степанов оголосив, що орган веде переговори про закупівлю вакцин від нового коронавірусу з провідними компаніями-виробниками, у яких вона проходить завершальні стадії клінічних випробувань.

"За даними ВООЗ, на сьогодні 8 компаній, які перебувають на 3 стадії клінічних випробувань. Це заключна, кінцева стадія...МОЗ звернулося до провідних компаній, які є у цьому переліку, ми вже тривалий час ведемо з ними перемовини щодо підписання відповідних угод про забезпечення вакцинами України", – каже Степанов.

Серед цих компаній Степанов назвав Moderna, Sinovac, Johnson & Johnson, Pfizer і AstraZeneca.

Окрім того, за словами міністра, Україна стала учасницею глобальної ініціативи ВООЗ щодо  створення альянсу рівного доступу до вакцини проти коронавірусу – COVAX. 

"Згідно розрахунків за попередніми планами, Україна  може отримати приблизно 20% вакцин від загальної кількості населення безкоштовно, тобто приблизно 8 млн доз", – зазначає очільник МОЗ.

Тим часом, є ймовірність, що рівність у доступі до вакцини стане лише паперовою формальністю. Міжнародна благодійна організація Oxfam, стверджує, що 51% заявлених вище наведеними провідними виробниками доз вже зарезервували країни, що представляють лише 13% населення світу. За словами представників організації, навіть у випадку успіху кожної із п'яти зазначених компаній, 61% населення світу не матиме вакцини принаймні до 2022 року.

Випередила усіх Велика Британія, яка зарезервувала по 5 доз вакцин на кожну особу.

І за таких умов те, що Україна , як сказав пан міністр, вже "тривалий час веде перемовини" – новина не дуже втішна. Як не прикро, міжнародне співробітництво перетворюється на перегони, коли справа доходить до питання житті громадян. Тож за умови відсутності прямих домовленостей із компаніями, є всі шанси опинитися у числі країн, які довго чекатимуть на достатню кількість вакцин. До того ж, як швидко після запуску вакцин(и) на ринок ми зможемо їх отримати навіть за сприяння альянсу ВООЗ – відкрите питання.

Depo.ua пропонує детальніше поглянути на вакцини від провідних компаній та подивитися, що загалом коїться із майбутнім ринком.

Станом на 30 вересня до стадії клінічних випробувань на людях по всьому світу дійшли 43 вакцини. Ще 91 перебуває на етапі тестувань на тваринах. 

Детальніше про етапи досліджень та те, як вакцини працюють і потрапляють на ринки, ви можете дізнатися у даному  матеріалі.

Вакцина від компанії Moderna

Як працює вакцина від компанії Moderna

В основі препарату від Moderna лежить частина генетичного матеріалу мРНК – наразі ця технологія не використовується у жодній вакцині, схваленій до використання.

Стандартна основа традиційних вакцин – ослаблені або мертві віруси чи їхні білки, які викликають імунну відповідь організму. На відміну від них, генетичний матеріал мРНК-вакцин вчить клітини самим будувати вірусні білки.

Етапи розробки та новини

Компанія почала розробку вакцини у січні, а вже 27 липня препарат перейшов на третю, останню фазу клінічних випробувань, які охопили 30 000 здорових добровольців. У США за безпечну та ефективну вакцину у кількості 100 млн доз пропонують 1,5 млрд доларів. До того ж, нещодавно 20 мільйонів доз вакцини від цієї компанії погодилася придбати Канада.  

17 вересня компанія поділилася протоколом про визначення безпечності та ефективності їхньої вакцини. Вони планували почекати, поки достатня кількість добровольців піддасться впливу коронавірусу, втім цей момент може затягнутися аж до кінця 2020 або початку 2021 року.

Вакцина від Sinovac

Як працює вакцина Sinovac

Вакцина від даної компанії використовує інактивований, тобто мертвий зразок збудника, а не ослаблений вірус. Вакцини із  мертвими збудниками зазвичай поступаються у своїй ефективності вакцинам з ослабленим вірусом, втім, у даному випадку препарат вже встиг добре себе показати, не створюючи особливих проблем із побічними ефектами та змушуючи організми 90% добровольців виробляти нейтралізуючі коронавірус антитіла.

До того ж, раніше компанія Sinovac із своїми інактивованими вірусами вже зарекомендувала себе на ринку, створивши схвалені до використання вакцини проти гепатиту А, гепатиту В, свинячого та пташиного грипу.

Етапи розробки та новини

Наразі препарат все ще перебуває на 3 етапі клінічних досліджень і схвалений для обмеженого використання, а компанія Sinovac готується до масового виробництва вакцини. Вони вже погодилися забезпечити Індонезію щонайменше 40 мільйонами доз до березня 2021 року. Також, за словами їхнього гендиректора Інь Вейдуна, компанія планує розпочати розповсюдження вакцини у всьому світі на початку 2021 року.

Вакцина від Johnson & Johnson

Незважаючи на те, що Johnson & Johnson – одна з найбільших медичних  компаній у світі, ринкова капіталізація якої перевищує 370 мільярдів доларів, це досить невеликий гравець на ринку вакцин. Втім, зарекомендувати себе вони таки встигли.

З десяток років тому вчені медцентру Beth Israel Deaconess в Бостоні розробили метод створення вакцин з вірусом під назвою Аденовірус 26, або ж, скорочено, Ad26. На основі цієї технології Johnson & Johnson розробила затверджені  вакцини проти вірусу Ебола і кількох інших, із використанням цього ж аденовірусу явили світу свою вакцину від коронавірусу, яка нині знаходиться на 3 етапі клінічних випробувань. Вони почали з мавп, а нині кількість учасників дослідження близька до 60 000 людей. У випадку, якщо вакцину буде схвалено для масового використання, уряд США заплатить 1 мільярд доларів за 100 мільйонів доз. Загалом же компанія планує випустити один мільярд доз у 2021 році. 

Вакцина від Pfizer

Pfizer розробляє ще одну вакцину на базі згаданої вище (у повідомленні про Moderna) технології із застосуванням мРНК, і, здається, випереджає усіх – принаймні, затвердження вакцини і випуск перших партій їм пророчили вже на жовтень. В реальності, це маловірогідний розвиток сценарію, адже вакцина все ще перебуває на 3 етапі клінічних досліджень, і нині для затвердження зібрано надто мало даних із кількадесят тисячного війська їх добровольців.

Щодо вакцини, то цей препарат вже встиг добре себе показати, спонукаючи імунні системи добровольців виробляти нейтралізуючі антитіла на рівнях, які у 1,8-2,8 разів перевищували рівні, що спостерігалися у пацієнтів, які вже одужали від COVID-19.  

Вакцина від AstraZeneca

Як працює вакцина AstraZeneca

Підхід AstraZeneca до створення вакцини від коронавірусу, ймовірно, один із найцікавіших для читача без медичної освіти. Справа у тому, що в основі їх препарату лежить не ослаблений чи мертвий коронавірус, а слабкий зразок аденовірусу, що заражає шимпанзе. Фактично, вірус мавпячої застуди (ГРВІ). Його генетично змінили так, аби він не реплікувався у людини і додали гени для блокування ключовго білка

При цьому заданий вірус змінили генетично так, аби він не зміг реплікуватися у людини. До того ж, йому додали гени для блокування ключового білка, що його коронавірус використовує для вторгнення в клітини людини.

Працювати це має так: вакцина навчає організм  розпізнавати саме цей білок, і у випадку, коли людина зіткнеться із коронавірусом, імунітет його ліквідує. Аденовірус мавпи у даному випадку виступає як транспортер для генетичної інструкції. Вакцини, що грунтуються на такій технології, називають векторними. 

Етапи розробки та новини

Вакцина від компанії попередньо показала хороші результати, і ще у серпні Європейський Союз домовився із AstraZeneca про постачання 400 мільйонів доз, у разі успішного завершення 3 фази випробувань. 

Тим часом компанія запевнила, що залежно від результатів досліджень зможе поставити екстрені партії вакцин вже у жовтні. Загальний же обсяг вакцин, який там планують випустити, складає близько 2 млрд порцій. 

Втім, 6 вересня глобальні випробування вакцини від компанії поставили на паузу – у одного з добровольців розвинулася форма запалення, звана поперечним мієлітом. Тож дослідження призупинили, аби розслідувати цей випадок. Тим не менш, випробування у Британії та Бразилії поновилися вже 12 вересня.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme