Оксана Соколова: маска – профанація чи життєва необхідність?

Попри стрімке поширення COVID-19 в Україні, деякі громадяни продовжують нехтувати правилами карантину, сприймаючи його за канікули. За теплої погоди люди виходять в парки і влаштовують пікніки, проводять час у великих компаніях. Те ж саме стосується рекомендацій чиновників одягати медичні маски у людних місцях

Оксана Соколова: маска – профанація чи ж…

Чи справді ефективні маски, розбиралась ведуча програми "Факти тижня. 100 хвилин" на ICTV Оксана Соколова.

Яке дослідження провели щодо захисних масок?

Пару років тому вчені з Единбурзького університету дослідили, які маски захищають від вихлопних газів. Вони взяли дизельний генератор і пропускали вихлопні гази через різні типи масок. На виході спеціальним датчиком реєстрували, скільки часток прорвалося. При цьому важливо, що датчик був налаштований на мікрочастинки розміром 0,007 мікрон. Тобто частинки тільки такого розміру могли просочитися крізь маску. Не більшого. Для порівняння, частинка бруду чи золи має розмір у 10 мікронів, трохи менша Bacillus Bacteria – збудник багатьох хвороб. Коронавірус вчені також вже розгледіли під мікроскопом. Його розмір в середньому 0,1 мікрон. Він значно більший за мінімальну частинку, яка може проникнути.

Які результати показали різні типи масок?

Навіть звичайний шалик здатний затримати близько 30% мікрочастинок. Сюди можна віднести тканинні маски. Хірургічна ловить 80% мікрочастинок. Хоча деякі дослідження дають нижчий результат – приблизно 65%.

Велосипедні маски також показали непоганий результат – 74%. Найкращий у респіраторів – понад 90%. Але все залежить від марки. Респіратор має бути не просто будівельним. Найнадійніший має код FFP 3. Це третій клас захисту. Трохи менший ступінь захисту у FFP 2. І практично не підходить для коронавірусу FFP 1. Він має перший клас захисту і вберігає лише від будівельного пилу.

Нюанси щодо масок, які варто знати

Важлива деталь – багаторазові маски проти коронавірусу не працюють, на жаль. Бо існує проблема з обробкою. Ще один нюанс, як правильно носити захисні маски? Маска має верх і низ. Зверху має бути проволока. Також маска має складки. Вони мають дивитись вниз. ВООЗ рекомендує, як правильно користуватися медичною маскою:

  • одягніть маску так, щоб вона закривала ніс та рот. Переконайтесь, що маска щільно прилягає до обличчя;
  • не торкайтесь обличчя та маски під час використання;
  • якщо маска стала вологою, негайно зніміть її;
  • після використання акуратно зніміть маску за допомогою резинок, не торкаючись лицьової частини маски;
  • не чіпайте використану маску – її потрібно викинути у сміття. Якщо випадково доторкнулися – обов’язково помийте руки з милом.

Чекаємо на маски в аптеках, обіцяють, що вони там таки з’являться. Але пам’ятайте, що маска – це не панацея. Краще залишатися вдома, особливо для літніх людей. Давайте потурбуємося про батьків. Віднесемо їм продукти, ліки і залишимо під дверима. І не будемо втрачати здорового глузду. Будьте здорові!

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme